رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش‌ها به توافق مرکل و مکرون بر سر کمک ۵۰۰ میلیارد یورویی اروپا | جهان | DWدر یک اقدام بی سابقه، دو کشور آلمان و فرانسه بر سر ایجاد یک صندوق ۵۰۰ میلیارد یورویی برای کمک به رونق اقتصادی کشورهای اروپایی به توافق رسیدند. این تصمیم روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) در یک کنفرانس ویدیویی از سوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام شد.

توافق آلمان و فرانسه بر سر پیشنهاد ایجاد این صندوق کمک مالی به کشورهای اروپایی به معنای توافق همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست. گفت‌وگو بر سر این موضوع در دستور کار نهادهای اروپا قرار گرفته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امانوئل مکرون درباره توافق اولیه آلمان و فرانسه گفته است: « توافق بین آلمان و فرانسه، توافق همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیست. اما هیچ توافقی بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بدون توافق نخستین فرانسه و آلمان نیز قابل تصور نیست.»

هدف از این توافق، کمک به آن بخش‌هایی از اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که در اثر شیوع ویروس کرونا به شدت آسیب دیده‌اند.

رویکرد آنگلا مرکل

صدراعظم آلمان در کنفرانس ویدیویی مربوط به بسته کمک ۵۰۰ میلیارد یورویی از بحران کرونا به‌مثابه سخت‌ترین بحران اتحادیه اروپا یاد کرد و از این رو از کشورهای عضو این اتحادیه خواست متحدا برای عبور از این بحران با یکدیگر همکاری کنند.

مرکل گفت: «هدف از این کار این است که اروپا قوی، متحد و همبسته از دل این بحران بیرون آید.» صدراعظم آلمان با اشاره به این موضوع که بحران کرونا به طور یکسان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا آسیب نرسانده، از مخاطرات برخاسته از این بحران برای وحدت و یکپارچگی این اتحادیه سخن گفت.

قرار است این صندوق کمک ۵۰۰ میلیارد یورویی ضمن کمک به بخش‌های آسیب دیده اقتصاد کشورهای عضو، به نیازهای زیست محیطی و تحول دیجیتال در اروپا نیز پاسخ گوید.

کمک‌های بلاعوض

اختصاص ۵۰۰ میلیارد یورو برای کمک به بازسازی و احیای فعالیت‌های اقتصادی کشورهای عضو علاوه بر صدها میلیارد یورویی است که برای جبران خسارات ناشی از بحران کرونا و ایجاد رونق اقتصادی در کشورهای عضو پیش‌بینی شده است.

تفاوت این بسته کمک‌های مالی با برنامه‌های پیشین اعلام شده کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بلاعوض بودن آن است. امانوئل مکرون، رسما خواستار آن شده است که واحدهای اقتصادی دریافت‌کننده این کمک‌ها نیازی به بازپرداخت آن نداشته باشند.

قرار است بودجه لازم برای تامین این برنامه ۵۰۰ میلیارد یورویی از طریق بودجه اروپا و در یک بازه زمانی ۲۰ ساله تامین شود. لازم به یادآوری است که آلمان در تامین بودجه اروپا بیشترین سهم را برعهده دارد.

واکنش‌ها به توافق مرکل و مکرون

واکنش‌ها به پیشنهاد مکرون و مرکل به یکسان نبوده است. به عنوان نمونه، سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش از این پیشنهاد استقبال نکرده است. کورتس گفته است که خواستار واگذاری وام‌های کمکی و عمرانی با نرخ بهره نازل به کشورها و واحدهای اقتصادی است.

این در حالی است که رهبران ایتالیا پیشنهاد ایجاد این صندوق کمک‌های مالی را یک پیشنهاد بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسون اتحادیه اروپا نیز این پیشنهاد را بسیار سازنده ارزیابی کرده و به باور او، مبلغ پیشنهاد شده برای این صندوق در تناسب با چالش مالی برخاسته از بحران کرونا است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا نیز این تصمیم را اقدامی هدفمند و موثر دانسته است. رئیس شورای اتحادیه اروپا، شارل میشل هم از این اقدام به عنوان گامی مهم در مسیری درست یاد کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.