رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازگشت مهدی تاج پس از ۱۶ ماه سکوت؛ از او چه سوالاتی بپرسیم؟<![CDATA[0 دقیقه

«مهدی تاج»، رییس پیشین فدراسیون فوتبال ایران پس از ۱۶ ماه سکوت، بار دیگر با رسانه‌ها در ایران صحبت کرد.

او آخرین بار به «ورزش‌سه»، رسانه حامی خود گفته بود: «مگر پول‌های کلان و ارزهای ۴۲۰۰ تومانی که وزرا ناپدید کردند، از حساب آن‌ها برداشته شد که حالا من پول قرارداد ویلموتس را از حسابم پرداخت کنم؟» 

او گفته بود که نه خودش و نه اعضای هیات‌ رییسه سابق فدراسیون فوتبال بدهی سنگین «مارک ویلموتس»، سرمربی سابق تیم ملی ایران را پرداخت نخواهند کرد.

مهدی تاج به سوال خبرنگاری که از او در مورد اظهارات «شهاب‌الدین عزیزی خادم» در مورد نقش خود در حذف «استقلال» و «پرسپولیس» از لیگ قهرمانان آسیا پرسیده بود، این‌گونه پاسخ داد: «خیلی به این چیزها اهمیت ندهید.»

هرچند که «حسین شریفی»، مدیر روابط عمومی و سخن‌گوی فدراسیون فوتبال مدعی شد رییس کنونی فدراسیون فوتبال چنین موضوعی را مطرح نکرده است اما در این گزارش از مهدی تاج که خودش و برخی از اطرافیانش پرونده‌هایی از مفاسد اقتصادی در قوه قضاییه دارند، خواهیم پرسید که در مورد چه موضوعاتی می‌توان از او سوال کرد. 

***

نقش مهدی تاج در قرارداد مارک ویلموتس چه بود؟

مرداد ۱۳۹۹، خبرگزاری‌های ایران تایید کردند که قرارداد «مارک ویلموتس»، سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی فوتبال ایران شش میلیون و ۲۰۰ هزار یورو منعقد شده است.

این قرارداد را «مهدی تاج»، رییس پیشین فدراسیون فوتبال به توصیه «مسعود سلطانی‌فر»، وزیر وقت ورزش و جوانان و با پیشنهاد «مرکز فرهنگی ایران و هلند» امضا کرده بود. 

فدراسیون فوتبال ایران در زمان عقد قرارداد با مارک ویلموتس، مدعی بود که سرمربی بلژیکی با رقمی کمتر از یک‌میلیون دلار به ایران آمده است. همان زمان، مهدی تاج در گفت‌وگو با «شبکه خبر» صداوسیما، این قرارداد را «خوب» توصیف کرد.

سایت «ترانسفرمارکت» به عنوان مهم‌ترین مرجع قیمت‌گذاری بازیکنان، مربیان و باشگاه‌های فوتبال، در زمان عقد قرارداد میان مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران، رقم تخمینی این مربی را سالیانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار دلار تخمین می‌زد.

سه ماه پیش از این افشاگری، خبرگزاری «ایسنا» با تکیه بر ادعای مهدی تاج، رییس وقت فدراسیون فوتبال ایران که قرارداد مارک ویلموتس را حدود یک و نیم میلیون یورو اعلام کرده بود، لیستی از مربیانی با دستمزد مشابه این سرمربی بلژیکی منتشر کرد که براساس آن، «اِوره رنار» سرمربی سابق تیم ملی مراکش و مربی کنونی تیم عربستان با ۷۸۰ هزار یورو دستمزد سالیانه، «زلاتکو دالیچ» سرمربی کرواسی که این تیم را به مقام نایب قهرمانی جام جهانی رساند با ۵۵۰ هزار یورو دستمزد سالیانه، «یان اندرسون» سرمربی تیم ملی سوئد با ۴۵۰ هزار یورو و «ملادن کرستاجیچ» سرمربی تیم ملی صربستان با ۳۵۰ هزار یورو به چشم می‌خورد.

