رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنشها به توافق‌نامه غنی و عبدالله؛ آمریکا، سازمان ملل و ایران استقبال کردند


امریکا گفته است از تعهد رهبران افغان برای گام برداشتن در راستای صلح استقبال می‌کندحق نشر عکس
ARG

Image caption

امریکا گفته است از تعهد رهبران افغان برای گام برداشتن در راستای صلح استقبال می‌کند

در پی امضای توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین، شماری از کشورها و برخی از سازمان‌ها از امضای این توافق استقبال کرده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در توییتی نوشته است که از شنیدن توافق میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر تشکیل دولت فراگیر خوشحال است.

آقای پومپئو همچنین اضافه کرده است که “ما از تعهد آنها برای گام برداشتن در راستای صلح در افغانستان استقبال می‌کنیم.”

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز با انتشار بیانیه‌ای از توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین استقبال کرده است.

در خبرنامه یوناما آمده است که این توافقنامه هر دو رهبر را قادر به پرداختن به حل چالش‌های بزرگتر افغانستان خواهد کرد. سازمان ملل ابراز امیدواری کرده که دولت افغانستان به عنوان یک دولت متحد عمل کرده و از حقوق همه افغان‌ها محافظت خواهد کرد.

با امضای این موافقت‌نامه میان دو رقیب سیاسی، جنجال‌های پس از اعلام نتیجه انتخابات اخیر افغانستان پس از نزدیک به پنج ماه پایان یافت.

حدود سه هفته پس از اعلام نتیجه انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی رسما به عنوان رئیس‌جمهوری در “ارگ” سوگند ادا کرد. در عین حال عبدالله عبدالله که خودش را پیروز انتخابات می‌داند، نیز به طور جداگانه در سپیدار (محل کارآقای عبدالله) مراسم تحلیف برگزار کرد.

از آن زمان تاکنون تنش سیاسی میان دوتیم حل نشده باقی مانده بود و حتی سفر وزیر خارجه آمریکا به افغانستان و کاهش کمک یک میلیارد دلاری به این کشور نیز نتوانست که بن بست سیاسی در این کشور را حل کند.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشته است که از شنیدن توافق میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر تشکیل دولت فراگیر خوشحال است

استقبال ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، نیز در بیانیه‌ای گفته است که از توافق سیاسی رهبران افغانستان استقبال می‌کند.

آقای استولتنبرگ گفته است از تصمیم رهبران افغان به خاطر حل تفاوت‌های شان و پیوستن شان برای تشکیل یک دولت فراگیر استقبال می‌کند. او همچنین گفته است که نیروهای خارجی (ناتو) در افغانستان متعهد به همکاری و حمایت از دولت افغانستان برای یک صلح پایدار است.

عبدالله عبدالله بعد از امضای توافقنامه در رشته از توییت هایی گفت از آنجا که ما متعهد می شویم که یک دولت فراگیر ، پاسخگوتر و شایسته تر تشکیل دهیم ، ما همچنین آزمون های سختی را پشت سر گذاشته ایم تا به قانون احترام بگذاریم و در برابر کرونا , جعل, بی عدالتی و فساد مبارزه کنیم. آقای عبدالله در این پیام خود نوشته است که حالا نیاز داریم تا به مثابه یک ملت متحد شویم و عملا در راه حل مشکلات گام برداریم.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم ساعاتی پس از امضای توافق میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، در گفتگوی تلفنی با آن‌ها از “پیشرفت حاصل شده در روند مصالحه ملی” استقبال کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم از آمادگی کشورش برای “کمک به ادامه روند همسویی میان گروه‌های افغان از جمله طالبان” سخن گفته است.

واکنشهای بین المللی هنوز به امضای این توافقنامه میان رهبران افغان ادامه دارد.

ملک ستیز، تحلیلگر مسایل افغانستان، می‌گوید توافقنامه جدید از نظر برآروده شدن خواستهای امریکا و ناتو در افغانستان مثبت تلقی می شود و تا حدودی نگرانی های مردم افغانستان را نیز رفع می‌کند.

او می‌گوید اما چالشهایی مهمی نیز در برابر این توافق وجود دارد .آقای ستیز به بی بی سی گفت با در نظر داشت اینکه مواد توافقنامه حکومت وحدت ملی در گذشته با تمام وعده های گسترده آن عملی نشد مردم به شدت ناراضی‌اند.

آقای ستیز می گوید مشکل اصلی این است که این دو تیم بیشتر روی اهداف اصلی بحث نمی کنند بلکه هدف آنها این است که در کجای قدرت بتوانند نقشی بازی بکنند و چگونه از منابع قدرت و امتیاز های دولت برای طرفدارن خود استفاده کنند.

به نظر او این باعث می شود که برنامه های اصلی مانند صلح، امنیت، ثبات، رفع فقر، ایجاد شغل و ده ها مشکل دیگر مانند مسایل قومی و زبانی و خدمات عامه در حاشیه قراربگیرد و سبب نارضایتی گسترده مردم شود.

ملک ستیز به این نظر است که اگر شورای عالی صلح با یک سیما و برنامه جدید دست بکار شود و بتواند تلاشهای دیپلماتیک را در سطح جهانی، منطقه ای و بین الافغانی فعال بسازد, این می تواند یک نکته مثبت برای آینده افغانستان باشد.

براساس متن توافق که توسط مشاور ارشد آقای غنی و تلویزیون ملی افغانستان همرسانی شده است آقای عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه است و صلاحیت دارد تا رهبری روند صلح را به عهده داشته باشد، جلسات شورای عالی مصالحه را رهبری کند و در تعیین و تقرر مقامات و کارمندان اجرائیه و اداری مربوطه، به شمول وزارت دولت در امور صلح صلاحیت دارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.