رسانه خبری پیامِ ایرانی

می‌خواهند لاریجانی را روانه شورای عالی امنیت ملی کنند


Share

دوره نمایندگی و ریاست علی لاریجانی در مجلس شورای اسلامی ۷ خرداد سال جاری پایان می‌یابد و او با پارلمان خداحافظی می‌کند. لاریجانی که ۱۲ سال ریاست مجلس را برعهده داشت، همچنین در یکی از نشست‌های خبری خود گفت که فعلا برنامه‌ای برای برنامه ۱۴۰۰ ریاست جمهوری ندارد. خبرگزاری امنیتی فارس، نزدیک به سپاه پاسداران اما گزارش داد که برخی محافل نزدیک به علی لاریجانی قصد دارند او را به عنوان گزینه برای دبیری شورای عالی امنیت ملی مطرح کنند.

دوره نمایندگی و ریاست علی لاریجانی در مجلس شورای اسلامی ۷ خرداد سال جاری پایان می‌یابد و او با پارلمان خداحافظی می‌کند

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی غروب یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در دیدار و گفت‌وگو با تشکل‌های دانشجویی دست‌چین شده ولایی توصیه کرد:

«جبهه انقلاب را گسترش بدهید. یارگیری کنید. حذف نکنید. بعضی‌ها که به اسلام و انقلاب معتقدند، در فلان مسئله با شما موافق نیستند، این موجب طرد نشود. البته منظور جذب منافق و آدم بی‌اعتقاد نیست.»

خامنه‌ای سپس در ادامه سخنانش به صراحت اعلام کرد: «دولت جوان حزب‌اللهی علاج مشکلات کشور است.»

از پاستور تا بهارستان

سرنوشت پاستور در بهارستان رقم می‌خورد. شاید به همین سبب سخنان شامگاه گذشته رهبر جمهوری اسلامی چندان پربازتاب نبود.

اصولگرایان بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی، پشت درهای بسته رایزنی‌ها برای تشکیل دو فراکسیون با نام‌های «جبهه خدمت» که عمده اعضای آن را نیروهای نزدیک به محمود احمدی‌نژاد تشکیل می‌دهند و «حامیان انقلاب» که حدود ۱۰۰ نفر برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده‌اند، آغاز کردند و در نشست محرمانه‌ای در چیتگر تهران به همگرایی درباره تصدی ریاست مجلس شورای اسلامی هم نزدیک شدند. رقابت اصلی بر سر ریاست بهارستان بین محمد باقر قالیباف و مصطفی میرسلیم در جریان است.

محمود احمدی‌نژاد، همزمان با این تحولات با انتشار پیامی در توییتر از علیرضا زاکانی و مهرداد بذرپاش به عنوان دو نامزد قطعی اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نام برده بود.  

قبل از این امیر محبیان در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود:

«احمدی‌نژاد افول لاریجانی‌ها را دیده بود و تشخیص او چندان هم نابجا نبود. اما آنان ریشه‌دارتر از آن‌اند که به ناگهان از صحنه حذف شوند. این وزنه‌ها در سبدی گرد خواهند آمد تا در زمانش کفه‌ای را سنگین کنند. حال آن کفه کدام است و آن سبد کدام، دیری نخواهد گذشت که همگان بدانند.»

پیام پنهان و آشکار به لاریجانی

پیام خامنه‌ای مبنی بر آنکه یک دولت حزب‌الله جوان علاج کار فرومانده نظام است و گزارش خبرگزاری امنیتی فارس درباره گمانه‌زنی درباره آینده سیاسی علی لاریجانی، ممکن است حامل پیامی برای او باشد که از حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ صرف‌نظر کند و به همان دبیری شورای امنیت ملی اکتفا نماید.

سرخوردگی پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان از حضور در پای صندوق‌های رای، اختلافات  میان طیف‌های اصلاح‌طلبی، اعتراضات آبان ۹۸ که اصلاح‌طلبان را از رای خاکستری جامعه نومید کرد، انفجار هواپیمای اوکراینی با دو موشک سپاه که به فروپاشی بقایای اعتماد عمومی در جامعه انجامید، در کنار نارضایتی از عملکرد مجلس دهم سبب کاهش تاریخی نرخ مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی شد و در نهایت سبب شد اصول‌گرایان در مجلس دست بالا را پیدا کنند.   

رسانه‌های نزدیک به دولت از اسحاق جهانگیری و محمود واعظی و همینطور از ناطق نوری به عنوان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از طرف اصلاح‌طلبان نام برده‌اند. در این میان بخت احمدی‌‌نژاد به عنوان نماینده طیف سوم چندان بلند نیست. ناصر ایمانی چهره سیاسی اصولگرا و از مخالفان احمدی‌نژاد سال گذشته گفته بود:

«کارنامه سیاسی احمدی‌نژادی‌ها به قدری سیاه است که تحت هیچ شرایطی و در هیچ برهه‌ای اجازه شرکت کردن در انتخابات را به دست نخواهند آورد.»

ظاهراً قرار است از آستین نظام چهره تازه‌ای بیرون بیاید: یک حزب‌اللهی جوان. زاکانی؟ بذرپاش؟ در برابر رقبایی بی‌توش و توان؟ جهانگیری یا واعظی؟ در هر حال ظاهراً دوران لاریجانی به سر آمده است.

بیشتر بخوانید:

اعتماد: نشست‌ شبانه اصولگرایان برای تقسیم سمت‌های مجلس

 


Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.