در آن زمان، دستمزد سالانه «گرت ساوت‌گیت» در تیم ملی بریتانیا سالیانه دو میلیون پوند بود.

آیا مهدی تاج می‌تواند دلیل افزایش قیمت غیرمعقول سرمربی سابق تیم ملی، تلاش برای رساندن چمدان‌های یورو از تهران به ترکیه و محل اقامت مارک ویلموتس پیش از بازی ایران و عراق را توضیح دهد؟

 

رابطه مهدی تاج با اکبر ترکان، شستا و ابراهیم رئیسی چه بود؟

«اکبر ترکان»، مدیرعامل وقت «شستا» (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) آذر ۱۳۹۸ از طریق یکی از شرکت‌های وابسته به این نهاد، دو میلیون یورو از مطالبات مارک ویلموتس را پرداخت کرد.

رییس هیات‌مدیره شستا تمام این مبلغ را در ازای یک چک دو میلیارد تومانی به‌عنوان ضمانت بازپرداخت از سوی فدراسیون فوتبال، واریز کرده بود؛ بدون تشریفات قانونی مانند مطرح شدن برای سهام‌داران. 

چه کسی پای چک ضمانت فدراسیون فوتبال را امضا کرده بود؟ مهدی تاج.

«محمد مایلی‌کهن»، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران مرداد ۱۳۹۶ اکبر ترکان را «پدرخوانده معنوی» مهدی تاج معرفی کرد و مدعی شد «محمدرضا ساکت»، دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال در زمان ریاست مهدی تاج، در دهه ۶۰ خورشیدی، راننده اکبر ترکان در سپاه اصفهان بوده است.

طبق اسناد روزنامه رسمی کشور، در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۹، مهدی تاج به‌عنوان نماینده «شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گستر سپاهان»، در کنار اکبر ترکان، عضو هیات‌مدیره «شرکت مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان» قرار گرفته بود. این دو هم‌چنین در شرکت‌های «فولاد بهمن سپاهان» و «تکادو»، به‌عنوان مدیر یا عضو هیات‌مدیره، کنار هم حضور داشتند.

مهدی تاج شهریور ۱۳۹۹، در همان آخرین مصاحبه خود در توجیه تامین بخش اول قرارداد مارک ویلموتس گفته بود: «شستا فقط به ما که پول نداده، به ۲۰۰ جا پول داده است. من می‌دانم. بانک مرکزی به شستا نوشته است من از تو رفع تعهد ارزی کردم. این یعنی دیگر ارز از تو نمی‌خواهم. می‌توانم نامه را بدهم شما بخوانید و ببینید چه نوشته است.»

او البته این سند را ارایه نکرد تا برخلاف ادعایش، دی‌ سال ۱۳۹۹ شستا به دلیل پرداخت نشدن بدهی‌ دو میلیون یورویی فدراسیون فوتبال، ساختمان این فدراسیون و ساختمان باشگاه «پرسپولیس» را مصادره کند.

این اتفاق زمانی افتاد که فدراسیون فوتبال در تلاش بود انتخابات ریاست فدراسیون را در سریع‌ترین زمان ممکن برگزار کند.

مهدی تاج آذر ۱۳۹۸ به دلیل آن‌چه بیماری قلبی اعلام کرد، از سمت خود در ریاست فدراسیون فوتبال استعفا داده بود. آیا می‌توان از او پرسید که دلیل قرض دو میلیون یورویی از شرکت دولتی که توسط شریکش اداره می‌شود، انتقال آن از طریق چمدان به ترکیه برای پرداخت مشکوک‌ترین قرارداد تاریخ ورزش ایران و مقروض نشدن شخص خودش با وجود امضا کردن پشت چک‌های ضمانت چه بود؟

