رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران زندانی کردن دوبارە فریبا عادلخواه را تایید کرد | ایران | DW


در پی محکومیت حبس مجدد فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی در بیانیه وزارت خارجه فرانسه قوه قضائیه ایران زندانی شدن او را تایید و توجیه کرده است.

معاون امور بین‌الملل قوه‌ قضائیه ایران سه‌شنبه ۲۶ دی (۱۶ ژانویه) در واکنش به بیانیه وزارت خارجه فرانسه گفته است: «خانم عادلخواه تبعه جمهوری اسلامی ايران است و دخالت سایر کشورها در فرایند قضایی مربوطه را کاملا محکوم می‌کنيم».

کاظم غریب‌آبادی در ادامه ضمن تائید زندانی کردن دوبارە این محقق مردم‌شناس گفته است کە عادلخواه “ده‌ها بار آگاهانه از محدوده تعیین شده در دوران حبس خانگی تخطی کرده و به زندان برگردانده شده است.”

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روز پنج‌شنبه وزارت خارجه فرانسه این اقدام قوه‌ قضاییه ایران را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این زندانی دوتابعیتی شد. قوه‌ قضاییه ایران بیانیە وزارت خارجه فرانسه را “شتاب‌زده” و دارای “مطالب بی‌پایه و اساس” خوانده و گفته کە برای آن “وجاهتی” قائل نیست.

فریبا عادلخواه، محقق مردم‌شناس ایرانی فرانسوی است که در خرداد ماه ۹۸ از جمله به اتهام “جاسوسی”، “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در ایران دستگیر شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بازداشت عادلخواه باعث ایجاد تنش بین ایران و فرانسه شد و مقامات فرانسوی از جمله وزیر خارجه و رئیس‌جمهور این کشور بارها از ایران خواستند هرچه زودتر خانم عادلخواه را آزاد کند.

در ایران افراد دوتابعیتی زیادی در زندان هستند. برخی از فعالان حقوق بشر معتقد هستند کە جمهوری اسلامی ایران از بازداشت این اشخاص به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند. ایران قبلا با کشورهای آلمان، آمریکا، بریتانیا و فرانسه تبادل زندانی انجام داده است.

جمهوری اسلامی تابعیت دوم اتباع خود را به رسمیت نمی‌شناسد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.