رسانه خبری پیامِ ایرانی

بهای نفت برای اولین بار در ۲ ماه گذشته به بالای ۳۰ دلار رسید


بازار نیویورکحق نشر عکس
Getty Images

در پی کاهش تولید نفت خام در ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو اوپک پلاس، بهای نفت برای اولین بار در ۲ ماه گذشته به بالای ۳۰ دلار رسید. معاملات آتی نفت در بازار نیویورک ۵ درصد رشد قیمت را تجربه کرد.

کاهش تولید نفت آمریکا علاوه بر حذف روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از تولید کشورهای عضو اوپک پلاس به رهبری روسیه است که از آغاز ماه جاری میلادی صورت گرفته است. همزمان با شیوع ویروس کرونا و رقابت عربستان سعودی و روسیه بر سر عرضه نفت ارزان، اوپک و متحدان غیرعضو این سازمان توافق کردند تا حدود ۱۰ درصد از تولید روزانه نفت را از بازار حذف کنند.

وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه آینده به بهای ۳۱ دلار و یک سنت و برای ماه ژوئیه به بهای ۳۰ دلار و ۹۷ سنت معامله شده است. همچنین برنت دریای شمال در معاملات آتی، ۳۳ دلار و ۷۴ سنت معامله شد که نسبت به هفته گذشته حدود ۵ درصد افزایش داشته است.

در حال حاضر بازار جهانی نفت با کاهش تقاضا رو به روست. در ماه میلادی گذشته بهای نفت شیرین و سبک آمریکا در معاملات آتی به زیر صفر سقوط کرد. کارشناسان امیدوارند که در صورت باقی ماندن قیمت نفت در سطح بالای ۳۰ دلار، این اتفاق برای معاملات آتی ژوئن تکرار نشود.

حق نشر عکس
Getty Images

از اواخر ماه فوریه انبارهای اصلی ذخیره نفت آمریکا با محدودیت رو به رو شده و با کاهش قیمت در بازارهای جهانی تولید نفت شیل، به دلیل هزینه بالای تولید با چالشی جدی مواجه شده است. رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، صنعت نفت این کشور را درگیر بحران تازه‌ای می‌بیند برای توافق ریاض و مسکو در راستای تنظیم بازار میانجی‌گری کرده است.

دولت دونالد ترامپ پس از توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید هم، هفته گذشته اعلام کرد که سیستم پدافندی پاتریوت را که برای محافظت از تاسیسات آرامکو به عربستان سعودی انتقال داده بود از این کشور خارج می‌کند. ریاض پس از این اعلام دولت آمریکا وعده داد که کاهش تولید نفت خود را پس در ماه ژوئن هم ادامه دهد. پدافند پاتریوت سال گذشته و در پی حمله پهپادی به دو پالایشگاه نفت عربستان سعودی در این کشور مستقر شده بود.

ادامه تولید نفت شیل در آمریکا به بهای ۴۰ دلار در بازار نیازمند است و عربستان سعودی هم برای پیشگیری از کسری بودجه سالانه به نفت ۸۰ دلاری نیاز دارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.