آیا می‌توان از او در مورد عمق روابطش با «ابراهیم رئیسی»، رییس پیشین قوه قضاییه و رییس جمهوری کنونی سوال کرد؟ آیا می‌توان پرسید چرا در حالی که «احسان قاضی‌زاده هاشمی»، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رادیو تهران» از اعلام جرم قضایی علیه مهدی تاج و اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال در پرونده مارک ویلموتس خبر داده بود، «غلامحسین اسماعیلی»، سخن‌گوی وقت قوه قضاییه ورود دستگاه قضایی به این پرونده را امری بی‌دلیل خواند؟

چرا مهدی تاج خودش را به جای «مهدی مهدوی‌کیا» به فیفا معرفی کرد؟

پانزدهم شهریور ۱۳۹۹، «ایران‌وایر» در گزارشی اختصاصی، از تقلب و دروغ مهدی تاج به فدراسیون جهانی فوتبال خبر داد.

مرداد ۱۳۹۵، فیفا به صورت رسمی از مهدی مهدوی‌کیا سوال کرده بود که آیا مایل است به عضویت «کمیته مسابقات» فدراسیون جهانی فوتبال در آید؟

فیفا هم‌چنین برای مهدوی‌کیا نوشته بود که در صورت تمایل، برنامه اجرایی خود را به منظور حضور در این کمیته، در اسرع وقت به فیفا ارسال کند.

مهدی تاج اما نامه‌ای که از سوی فدراسیون جهانی فوتبال برای مهدی مهدوی‌کیا ارسال شده بود را پنهان کرد و به این فدراسیون بین‌المللی به دروغ گفت که مهدی مهدوی‌کیا مایل به همکاری با فیفا نیست. او خودش را به جای مهدوی‌کیا معرفی کرده بود. 

اول بهمن ۱۳۹۵، خبرگزاری‌های ایران از انتصاب مهدی تاج در کمیته مسابقات فیفا خبر دادند.

«علی کریمی» دی‌ ۱۴۰۰ با تایید همین موضوع ادعا کرد که مهدی تاج فدراسیون جهانی فوتبال را فریب داده است.

آیا می‌توان از رییس پیشین فدراسیون فوتبال پرسید که چرا نامه رسمی فیفا را از مهدی مهدوی‌کیا پنهان کرده بود و چه کسانی برنامه پیشنهادی‌ او به فیفا را برایش نوشته بودند؟ آیا این سوال نیز از سوی تاج در دسته‌بندی «اهمیت ندهید» قرار می‌گیرد؟

 

نقش آقازاده مهدی تاج و دلال‌هایش در انتخاب سرمربی تیم ملی چه بود؟

خبرگزاری «مهر» ۱۹ بهمن ۱۳۹۸، پس از انتخاب «دراگان اسکوچیچ» به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، از نقش یک آقازاده ورزشی و دلالان رسمی و غیررسمی اسکوچیچ در این انتخاب نوشت.

دراگان اسکوچیچ در حالی جانشین مارک ویلموتس در تیم ملی فوتبال ایران شد که هیچ کارنامه درخشانی نداشت. مهر در این گزارش، «علی تاج»، فرزند مهدی تاج را با عنوان «آقازاده‌ای که پدرش رییس سرشناسی در فوتبال ایران بوده»، معرفی کرده بود.

در این گزارش تاکید شده بود که جلسه در ساختمان خیابان «جردن» با حضور دو مدیر برنامه رسمی و رسانه‌ای دراگان اسکوچیچ که نقش مهمی در جابه جایی‌های او طی سال‌های گذشته داشتند، برگزار شده است. 

یکی از مهم‌ترین دفترهای مهدی تاج، در خیابان جردن تهران است.

آیا می‌توان از او پرسید چرا زمانی که حتی از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا داده بود، آقازاده‌اش برای جانشین مارک ویلموتس و نیمکت تیم ملی ایران، سرمربی تعیین می‌کرد؟ 

آیا می‌توان از تاج که در پاسخ به سوالات می‌گوید اهمیت ندهید، پرسید تصمیمات و دستورات او در روزهایی که در فدراسیون فوتبال سمتی نداشت، از طریق کدام اعضای هیات رییسه اجرایی می‌شدند؟

 

چرا تمام احکام کنفدراسیون فوتبال آسیا علیه فوتبال ایران شده‌اند؟

مهدی تاج پس از استعفا از ریاست فدراسیون فوتبال، سمت خود را به عنوان نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا و رییس «کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی» این کنفدراسیون حفظ کرده است. بیماری قلبی او فقط می‌توانست مانع از فعالیتش در فدراسیون فوتبال ایران باشد، نه کنفدراسیون فوتبال آسیا.

