رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادعای سخنگوی دولت درباره بهبودی ۹۴ درصد مبتلایان به کرونا | ایران | DW


سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری روز دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت در جمع خبرنگاران اعلام کرد ایران از مرحله مدیریت و کنترل شیوع ویروس جدید کرونا گذشته و وارد فاز مهار آن شده است.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی گفته تعداد مناطق سفید به ۲۸۰ شهرستان افزایش یافته و ایران به لحاظ بهبود مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ پس از چین و سوئیس در جایگاه سوم کشورهای جهان قرار دارد.

ربیعی گفت: «میانگین بهبودی ما بسیار خوب است. ۹۴ درصد بهبودی داریم درحالی که میانگین جهانی ۸۴ درصد است. میزان انتقال یک نفر به سه نفر در اسفند ماه، امروز به زیر یک نفر رسیده است یعنی یک مبتلا یک نفر هم نمی‌تواند مبتلا کند.»

وزیر بهداشت، سعید نمکی نیز در نشست عصر یک‌شنبه هیئت دولت از حرکت به سمت مهار ویروس کرونا در اغلب مناطق خبر داد و در عین حال گفت در برخی مناطق به علت بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی “وضع مناسبی وجود ندارد”.

آمار رسمی گواه نادرستی ادعای ربیعی

در همین حال، سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه به روال روزهای گذشته به ارائه تازه‌ترین آمار کرونا در ایران پرداخت که نشان می‌دهد سخنان علی ربیعی دست‌کم در مورد درصد بهبود یافتگان به نسبت مبتلایان نادرست است.

به گفته کیانوش جهانپور در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز دوشنبه ۲ هزار و ۲۹۴ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ شناسایی شده و تعداد مجموع مبتلایان به ۱۲۲ هزار و ۴۹۲ نفر افزایش داشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی وزارت بهداشت گفت تا کنون ۹۵ هزار و ۶۶۱ مبتلا به کرونا بهبود پیدا کرده‌اند. این تعداد برخلاف ادعای سخنگوی دولت نزدیک به ۷۹ درصد شمار مبتلایان در آمار رسمی بیشتر است.

در روزهای گذشته و پس از یک روند نزولی نسبتا طولانی، بار دیگر تعداد مبتلایان با نوسان‌های اندکی رو به افزایش بوده است. در ماه جاری کمترین موارد ابتلای شناسایی شده مربوط به ۱۳ اردیبهشت با ۸۰۲ مبتلای جدید بود.

در اردیبهشت ماه تا کنون فقط در دو روز تعداد مبتلایان جدید از دو هزار نفر بیشتر بوده که این دو مورد نیز در روزهای جمعه و امروز رخ داده است.

گذشتن تعداد قربانیان از مرز هفت هزار نفر

سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۶۹ نفر دیگر به تعداد قربانیان کرونا در ایران اضافه شده و تا کنون در مجموع هفت هزار و ۷۵ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

برخی مسئولان افزایش تعداد مبتلایان شناسایی شده را به بیشتر شدن تعداد آزمایش تشخیص کرونا نسبت می‌دهند. این حرف می‌تواند تا حدودی درست باشد اما بازگوکننده همه واقعیت نیست.

واقعیت این است که مطابق آمار رسمی در روزهای اخیر تعداد قربانیان هم افزایش داشته است. تلفات بیماری کووید- ۱۹ در روز شنبه ۳۵ نفر بوده که کمترین میزان مرگ بر اثر ویروس کرونا در ایران در ۷۰ تا روز گذشته بوده است. این تعداد در سه روز اخیر افزایش یافته و به نزدیک دو برابر رسیده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سخنگوی وزارت بهداشت سه‌شنبه گذشته گفته بود در ۲۴ ساعت گذشته در ۱۴ استان کسی بر اثر بیماری کووید- ۱۹ فوت نکرده و در پنج استان نیز تعداد فوتی‌ها یک نفر بیشتر نبوده است.

در همین حال با نزدیک شدن تعطیلات عید فطر نگرانی درباره افزایش سفرها و عدم توجه به توصیه‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی نیز افزایش یافته است.

حسین قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا به خبرگزاری ایلنا گفته تا کنون تصمیمی برای ممنوعیت سفر اتخاذ نشده اما کاهش محدودیت‌ها به معنای عادی شدن اوضاع نیست.

سخنگوی دولت نیز گفته است که تصمیمی برای محدود یا ممنوع کردن سفرهای بین‌استانی گرفته نشده اما لازم است دستورالعمل‌های بهداشتی استانی به دقت رعایت شوند.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.