رسانه خبری پیامِ ایرانی

آیا ورزشکاران ایرانی مقابل اسرائیل آتش به اختیار هستند؟۰ minutes

«مجتبی ذوالنوری»، رییس «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ در گفت‌وگو با خبرگزاری «خانه ملت» مدعی شد: «ورزشکاران ایرانی در زمینه رویارویی با تیم‌های رژیم صهیونیستی آتش به اختیار عمل می‌کنند.»

بند ۱۱ طرح نمایندگان مجلس با عنوان «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی در به خطر انداختن امنیت منطقه و صلح بین‌المللی»، به ممنوعیت مبارزه ورزشکاران ایرانی با اسرائیلی اختصاص داشت که کمیسیون امنیت ملی این بند را حذف کرد.

ذوالنور با تایید حذف این بند گفت: «ورزشکاران ایرانی از ابتدای انقلاب تا به امروز مانند سایر اقشار مردم توی دهان رژیم صهیونیستی زده‌اند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا انزجار و خشم خود را نسبت به این رژیم کودک‌کش نشان دهند.» 

او هم‌چنین افزود: «ورزشکاران ایرانی تکلیف‌گرا هستند و به وظایف دینی و انسانی خود عمل می‌کنند. در این زمینه نیازی به وضع قانون نیست.»

این نماینده مجلس مدعی شد که تکلیف رقابت یا عدم رقابت با ورزشکاران اسرائیلی برعهده خود ورزشکاران است.

آیا ورزشکاران ایرانی در مسابقات بین‌المللی مختار به رقابت با ورزشکاران اسرائیلی هستند؟ «ایران‌وایر» در این گزارش می‌کوشد به این پرسش پاسخ دهد.

رقابت با ورزشکاران اسرائیل: تکلیف یا اختیار؟

عبارت «آتش به اختیار» را نخستین بار آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران وارد ادبیات سیاسی ایران کرد. 

خرداد سال ۱۳۹۶، رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از عملکرد فرهنگی دولت، به «افسران جنگ نرم» گفته بود: «جایی که احساس می‌کنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمی‌تواند درست مدیریت کند، آن‌جا آتش ‌به ‌اختیار هستید.» 

کمتر از یک ماه بعد، یعنی پنجم تیر همان سال، آیت‌الله علی خامنه‌ای در خطبه‌های عید فطر در تصحیح و توضیح این عبارت که به شکلی همه‌گیر میان حامیان و پیروانش مورد استقبال قرار گرفته بود، گفت: «آتش به اختیار به معنای بی‌قانونی، فحاشی و مدیون کردن جریان انقلابی نیست.» 

آتش به اختیار در تعریف نظامی، به معنای خودفرمانده شدن یک سرباز است. بر این مبنا،  اگر احساس خطر کند، باید دست روی ماشه ببرد و منتظر فرمان نماند. 

اما آیا ورزشکار ایرانی در صورت رویارویی با یک حریف اسرائیلی، اختیاری خواهد داشت؟ 

پناهنده شدن یک عضو تیم ملی جودو

خبر پناهنده شدن و تغییر ملیت «سعید مولایی»، عضو تیم ملی جودو ایران هنوز از یادها نرفته است. شهریور سال ۱۳۹۸، او به دلیل تحت فشار قرار گرفتن و تهدید خود و خانواده‌اش برای عدم مبارزه با ورزشکار اسرائیلی، از ژاپن به ایران بازنگشت و به کشور آلمان پناهنده شد.
رادیو اسراییل ادعا کرد که مقامات امنیتی ایران او را تهدید کرده بودند اما «رضا صالحی امیری»، رییس کمیته المپیک ایران گفت: «مولایی علاقه‌مند به بازگشت است و هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند.» 

با این حال، سعید مولایی نه تنها در گفت‌وگو با رسانه‌ها تهدید شدن خود از سوی مقامات غیرورزشی ایران را تایید کرد که حتی مدعی شد شخص صالحی امیری و همین‌طور «محمدرضا داورزنی»، معاون وقت وزارت ورزش و جوانان او را تهدید کرده بودند. 

نام «مبین کهرازه» نخستین بار وقتی بر سر زبان‌ها نشست که در گفت‌وگو اختصاصی‌ خود با «ایران‌وایر» خبر داد که قصد داشته است مقابل رقیب اسرائیلی خود مبارزه کند اما از سوی مدیران فدراسیون بوکس و وزارت ورزش و جوانان تهدید شده است.
مبین کهرازه ملی‌پوش سیستانی بوکس ایران بود که همراه تیم ملی، برای حضور در رقابت‌های جهانی بوکس مجارستان به اتریش آمده بود.
او به «ایران‌وایر» گفت پس از آن‌ که اصرار و تمنا کرده تا اجازه دهند با بوکسور اسرائیلی مبارزه کند، این گونه خطاب شده بود: «گفتند غلط می‌کنی، کاری می‌کنیم راه فدراسیون و باشگاه که هیچ، راه خانه‌ات را هم پیدا نکنی. بعد توهین کردند؛ مثل همیشه به مذهبم و قومیتم.» 