از آن زمان تاکنون، احکام کنفدراسیون فوتبال آسیا به شکلی غریب علیه فوتبال ایران نگارش شده‌اند. اردیبهشت ۱۴۰۰، کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به لغو مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال ساحلی در این قاره، اقدام به معرفی نمایندگان آسیا به رقابت‌های جهانی کرد اما نامی از تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در میان تیم‌های منتخب کنفدراسیون آسیا وجود نداشت.

طبق اسناد و مدارکی که فدراسیون فوتبال روی سایت خود قرار داد و نامه‌های منتشر شده از سوی کنفدراسیون که نحوه معرفی تیم‌های اعزامی به جام جهانی را توضیح می‌داد، تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با توجه به امتیازهایی که کسب کرده بود، باید به‌عنوان سومین تیم قاره آسیا به جام جهانی روسیه اعزام می‌شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده بود گزینش تیم‌های منتخب آسیا بر عهده کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی بوده که ریاست آن را مهدی تاج برعهده داشته است.

از دست رفتن عجیب میزبانی تیم ملی ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، از دست رفتن میزبانی تمامی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و حذف دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، همگی در دوران مدیریت مهدی تاج در کنفدراسیون فوتبال آسیا رقم خورده‌اند.

با علم بر این‌که مهدی تاج نباید اقدامی خلاف مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام دهد، آیا می‌توان از او پرسید که چه‌گونه به محض استعفایش از ریاست فدراسیون فوتبال، تمامی مراودات میان این کنفدراسیون با فوتبال ایران به سردی گراییدند؟

 

از مهدی تاج چه سوالاتی می‌توان پرسید؟

مهدی تاج در قبال سوال خبرنگاری که در مورد نقش او در حذف باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا پرسیده، گفته است: «خیلی به این چیزها اهمیت ندهید.» 

سوالات بسیاری از دوران مدیریت او بر فدراسیون فوتبال، منهای موضوعاتی مانند قرارداد مشکوک با مارک ویلموتس، ارتباطاتش با شستا و اکبر ترکان، نقش آقازاده‌اش در انتخابی دراگان اسکوچیچ و از دست رفتن میزبانی‌های ایران وجود دارند که شاید بتوان کمی به آن‌ها اهمیت داد.

از مهدی تاج می‌توان در مورد چرایی هبه شدن حق پخش تلویزیونی فوتبال ایران به سازمان صداوسیمای حکومتی جمهوری اسلامی پرسید.

از او می‌توان در مورد چرایی تعلیق تمامی فعالیت‌های تیم ملی زنان در دوران ریاستش و همین‌طور انحلال تیم‌ها و باشگاه‌های فوتبال زنان سوال کرد.

از مهدی تاج می‌توان در مورد تهدید خبرنگاران، بازداشت‌های غیرقانونی برخی از روزنامه‌نگاران ورزشی و کتک زدن برخی از آن‌ها در زندان «فشافویه» پرسید.

از او می‌توان در مورد ثبت غیرقانونی شرکتی موازی با فدراسیون فوتبال به نام «گروه اقتصادی فدراسیون فوتبال» و حتی واکنش فدراسیون جهانی فوتبال به این موضوع سوال کرد.

از مهدی تاج می‌توان پرسید که چه‌گونه برای پاداش‌های فدراسیون جهانی فوتبال سندسازی دروغین کرد و مدعی شد که فیفا ایران را یک میلیون و ۳۰۷ هزار فرانک جریمه کرده است. اگر به این سوال پاسخ داد، باید او را به اسناد منتشر شده از سوی فیفا در مورد اثبات سندسازی‌هایش ارجاع داد.

 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.