رسانه خبری پیامِ ایرانی

کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در اثر حمله انتحاری در شهر غزنی افغانستان | جهان | DW


بامداد روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) شهر غزنی افغانستان شاهد یک حمله انتحاری خونین بود. این حمله‌ به کشته شدن دستکم پنج نفر و مجروح شدن بیش از ۴۰ نفر منجر شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این حمله انتحاری یک روز پس از توافق بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی بر سر تقسیم قدرت صورت می‌گیرد.

گفته می‌شود که فردی با استفاده از یک خودروی نظامی مسروقه دست به این حمله انتحاری زده است. حمله انتحاری در ساعات سحرگاهی روز دوشنبه ۱۸ مه در نزدیکی شهر غزنی روی داده است.

هدف  از این حمله انتحاری یکی از مراکز امنیتی افغانستان، واقع در شرق این کشور بوده است. مهاجم با انفجار خودروی “هاموی” خود در نزدیکی در ورودی یک مرکز اطلاعاتی باعث کشته شدن پنج نفر از شاغلان این مرکز شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عارف نوری، سخنگوی ولایت غزنی اعلام کرده است که در اثر این حمله انتحاری دستکم ۴۰ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان نیز مجروح شده‌اند. وضعیت جسمانی شماری از مجروحان وخیم گزارش شده است.

سخنگوی ولایت غزنی همچنین اعلام کرده است که فرد مهاجم از یک خودروی نظامی مسروقه برای انجام این حمله انتحاری بهره گرفته است.

فردای روز توافق

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در ماه سپتامبر سال گذشته، هر دو کاندید این انتخابات خود را پیروز آن معرفی کرده بودند. همین موضوع به بحرانی سیاسی در افغانستان دامن زد؛ بحرانی که بر تحولات سیاسی در این کشور و از جمله بر گفت‌وگوی بین دولت و طالبان سایه افکنده بود.

دونالد ترامپ تهدید کرده بود که هرگاه دو مدعی قدرت سیاسی در افغانستان موفق به کسب توافق با یکدیگر نشوند، آمریکا کمک‌های مالی خود به افغانستان را به میزان یک میلیارد دلار کاهش خواهد داد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۷ مه در یک تماس تلفنی با عبدالله عبدالله و اشرف غنی نسبت به کسب توافق بین آن‌ها اظهار رضایت خاطر کرد. پمپئو گفت که برای زمان از دست رفته برای پیشبرد مذاکرات دولت با نیروهای طالبان در سایه جنگ قدرت متاسف است.

حمله انتحاری بامداد دوشنبه ۱۸ مه در شرایطی صورت می‌گیرد که دو مدعی اصلی قدرت سیاسی در افغانستان، اشرف غنی و عبدالله عبدالله روز یکشنبه بر سر تقسیم قدرت به توافق رسیده بودند؛ توافقی که به ماه‌ها جنگ قدرت و بحران سیاسی در این کشور پایان داده بود.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

هنوز هیچ یک از گروه‌های سیاسی فعال در افغانستان مسئولیت حمله انتحاری شهر غزنی را برعهده نگرفته است. این در حالی است که گفته می‌شود نیروهای طالبان در این منطقه نفوذ دارند و تا کنون بارها مسئولیت حملات انتحاری و تروریستی در  این منطقه را برعهده گرفته‌اند.

نیروهای طالبان در مذاکرات خود با فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان، زلمای خلیلزاد، روز ۲۹ فوریه سال جاری بر سر استقرار صلح در این کشور به توافق رسیده بودند.

توافق آمریکا و طالبان بر امید به استقرار صلح و یافتن جنگ و خونریزی در افغانستان میدان داده بود. حمله انتحاری روز دوشنبه بر چنین امیدی سایه انداخته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.