رسانه خبری پیامِ ایرانی

بیش از ۱۰۰ کشته در حمله هوایی اتئلاف عربی به صعده و حدیده | جهان | DW


 ائتلاف عریی به رهبری ریاض، بامداد جمعه ۲۱ ژانویه، صعده و حدیده در یمن را در اقذامی تلافی جویانه بمباران کرد. این واکنشی بود به بمباران فرودگاه و تاسیسات نفتی ابوظبی در روز دوشنبه ۱۷ ژانویه و ربایش نفتکش اماراتی در دریای سرخ.

صعده و حدیده در شمال غربی وغرب یمن، در کنترل حوثی‌ها قرار دارند. تخریب زندان صعده ظی این حمله تلفات انسانی گسترده ای به جا گذاشت و عملیات آواربرداری و بیرون کشیدن اجساد تا پاسی از شامگاه جمعه ادامه یافت.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت، بیش از صد نفر در بمباران زندان صعده و شهر بندری حدیده کشته شده‌اند. آمار نهایی مجروحان و کشتگان اما هنوز مشخص نیست. بیمارستان صعده اعلام کرده که حدود ۲۰۰ مجروح را پذیرش کرده است.

احمد محات، هماهنگ‌کننده سازمان پزشکان بدون مرز در یمن با استناد به اطلاعات کادر پزشکی گفته است: «اجساد زیادی در محل حمله هوایی وجود دارد و بسیاری ناپدید شده‌اند.»

عملیات هوایی ائتلاف نظامی عربی به حدیده، یک مرکز بزرگ مخابرات را  منهدم کرد و موجب از کار افتادن اینترنت در سراسر یمن شد. سازمان “نت بلاکز” که امنیت سایبری در دنیا را دنبال می‌کند، قطع ارتباطات اینترنتی در یمن را تایید کرد.  حدیده کانون کمک های بشردوستانه بین‌المللی به یمن است اما عربستان اعلام کرد که “یک مرکز دزدی دریایی و جنایات سازمان یافته” هدف این حمله بود.

Jemen Saada Zerstörung Gefängnis durch Luftangriff

زندان صعده در جریان بمباران ویران شئ

حوثی‌ها گفته‌اند که بمباران حدیده چندین کشته بر جای گذاشته است. “صندوق نجات کودکان” هم تایید کرده که حمله به حدیده به مرگ سه کودک منجر شده که در حوالی محل بمباران سرگرم بازی بودند. 

نشست شورای امنیت

ساعاتی پس از این حملات، شورای امنیت، در نشستی اضطراری به درخواست امارات متحده و به اتفاق آرا “حملات تروریستی فجیع” به ابوظبی را محکوم کرد. با این حال، مونا یول، سفیر نروژ در سازمان ملل، عملیات هوایی ائتلاف در یمن را نیز “غیرقابل قبول” خواند.

نروژ در حال حاضر، ریاست ادواری شورای امنیت را بر عهده دارد.

خانم لنا نصیبه، سفیر امارات در سازمان ملل در پاسخ به سوالی پیرامون بمباران زندان صعده گفت: «ائتلاف نظامی به شکلی متناسب واکنش نشان می‌دهد و به کلیه قوانین بین المللی احترام می‌گذارد.»

او به بیانیه اتئلاف اشاره کرد و نخواست در باره حمله یاد شده بیش از این اظهارنظر کند.

انور قرقاش، مشاور امیر امارات در پی حملۀ دوشنبه حوثی‌ها اعلام کرده بود که این کشور حق دفاع از خود را محفوظ می‌داند و پاسخ مناسبی خواهد داد.

یمن از سال ۲۰۱۵ درگیر جنگی داخلی بین نیروهای سنی وفادار به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور و شورشیان شیعی حوثی است. نیروهای وفادار به دولت مورد حمایت عربستان، امارات متحده و کشورهای عربی قرار دارند. حوثی ها اما از سوی ایران پشتیبانی می شوند.

جنگ یمن، جنگ نیابتی دو قدرت شیعی و سنی منطقه، تهران و ریاض تلقی می‌شود.

تاکنون بیش از ۳۷۰هزار نفر در درگیری های یمن کشته شده و میلیون ها نفر آواره شده اند. سازمان ملل متحد جنگ و پیامدهای آن را به عنوان بدترین بحران انسانی در جهان طبقه بندی کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.