رسانه خبری پیامِ ایرانی

طالبان: مسئول حمله در مراسم بزرگداشت مزاری در کابل نیستیم | جهان | DW


در مراسمی که به مناسبت ۲۵مین سالمرگ عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان، در کابل برپا بود، حمله‌ای خونین انجام گرفت که بر اثر آن دست کم ۲۹ نفر کشته شدند. شمار زیادی از کشته‌شدگان غیرنظامی هستند.

این حمله که روز جمعه ۱۶ اسفند (۶ مارس) صورت گرفت، ده‌ها زخمی نیز بر جای گذاشت. در این مراسم شماری از سیاستمداران افغانستان نیز حضور داشتند، از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت این کشور که از این حمله جان سالم به در برده است.

سخنگوی عبدالله عبدالله گفت، مشخص نیست که هدف این حمله دقیقا چه کسی بوده است، اما آقای عبدالله در مکانی امن به سر می‌برد.

گفته می‌شود که در حین نطق افتتاحیه که کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، مشغول ایراد آن بود، تیراندازی و انفجارهایی صورت گرفت.

به گفته محافل امنیتی شمار دقیق حمله‌کنندگان معلوم نیست. همچنین گفته شده است که از ساختمانی که در مکانی مرتفع‌تر قرار داشته به محل برگزاری مراسم تیراندازی شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نیروهای امنیتی افغانستان در محل برگزاری بزرگداشت عبدالعلی مزاری

نیروهای امنیتی افغانستان در محل برگزاری بزرگداشت عبدالعلی مزاری

یک سخنگوی نیروهای طالبان مدت کوتاهی پس از وقوع این حمله با انتشار پیامی در شبکه توئیتر اعلام کرد که طالبان مسئول این حمله نیست. حمله خونین کابل حدود یک هفته پس از توافقی روی داده که میان طالبان و ایالات متحده آمریکا به امضا رسیده بود.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، گفت که در این میان نیروهای امنیتی راهی محل وقوع حادثه شده‌اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، با انتشار پیامی در شبکه توئیتر این حمله را “جنایتی علیه بشریت و علیه وحدت ملی افغانستان” خواند. او همچنین نوشت که در تماسی تلفنی با عبدالله عبدالله و کریم خلیلی جویای حال آنها شده است.

دولت آلمان نیز حمله خونین روز جمعه در کابل را به شدت محکوم کرد و آن را گامی برای جلوگیری از پیشبرد مذاکرات صلح دانست. یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان در برلین گفت: «آلمان افغانستان را همچنان در راه مبارز با تروریسم پشتیبانی خواهد کرد.»

در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی نیز مراسم بزرگداشت عبدالعلی مزاری با حمله و سوءقصدهای مرگبار همراه بود.

اگر چه با امضای توافق اخیر بین آمریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، زمینه‌های استقرار صلح در کشور جنگ‌زده افغانستان فراهم شده، اما تا تحقق صلحی پایدار راهی دراز در پیش است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و نماینده ارشد این گروه اسلام‌گرا در گفت‌وگوهای صلح با آمریکا، تماسی تلفنی داشته بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ترامپ پس از گفت‌وگوی تلفنی خود با معاون سیاسی طالبان به خبرنگاران گفت: «ما هر دو بر سر این نکته توافق داریم که باید به خشونت پایان داد. ما خواستار خشونت نیستیم. ما منتظر نتیجه این تلاش‌ها خواهیم ماند.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که آمریکا و طالبان هر دو خواستار پایان دادن به جنگ در افغانستان هستند.

بر اساس توافق دوحه قرار است نمایندگان طالبان و دولت مرکزی افغانستان، مذاکرات صلح خود را از روز ۱۰ مارس در کابل آغاز کنند.

افزون بر آن، قرار شده است که دو طرف اقدام به مبادله اسرا بنمایند. مبادله اسرا از جمله مواردی است که می‌تواند گفت‌وگوهای صلح طالبان و دولت افغانستان را به بن بست بکشاند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.