رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | دو سال پس از اعدام؛ محاکمه مجدد محمد ثلاث، درویش گنابادی جهت تعیین دیه مصدومان حادثه گلستان هفتم


خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، زینب طاهری، وکیل مدافع محمد ثلاث، از محاکمه مجدد او دو سال پس از اجرای حکم اعدام خبر داد. به گفته وی جلسه دادگاه جهت رسیدگی به شکایت هفت تن از مصدومان «حادثه گلستان هفتم» از موکلش و تعیین دیه برگزار شده است. با توجه به اجرای حکم اعدام این درویش گنابادی، پیشتر در خصوص اتهام «ضرب و جرح» قرار توقف تعقیب صادر و پرونده جهت تعیین دیه به دادگاه فرستاده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، وکیل مدافع محمد ثلاث، درویش گنابادی از محاکمه مجدد او دو سال پس از اجرای حکم اعدام خبر داد.

زینب طاهری، وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر گفت: “دادگاه امروز از جنبه پرداخت دیه به مصدومان و آسیب دیدگان حادثه خیابان گلستان در شعبه ۱۱۵۵ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی بعثت برگزار شد”.

وی ادامه داد: “بعد از اجرای حکم اعدام موکلم در سال ۹۷، پرونده‌ای با شکایت هفت نفر از مصدومان این حادثه تحت عنوان ضرب و جرح عمدی از طریق حمله با اتوبوس و پرداخت دیه مطرح شد که به دلیل اعدام موکل، دادسرا در ارتباط با عنوان اتهامی «ضرب و جرح» موقوفی تعقیب صادر کرد اما برای تعیین تکلیف دیه، پرونده را به دادگاه فرستاد”.

طاهری افرود: “همچنین دادسرا از جهت جنبه عمومی اتهام «ایراد ضرب و جرح عمدی از طریق حمله با اتوبوس و تخریب»، علیه موکل اعلام جرم کرده بود که در این ارتباط نیز به لحاظ فوت موکل، قرار موقوفی تعقیب صادر شد”.

به گفته این وکیل دادگستری، به دلیل نداشتن توان مالی خانواده محمد ثلاث در صورت صدور حکم از سوی دادگاه، دیه از صندوق دیه حکومت پرداخت خواهد شد.

گفتنی است که پیشتر در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۹۷، حکم اعدام “محمد ثلاث”، درویش گنابادی تحت تدابیر شدید امنیتی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمد. آقای ثلاث که متهم شده بود در حادثه “گلستان هفتم” تعمدا با راندن اتوبوس به میان ماموران نیروی انتظامی ۳ تن آنان را به قتل رسانده به سه بار اعدام محکوم شده بود. وکلای او و نهادهای مدافع حقوق بشر تردیدهای جدی در مورد انتساب چنین اتهاماتی به او ایراد کرده بودند. خود آقای ثلاث هم طی فایل‌های صوتی این اتهامات را وارد ندانسته بود و اظهارات منتسب به خود را ماحاصل شکنجه و کذب خوانده بود.

گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه ۹۶ با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن  صدها تن از دراویش زخمی و بازداشت شدند.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.