رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرکل ریاست افتخاری حزب دموکرات مسیحی و پیشنهاد گوترش را رد کرد | آلمان | DW


آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان نمی‌خواهد رئیس افتخاری حزب دموکرات مسیحی آلمان باشد.

آرمین لاشت که هنوز ریاست حزب دموکرات مسیحی را برعهده دارد می‌گوید، صدراعظم پیشین آلمان به این ارزیابی رسیده است که چنین مقامی دیگر با روح زمان هم‌خوانی ندارد. خانم مرکل گفته است: «این یک سنت باقی مانده از گذشته است که در سطح فدرال وجود خارجی ندارد.»

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

آخرین رئیس افتخاری حزب دموکرات مسیحی آلمان هلموت کهل بود. او در پی ارسال کمک‌های مالی به حزبش از سوی منبعی نامعلوم، در اوایل سال ۲۰۰۰ از ریاست افتخاری دموکرات مسیحی‌های آلمان کناره گرفت.

عدم شرکت مرکل و کرامپ‌کارنباوئر در ضیافت مرتس

به گزارش اشپیگل، با استناد به محافل حزبی، آنگلا مرکل و آنه‌گرت کرامپ-کارنباوئر که پس از مرکل به ریاست حزب دموکرات مسیحی رسید، هر دو دعوت فریدریش مرتس برای شرکت ضیافت شام به مناسبت انتخابش به ریاست حزب دموکرات مسیحی‌ها را رد کرده‌اند.

فریدریش مرتس روز شنبه ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) در کنگره مجازی حزب دموکرات مسیحی به ریاست این حزب انتخاب شد. این سومین بار در چهار سال گذشته بود که مرتس خود را کاندیدای ریاست حزب دموکرات مسیحی کرده بود.

محافل نزدیک به مرکزیت حزب گفته‌اند که فریدریش مرتس قصد داشته است با این دعوت راه آشتی با مرکل، به دلیل مناسبات سالیان دشوار میان این دو سیاستمدار را هموار سازد. مرتس تمام رؤسای پیشین حزب دموکرات مسیحی را به این ضیافت دعوت کرده بود.

به گزار اشپیگل، در حالی که دو رئیس پیشین حزبی، وولفگانگ شویبله و آرمین لاشت، دعوت به ضیافت شام از سوی فریدریش مرتس را پذیرفتند، آنگلا مرکل و آنه‌گرت کرامپ-کارنباوئر این دعوت را رد کردند.

هفته‌نامه اشپیگل می‌نویسد، دفتر صدراعظم پیشین آلمان گفته است که خانم مرکل “به دلیل قرارهای قبلی” این دعوت را رد کرده است. کرامپ-کارنباوئر نیز علت عدم حضور خود را مسائل شخصی عنوان کرده است.

آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۲ در مقام رئیس حزب دموکرات مسیحی، فریدریش مرتس را از مقام ریاست فراکسیون دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی برکنار کرد. مرتس در طول ۱۶ سال صدراعظمی آنگلا مرکل، همواره یکی از سرسخت‌ترین منتقدان دولت به رهبری مرکل بوده است. مرتس در پی برکناری، سال‌ها از سیاست کناره گرفت و در حوزه اقتصاد فعال شده بود.

مرکل پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل را رد کرد

آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان پیشنهاد آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد برای احراز یک مقام شاخص در این عالی‌ترین نهاد بین‌المللی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز‌ به نقل از دفتر صدراعظم پیشین آلمان، خانم مرکل در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته‌اش با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، “از او تشکر کرده و به او اطلاع داده است که این پیشنهاد را نخواهد پذیرفت”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گزارش رویترز، گوترش به آنگلا مرکل ۶۷ ساله پیشنهاد داده بود که ریاست یک هیأت مشورتی بلندپایه سازمان ملل را برعهده گیرد که به مسائل اموال عمومی جهانی می‌پردازد. جهان فضایی و بخشی بزرگی از دریاها، ازجمله اموال عمومی جهانی محسوب می‌شوند.

کشورهای عضو سازمان ملل متحد در طول ده‌های گذشته به توافق‌هایی دست یافته‌اند که بر اساس آن‌ها باید مقررات بین‌المللی برای برخورد با این اموال عمومی جهانی تنظیم گردند.

آنگلا مرکل پیش از این، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این‌که او قصد دارد دبیرکل سازمان ملل متحد شود را رد کرده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.