رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار ظریف نسبت به ‘مزاحمت آمریکا’ در ارسال سوخت از ایران به ونزوئلا


ظریف اقدام احتمالی آمریکا را مداخله جویی نامیده استحق نشر عکس
Reuters

Image caption

ظریف اقدام احتمالی آمریکا را مداخله جویی نامیده است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه ای به آنتونیو گوترش، ‌دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به اقدام آمریکا در “ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا” هشدار داده است.

آقای ظریف در این نامه تهدیدهای آمریکا را “خطرناک، تحریک آمیز و دزدی دریایی” توصیف کرده و آن را خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین المللی دانسته است.

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر حرکت دست کم یک نفتکش ایرانی حامل بنزین به سوی ونزوئلا، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش کرده بود که ایالات متحده در حال بررسی تدابیر مختلف برای مقابله با این اقدام است.

گزارش های غیررسمی بیانگر حرکت بیشتر از یک نفتکش ایرانی به سوی ونزولا است و سایت های ردیابی از عبور چهارمین نفتکش ایرانی از تنگه جبل الطارق خبر داده اند.

ایالات متحده صنعت نفت ایران و ونزولا را تحریم کرده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران نیز یکشنبه با احضار سفیر سوییس در تهران که حافظ منافع دولت آمریکا در این کشور است، نسبت به هرگونه اقدام آمریکا علیه محموله سوخت ایران هشدار داده است.

به گفته آقای عراقچی، “هرگونه تهدید علیه نفتکش‌های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد و دولت آمریکا مسئول عواقب آن است.”

بعضی از خبرگزاری های ایران نیز از اعزام یک ناوگروه آمریکایی به دریایی کارائیب برای توقیف تفتکش های ایرانی خبر داده اند.

به گزارش این خبرگزاری ها، چهار ناو آمریکایی به همراه یک هواپیمای شناسایی دریایی پی ۸ عازم دریای کارائیب شده اند.

نیروی دریایی ایالات متحده جمعه از حضور رزم ناو یو اس اس دیترویت و ناوشکن های یو اس اس لاسن، یو اس اس پربل و یو اس اس فاراگوت در دریای کارائیب، در حوزه مسوولیت فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا خبر داده بود.

ونزوئلا از تولیدکنندگان عمده نفت و عضو سازمان اوپک است ولی به واردات بنزین و دیگر محصولات نفتی نیاز دارد.

پیش از این بعضی از منابع آمریکایی از ارسال نه تن طلا از این کشور به ایران در ازای ارائه خدمات فنی پالایشگاهی خبر داده بودند.

دولت ایران این گزارش ها را رد کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.