رسانه خبری پیامِ ایرانی

علی مرادی زندانی سیاسی سابق در سلیمانه جانباخت


 

هه‌نگاو: یکی از فعالین سیاسی و زندانیان سیاسی سابق کُرد که چند سال پیش پس از آزادی با وثیقه زادگاهش را ترک کرده بود، در سلیمانیه جانباخت. 

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ (۲۰ ژانویه ۲۰۲۲)، علی مرادی فعال سیاسی ٥٠ ساله و زندانی سیاسی سابق کُرد که نزدیک به دو دهه از عمرش را زندان‌های جمهوری اسلامی ایران سپری کرده بود، در ساختمان محل کارش در شهر سلیمانه اقلیم کُردستان جانباخت. 

سامان نادر، مدیر مرکز امدادرسانی سریع سلیمانیه در اینباره گفته است که روز پنج‌شنبه جسد یک کارگر در یک ساختمان نیمه‌کاره واقع در محله «رزگاری» کشف شده که در اثر سرمازدگی جانش را از دست داده است. 

با این حال، نزدیکان علی مرادی به هه‌نگاو اعلام کرده‌اند: «محل زندگی وی که مشغول کارگری ساختمانی بوده از تمامی امکانات برخوردار بوده و ایشان به احتمال قوی به دلیل عارضه قلبی جانش را از دست داده است.» 

وی پیشتر نیز عملیات جراحی قلب انجام داده بود و در دوران زندان نیز چندین بار به دلیل بیماری قلبی به مراکز درمانی منتقل شده بود. 

گفتنیست که جسد علی مرادی جهت کالبد شکافی به پزشک قانونی سلیمانیه منتقل شده است. 

علی مرادی اهل سروآباد سال ۱۳۷۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام عضویت در حزب کومله به تحمل ۵ سال حبس محکوم و پس از سپری نمودن دوران محکومیت خود در زندان میناب آزاد شد. 

علی مرادی بار دوم روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۲ (۱۸ فوریه ۲۰۰۴) توسط نیروهای امنیتی در شهرک «کانی دینار» مریوان بازداشت و بعدها توسط دادگاه انقلاب مریوان به اتهام «محاربه» از طریق عضویت در حزب کومله به تحمل ۳۰ سال حبس و تبعید به زندان میناب واقع در استان بندرعباس محکوم شد. 

این زندانی سیاسی پس از سپری نمودن ۱۲ سال از دوران محکومیت خود سال ۲۰۱۶ با وثیقه از زندان آزاد و همان سال زادگاهش را ترک و به اقلیم کُردستان رفت. 

گفتنیست که علی مرادی پیشتر و در تاریخ ۱۳ مهرماه ۱۳۸۶ در زندان میناب دچار حمله شدید قپبی شده و سپس به زندان ابولفضل بندرعباس منتقل شده و آنجا بعد از معاینه توسط پزشکان متخصص، تشخیص داده شده بود که وی نباید در زندان نگهداری شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.