رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایالات متحده «قاطعانه» از اوکراین حمایت می‌کندآنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در کی‌یف و در جریان دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفت تعهد آمریکا به حمایت از اوکراین و تمامیت ارضی این کشور قاطعانه است. او همچنین خطاب به رهبران و شهروندان اوکراین گفت: «متحد بمانید و این اتحاد را تقویت کنید، چرا که این اتحاد هیچ‌گاه به این اندازه مهم نبوده است.»

وزیرخارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۹ دی و در جریان دیدار با رئیس جمهوری اوکراین افزود: «هدف از دیدارهایی مانند دیدار امروز، مذاکره و مشاوره فردا در برلین با دیگر متحدان اروپای این است که اطمینان پیدا کنیم با صدایی واضح و متحد با مسکو سخن می‌گوییم.»

آنتونی بلینکن پس از دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه اوکراین، در کنفرانسی خبری در وزارت خارجه اوکراین حاضر شد و گفت: «‌امروز این جا هستم که حمایت قاطعانه ایالات متحده از اوکراین و استقلال و تمامیت ارضی آن را اعلام کنم. مسکو به شکل سیستماتیک به دنبال تضعیف نهادهای مدنی و سیاسی اوکراین است. ما در حال همکاری هستیم تا با این اقدامات مقابله کنیم. همین امروز که با هم حرف می‌زنیم روسیه یکصد هزار نیرو در مرز مستقر کرده و می‌تواند در زمان کمی این تعداد را دوبرابر کند.»

این جا هستم که حمایت قاطعانه ایالات متحده از اوکراین و استقلال و تمامیت ارضی آن را اعلام کنم

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «پرزیدنت بایدن از من خواست این جا بیایم و حمایت قاطع آمریکا از اوکراین را اعلام و دیپلماسی را دنبال کنیم. دفاع از اوکراین هم در دستورکار ما قرار دارد. ما سال‌ها است در اوکراین سرمایه‌گذاری کرده و به حمایت‌های خود به ویژه در حوزه دفاعی ادامه می‌دهیم. برای ما این مسئله‌ای فراحزبی است و کنگره ایالات متحده هم قاطعانه و متحد آن را اعلام کرد.»

او در ادامه گفت یکی از ابزارهای روسیه، پاشیدن بذر اختلاف و شکاف در اوکراین است و افزود همکاری‌های دفاعی آمریکا با اوکراین تقویت شده و اگر نیاز باشد، بیشتر هم خواهد شد.

آنتونی بلینکن گفت پس از دیدارها در کی‌یف راهی برلین خواهد شد و همچنین جمعه این هفته در ژنو با سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین پس از دیدار با رئیس جمهوری اوکراین و در پیامی در توئیتر گفت:‌ «در مورد مذاکرات با روسیه، رئیس جمهوری اوکراین را مطلع کرده و تاکید کردم هیچ‌ چیزی در مورد اوکراین، بدون حضور اوکراین انجام نمی‌شود.»

آقای بلینکن افزود: «من قدردان تعهد اوکراین به راهی صلح‌آمیز هستم و از روسیه می‌خواهم دیپلماسی را به عنوان تنها راه رو به جلو، دنبال کند.»

وزیر خارجه آمریکا پیش از دیدارهای رسمی خود در سفارت ایالات متحده و در میان کارکنان سفارت گفت: «در چند ماه گذشته و در پی حضور نظامی قابل توجه روسیه، روی مسئله اوکراین متمرکز شده‌ایم.»

آنتونی بلینکن افزود: «دو راه برای روسیه وجود دارد. نخست، راه دیپلماسی و گفت‌وگو و تلاش برای حل هرگونه اختلاف به شکل صلح‌آمیز و از راه دیپلماسی که راه شفاف و رو به جلو است، راهی مسئولانه و راهی است که ما آن را ترجیح می‌دهیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «راه دیگر این است که روسیه تخاصم‌ها را تشدید کند، که این راه برای روسیه پیامدهایی دارد. ما با هماهنگی با متحدان و شرکا، برای هر دوی این انتخاب‌ها آماده هستیم.»منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.