رسانه خبری پیامِ ایرانی

رونمایی زودهنگام آیت‌الله خامنه‌ای از رییس‌جمهور ایران در سال ۱۴۰۰۵ ساعت،۳۰ دقیقه

فرامرز داور

 

حدود یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران، آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی گفته است که «دولت جوان حزب‌اللهی علاج مشکلات کشور است» و شروع به عمومی کردن مشخصات جانشین «حسن روحانی» کرده است.

حساب فارسی توییتر خامنه‌ای بخشی از سخنرانی او را در دیدار ویدیویی با «گروهی از دانشجویان» منتشر شده که طی آن گفته «دولت جوان حزب‌اللهی‌ علاج مشکلات کشور است. البته معنی‌اش این نیست که مثلا رییس این دولت یک جوان سی‌ودوساله باشد؛ بلکه یعنی دولتِ سرِپا، بانشاط، آماده و در سنین کار و تلاش باشد.»

 این دومین باری است که آیت‌الله خامنه‌ای مشخصاتی از رییس‌جمهور سال ۱۴۰۰ ایران را به‌طور عمومی بیان می‌کند. او یک‌بار دیگر هم عبارت مشابهی را با تاکید بر «جوانی» و «حزب‌اللهی» بودن به کار برده بود.

 تاکید او بر مشخصات دولت آینده جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی عمر دولت روحانی، نشان می‌دهد که رهبر ۸۱ ساله نظام جمهوری اسلامی ایران در حال طراحی شرایط و مهیا کردن فضای روانی اطرافیان و افکار عمومی برای پذیرش فردی است که قرار است در سال ۱۴۰۰ رییس‌جمهور شود و به‌شرط ادامه وضعیت فعلی در ایران، احتمالا تا سال ۱۴۰۸ این مسند را در اختیار داشته باشد؛ یعنی زمانی که رهبر فعلی در صورت حیات، ۹۰ ساله شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در ماه‌های اخیر در حال خانه‌تکانی منصوبان خود بوده است. امامان جمعه و نمایندگان کهن‌سال ولی‌فقیه در شهرهای مختلف را بازنشسته می‌کند و به‌جای آن‌ها عمدتا متولدین پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ را منصوب می‌کند.

به‌غیراز فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیگر فرماندهان نظامی و رییس ستاد کل نیروهای مسلح را از عمدتا از میان نظامیان جوان‌تر انتخاب کرده و روسای مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قضاییه و فقهای جدید شورای نگهبان را به کسانی سپرده که پیرسال نیستند. گویا آیت‌الله خامنه‌ای زمینه‌چینی دوران پس از خود را مدتی است که شروع کرده است.

به فرض باقی ماندن وضعیت ایران در شرایط کنونی، رییس‌جمهور بعدی ایران به دلیل بالا رفتن سن آیت‌الله خامنه‌ای، احتمالا فردی است که بخشی از دوره ریاست جمهوری خود را در عهد رهبر سوم جمهوری اسلامی ایران سپری خواهد کرد بنابراین باید فردی کاملا معتمد تشکیلات عریض و طویل رهبری و فرماندهان نظامی و شخصیت‌های مذهبی مثل امامان جمعه باشد و تسهیل‌کننده شرایط برای فردی باشد که جانشین آیت‌الله خامنه‌ای خواهد شد.

 طی سی‌ویک سال رهبری، علی خامنه‌ای چهار رییس‌جمهور به خود دیده که هر چه به جلوتر آمده، از قدرت و اختیار و اعتبار آن‌ها کاسته و به هسته اصلی قدرت یعنی دفتر رهبری اضافه کرده است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری که در دوران رهبری آقای خامنه‌ای برگزار شده، او حداکثر تلاش خود را کرده تا فرد موردنظر خود به ریاست برسد. در جریان انتخابات سال ۱۳۶۸ صراحتا از نامزدی «اکبر هاشمی رفسنجانی» دفاع کرد و هشت سال بعد خود و اطرافیانش تلاش کردند تا «علی اکبر ناطق نوری» به ریاست برسد. در سال شانزدهم رهبری دخالت‌ها به مرز تقلب رسید و زمانی که دوره رهبری او به ربع قرن نزدیک می‌شد اعلام نام «محمود احمدی‌نژاد» به‌عنوان پیروز اعتراضاتی را رقم زد که هنوز هم به‌طور کامل خاموش نشده است. انتخاب «حسن روحانی» هم با مذاکرات پنهانی که آیت‌الله خامنه‌ای با آمریکا آغاز کرده بود، ناهمسو با نیت او نبود.

رییس‌جمهور پنجم با توجه به مشکلات متراکم داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران احتمالا وظیفه سنگین انتقال جانشینی را هم خواهد داشت بنابراین دور از ذهن است که انتخاب او با دخالت کمتری از چهار رییس‌جمهور پیشین انجام شود. آیت‌الله خامنه‌ای اما این بار زودتر دست‌به‌کار شده و از یک سال قبل از انتخابات، مشخصات نامزد «اصلح» و موردنظر خود را به‌طور عمومی اعلام می‌کند.

جانشین حسن روحانی فردی جوان‌تر از او و احتمالا مردی از جنس امامان جمعه جدید است. وفادار در کلام و رفتار به آیت‌الله خامنه‌ای و مطیع مدیریت کشور زیر نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

از همین بلاگ بخوانید:

«پروژه ضدملی»؛ نمایندگان بی صلاحیت ۵ ماه در مجلس شورای اسلامی خواهند بود

نگرانی  خامنه‌ای  برای ۱۷ در صد آمریکایی‌ها

توییت ظریف خطاب به ترکیه بدون نام آوردن از این کشور چه علامت‌هایی دارد؟

ترجمه توییت خامنه‌ای: اگر از من خوشتان نمی آید هم در انتخابات مهندسی شده شرکت کنید

 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.