رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش فشار و نفرت پراکنی علیه اقلیت های مذهبی در ترکیه | جهان | DWرهبران جامعه یهودیان ترکیه ، کلیسای ارتدکس و کلیسای ارمنی در استانبول با انتشار اعلامیه مشترکی از دولت ترکیه خواستند تا تمام اقدامات لازم را برای تأمین امنیت اقلیت های دینی در این کشور انجام دهد. 

نگرانی اقلیت های مذهبی ترکیه از تبلیغاتی است که در مجله گرچک حیات “Gercek Hayat” (زندگی واقعی) که مواضعی نزدیک به دولت دارد، علیه اقلیت‌های مذهبی این کشور منتشر شده است.

نمایندگان مسیحیان و یهودیان ترکیه از آن می‌ترسند که پیروان ادیان اقلیت در بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا آماج حملات و نفرت پراکنی گروه‌های افراطی در این کشور قرار گیرند. 

خطر حملات خشونت آمیز علیه یهودیان و مسیحیان 

مجله با نفوذ گرچک حیات “Gercek Hayat” در شماره ویژه‌ای که به تازگی منتشر کرده جوامع مسیحی و یهودی ترکیه را متهم کرده است که در جریان کودتای سال ۲۰۱۶ از رهبر جنبش گولن حمایت کرده‌اند. شماره ویژه ۱۷۶ صفحه ای این مجله با عنوان “تاریخ صد ساله شرورترین سازمان های تروریستی” به این موضوع اختصاص یافته است. 

رجب طیب اردوغان فتح الله گولن، واعظ منتقد ترک ساکن آمریکا را متهم می‌کند که مغز متفکر کودتای نظامی ناکام در این کشور است. دولت ترکیه در پی این کودتا بیش از پنجاه هزار تن از هواداران گولن را دستگیر کرد. بیش از صد و پنجاه هزار نفر نیز به همین دلیل از کارهای دولتی اخراج شدند. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این نشریه ادعا می‌کند که جنبش اسلامی گولن تاریخ  صد ساله‌ای دارد و به ریشه های مسیحی و یهودی در آن باز می‌گردد، ادعایی که مبنای واقعی ندارد.

در صفحه اول این شماره ویژه مجله عکس‌هایی از خاخام یهودی ترکیه، رهبر کلیسای ارتدکس یونانی در استانبول و رهبر دینی ارمنی و سایر رهبران اقلیت های مذهبی از جمله پاپ جان پل دوم، یکی از رهبران پیشین کاتولیک های جهان منتشر شده است. جان پل دوم در سال ۱۹۸۱ توسط یک مهاجم ترک مجروح شد. 

انتشارات مربوط به حزب عدالت و توسعه اردوغان

نگرانی نمایندگان اقلیت های غیرمسلمان ترکیه این است که انتشار چنین نظراتی موجب افرایش فشار و حملات خشونت‌آمیز علیه پیروان ادیان دیگر شود. به گفته آنان “ترس رهبران اقلیت‌های دینی واقعی است زیرا شماره ویژه این مجله از سوی انتشارات ایدئولوژیک نزدیک به حزب حاکم اسلامی عدالت و توسعه” منتشر شده است. 

مجله گرچک حیات “Gercek Hayat” روابط نزدیکی با سران ترکیه دارد  و توسط گروه رسانه‌ای برات البیرق، وزیر دارایی ترکیه و داماد پر نفوذ اردوغان منتشر می‌شود. 

مرات یتکین، روزنامه نگار و کارشناس مسائل سیاسی مشهور ترک در وبلاگ خود با استناد به منابع حزب عدالت و توسعه نوشته است: «خود اردوغان از پیش درباره این موضوع مطلع شده بود.» به گفته یتکین “این نفرت پراکنی حاوی هیچ مدرکی برای اتهامات مطرح شده نیست” بلکه تنها به موضوع “گفت‌و‌گوی میان ادیان” اشاره می کند که در آن گولنیست‌ها از گفت‌وگو با مسیحیان و یهودیان جانبداری کرده‌اند. 

تشدید بحران اقتصادی در پی شیوع کرونا 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در ترکیه باعث افرایش مشکلات اقتصادی این کشور شده است. در این شرایط تبلیغات با انگیزه‌های ضدمسیحی و ضدیهودی در ترکیه بار دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند. تقریبا همزمان با انتشار شماره ویژه مجله گرچک حیات ، حمله‌ای به یک کلیسای ارمنی در استانبول صورت گرفته که موجب بروز آتش‌سوزی در ساختمان کلیسا شده است. گفته می‌شود این حمله توسط یک “بیمار روانی” انجام گرفته که به عنوان انگیزه عمل خود به پلیس گفته است که “ویروس کرونا از این محل به ترکیه وارد شده”. تا کنون چند کلیسای دیگر این کلان‌شهر  ترکیه نیز مورد تهدید قرار گرفته‌اند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مسیحیان و یهودیان حدود یک چهارم از جمعیت را در امپراتوری عثمانی تشکیل می‌دادند اما در ترکیه امروزی این اقلیت‌های مذهبی با کمتر از صد و بیست هزار نفر، جمعیت ناچیزی (کمتر از ۰.۲ درصد) در ترکیه هستند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.