رسانه خبری پیامِ ایرانی

صاحب ویدیوهای بوسه لبه پرتگاه بازداشت شد؛ علیرضا جاپلقی کیست؟۰ دقیقه

چند ساعت پیش برادر «علی‌رضا جاپلقی» از بازداشت این پارکور کار ایرانی خبر داد.
خبر بازداشت جاپلقی در شرایطی منتشر می‌شود که به تازگی عکس‌ها و ویدیوهای او در حال بوسیدن دختری روی لبه پشت‌بام یک برج به شکل گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده‌اند. هنوز منابع رسمی خبر بازداشت او را تایید نکرده‌اند اما خود علی‌رضا جاپلقی روز یک‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اینستاگرامش از احضار تلفنی برای «ارایه پاره‌ای توضیحات» خبر داد. با این حال، مشخص نیست این احضار از طرف چه نهادی انجام شده است. برادر علی‌رضا در اینستاگرام گفته است صبح امروز دوشنبه ماموران علی‌رضا را در خانه بازداشت کرده‌اند.

علی‌رضا جاپلقی کیست و تا کنون چه کرده است؟

در حالی که با یک دست لبه پشت‌ بام یک برج را گرفته است و پاهایش معلق در فضا مانده‌اند، با دست دیگرش فنجان قهوه را در دست می‌گیرد و می‌نوشد و در همان حال، درباره مزایای قهوه حرف می‌زند و دختری را می‌بوسد. او از لبه پشت‌بام یک برج بر روی پشت بام یک برج دیگر می‌پرد، خودش را از دیوار بلند یک ساختمان بالا می‌کشاند و دختری را که روی لبه بام نشسته است، می‌بوسد.

علی‌رضا جاپلقی در دو سال گذشته با انتشار ویدیوهایی هیجانی از پارکور و حرکات خطرناک روی پشت‌بام در اینستاگرام معروف شد و حالا صفحه اینستاگرام او را بیش از ۱۰۰هزار نفر دنبال می‌کنند؛ فالوئرهایی که بارها زیر پست‌های او نوشته‌اند آن‌قدر از دیدن ویدیوها وحشت کرده‌ که نتوانسته‌اند آن‌ها را به طور کامل تماشا کنند.

او ورزش را از نوجوانی و از رشته ژیمناستیک شروع کرده است. در یک مصاحبه تعریف کرده بود که یک نفر در باشگاه موقع تمرین او را دیده و متوجه استعدادش شده است: «گفت درباره پارکور شنیده‌ای؟ گفتم نه. گفت برو در اینترنت اسم دیوید بل و سیویل رافائلی را سرچ کن.»

همان سرچ ساده کار خودش را می‌کند و تمام فکر و ذکر علی‌رضا می‌شود پارکور: «شش ماه که تمرین کردم، باشگاه‌مان را بستند. من هم می‌رفتم توی پارک‌ها و خیابان‌ حرکات پارکور اجرا می‌کردم. بچه‌های سه راه طالقانی آن روزها را به یاد دارند.»

البته اجرای حرکات در پارک، یک آسیب جدی هم به او زده است: «یک بار به سرم ضربه خورد و حافظه‌ام آسیب دید. مدتی همه چیز در حد پنج دقیقه یادم می‌ماند و تحت معالجه قرار داشتم.»

با این حال، او دست از رویایش، یعنی رسیدن به «هالیوود» دست بر نمی‌دارد: «از وقتی پارکور را شروع کردم، بارها به پدرم گفتم من بالاخره می‌روم هالیوود. اوایل جدی نمی‌گرفت اما سال دوم هنرستان که بودم، یک ویدیوی سیاه و سفید از حرکات ورزشی‌ام درست کردم که خیلی تحت تاثیر قرار گرفت. ویدیو را به دیگران نشان می‌داد و کارم را بیشتر جدی گرفت.»

همه چیز تا ۱۸ سالگی علی‌رضا خوب پیش می‌رود اما خودش می‌گوید یک روز صبح پدرش مفقود می‌شود و زندگی آن‌ها زیر و رو. او دو روز پیش در یک پست اینستاگرامی با انتشار دو عکس از پدرش، درباره مفقود شدن او که  افسر مبارزه با موادمخدر بوده، مطلبی نوشته است: «با پدر من آشنا شوید. محمد جاپلقی افسر مبارزه با مواد مخدر تهران که سال ۸۹ بعد از ۲۸ سال خدمت به طرز کاملا مرموز و بی سر و صدا ناپدید شد و پرونده قطورش هم چند سال پیش بسته شد. وضعیت کاملا بلاتکلیف.»

او در مصاحبه‌اش با برنامه اینترنتی «شوفرشو» گفته بود بعد از مفقود شدن پدرش، با مشکلات شدید مالی رو به رو شده‌اند و او برای پول درآوردن، به جذب اسپانسر روی آورده است: «فقط شانس‌مان این بود که از خودمان خانه داشتیم و لازم نبود اجاره بدهیم. اما شرایط اقتصادی آن قدر بد بود که گاهی گرسنه می‌ماندم.»

علی‌رضا  چند وقتی پارکور تمرین می‌کند اما وقتی پی‌گیری‌های پرونده پدرش نتیجه نمی‌دهند، ترجیح می‌دهد دنبال رویای همیشگی‌ خود، یعنی رسیدن به هالیوود برود: «نه از پدرم خبری شد، نه کارت پایان خدمتم را می‌دادند. می‌رفتم و می‌گفتم الان پدر ندارم اما به جای این که کارت پایان خدمت بدهند، اعزامم را سه ماه عقب می‌انداختند.»

به خاطر همین، او نتوانسته است پاسپورت بگیرد و راه قاچاق را در پیش می‌گیرد. اما شانس با او یار نمی‌شود و سر مرز ترکیه، پلیس مرزی ترک متوجه او و همراهانش می‌شود: «اخطار دادند، تیرهوایی شلیک کردند و ما دویدیم سمت ایران و دیگر نرفتیم.»

علی‌رضا هنوز هم رویای رفتن به هالیوود را در سر دارد. ۹ ماه پیش در مصاحبه با برنامه اینترنتی شوفر شو گفته بود: «من اگر هالیوود نروم که دیگر کاری نکرده‌ام.» 

او حالا بازداشت شده است اما هنوز نهاد بازداشت‌کننده، اتهام و مکان بازداشت وی مشخص نیست.

 

مطالب مرتبط:

چهره روز: « علیرضا جاپالاقی»، پارکورکار

بازداشت علیرضا جاپلقی پس از انتشار ویدیو طلوع تهران

پیکاسوی معروف اینستاگرام و همسرش به ۱۶ سال زندان محکوم شدند

بازداشت دختری که در اینستاگرام رقص آموزش می‌داد

طرح اتهامات خطرناک برای دانشجویان بازداشتی در توییتر؛ چه‌طور شکایت کنیم؟

برادر دانشجوی نخبه دانشگاه «شریف»: هنوز از اتهام بازداشت و محل نگهداری برادرم بی‌خبریممنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.