«علی‌رضا فیروزجا»، نخستین سوپر استاد بزرگ شطرنج تاریخ ایران و بخت اول تبدیل شدن به بهترین شطرنج‌باز یک دهه آینده جهان، فقط و فقط به دلیل آن‌که فدراسیون شطرنج ایران اجاره رقابت او و سایر ملی‌پوش‌ها با حریفان اسراییلی را نمی‌داد، به فرانسه پناهنده شد. چندی بعد در رقابت با «مگنوس کارلسن»، نفر اول شطرنج جهان، تاریخ‌ساز شد و به پیروزی رسید. اما نه زیر پرچم ایران که زیر پرچم فدراسیون جهانی شطرنج؛ فیده. 

سیاهه ورزشکارانی که در سال ۱۳۹۸ به دلیل دو معضل اصلی «ممنوعیت مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی» و «حجاب اجباری» مجبور به ترک خاک ایران شده‌اند، عریض و طویل است. 

مهم‌ترین نشانه‌ای که می‌توان در آزادی عمل و مختار بودن ورزشکاران ایرانی برای مبارزه یا عدم مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی دید، در اظهارات مقام‌های نظامی و امنیتی ایران است. 

فروردین‌ سال ۱۳۹۷، پس از آن ‌که «رسول خادم»، رییس وقت فدراسیون کشتی ایران در نامه‌هایی خطاب به «شورای عالی امنیت ملی» و آیت‌الله خامنه‌ای درخواست کرد که ممنوعیت مبارزه ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی برداشته شود، سردار «غلامحسین غیب‌پرور»، فرمانده وقت سازمان بسیج برآیند این اعتراض‌ را آماده‌سازی فضا برای آغاز رابطه با اسرائیل دانست و گفت: «این جا عرصه‌ای نیست که فکر کنند حرفی بزنیم و تستی بکنیم و اگر که جواب مثبت گرفتیم، گام‌های بعدی را برمی‌داریم. قطعاً گامی نخواهد بود چون در همان گام اول، آن قدم‌ها را خرد می‌کنیم.» 

سردار «داود آذرنوش» نیز به درخواست رسول خادم برای برداشته شدن مرز بین ورزش ایران و اسرائیل چنین واکنش نشان داد: «مبارزه با ورزشکاران اسرائیل در هر رشته ورزشی منتفی بوده و خط قرمز نظام است.» 

جمع‌بندی

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران مدعی شد: «ورزشکاران ایرانی در زمینه رویارویی با تیم‌های رژیم صهیونیستی آتش به اختیار عمل می‌کنند.»
«ایران‌وایر» اختیاری یا تکلیفی بودن کناره‌گیری از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی در مسابقات بین‌المللی توسط ورزشکاران ایرانی را بررسی کرد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند که ورزشکاران ایرانی در مسابقات بین‌المللی نه تنها حق انتخاب در رویارویی با رقبای اسرائیلی خود را ندارند بلکه اجازه حضور در میدان رقابت را هم به آن‌ها نمی‌دهند. به طوری که برخی از ورزشکاران رده ملی تیم‌های ورزشی ایران به دلیل قانون نانوشته ممنوعیت مبارزه با رقبای اسرائیلی، مجبور به ترک وطن و یا تغییر تابعیت شده‌اند.

«فکت‌نامه» از این رو به ادعای مجتبی ذوالنوری مبنی بر آتش به اختیار عمل کردن ورزشکاران ایرانی در مقابل ورزشکاران اسرائیلی نشان «دروغ پینوکیو» می‌دهد.

 

دروغ پینوکیو: اظهارنظری است که عدم صحت آن قبلا ثابت شده یا بر اساس تحقیقات و مدارک موجود، کذب از کار در آمده‌اند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌شناسی راستی‌آزمایی در ایران‌وایر اینجا کلیک کنید.

 

مطالب مرتبط:

مجلس کلیات طرح مقابله با اقدامات خصمانه اسراییل را تصویب کرد

بند ممنوعیت مبارزه با ورزشکاران اسراییل از طرح دوفوریتی حذف شد

تصویب دوفوریتی ممنوعیت مبارزه با اسراییل؛ تعلیق قطعی می‌شود؟

بوکسور پناهنده ایرانی: گفتند با اسرائیل بازی نکن، گفتم می‌کنم

سایه دوباره اسرائیل روی سر فوتبال ایران

سعید مولایی و پناهندگی در آلمان؛ ورزش ایران تعلیق می‌شود؟

مولایی تابعیت مغولستان را پذیرفت؛ خروج از زیر پرچم تیم پناهنده‌هامنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.