رسانه خبری پیامِ ایرانی

غنی: به عنوان رئیس جمهور من هم آرزو ندارم زندانی طالب داشته باشیم


افغانستانحق نشر عکس
Arg

Image caption

آقای غنی در مراسم آغاز کار سال جدید شورای ملی افغانستان صحبت می‌کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که از خواست طالبان برای رهایی پنج هزار زندانی این گروه قبل از آغاز مذاکرات صلح آگاه است و گفت:”به عنوان رئیس جمهور آرزو ندارم که زندانی طالب داشته باشیم.”

براساس موافقت‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان قبل از آغاز مذاکرات “بین الافغانی” باید پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی مربوط به دولت که در بند طالبان هستند، رها شوند.

آقای غنی از رهایی این زندانیان تاکنون سرباز زده، ولی اسنادی که بی‌بی‌سی به آن دست یافته نشان می‌دهد که شورای امنیت ملی افغانستان به وزارت دفاع هدایت داده که فهرست زندانیان افغان را که در نزد طالبان اسیر هستند، تهیه کند.

آقای غنی امروز،شنبه (۱۵حوت/اسفند) در مراسم گشایش سال جدید کاری شورای ملی افغانستان گفت که رهایی زندانیان طالبان باید براساس یک روند شفاف و راهکار واضح صورت گیرد که مردم مطمئن شوند تا بعد از رهایی آنها تغییر مثبت و آتش بس کامل را شاهد خواهند بود.

آقای غنی آتش‌بس را خواست تمام اقشار مردم افغانستان دانست و گفت که دولتش تاکنون به منظور حسن نیست، آتش‌بس سه روزه را در روزهای عید فطر سال ۱۳۹۷ اعلام کرده، ۹۰۰ زندانی طالبان را به درخواست لویه جرگه رها کرده، انس حقانی و سه عضو ارشد دیگر طالبان را نیز رها کرده که همه به هدف فراهم کردن پیش زمینه برای گفتگوهای صلح بوده است و نشان دهنده تعهد دولت به این روند.

او امضاء تفاهمنامه صلح میان آمریکا و طالبان را گام مهم دانست ولی گفت که در این تفاهمنامه درباره رابطه طالبان با کشور میزبان و پناهنگاه‌های بیرونی این گروه اشاره نشده است که ضرورت به مذاکره رو در رو دارد.

حق نشر عکس
Arg

Image caption

آقای غنی گفت هیأت دولت زیر چتر “جمهوری اسلامی افغانستان” برای مذاکره با طالبان خواهد رفت

آقای غنی تاکید کرد که دولتش آماده است با توجه به اصول پذیرفته شده با طالبان مذاکره کند.

او افزود که هیأت دولت زیر چتر “جمهوری اسلامی افغانستان” برای مذاکره با طالبان خواهد رفت و از ارزش‌های جمهوری اسلامی افغانستان دفاع خواهد کرد.

طالبان تاکنون حاضر نشده تا با نمایندگان دولت افغانستان گفتگو کنند. آنان همواره گفته که با نمایندگان دولت مذاکره نخواهند کرد و دولت افغانستان را به عنوان “اداره کابل” یاد کرده است.

آقای غنی می‌گوید که در تعیین هیأت مذاکره‌کننده موثریت، مشارکت، صلاحیت و معیارهای واضح در نظر گرفته خواهد شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گفتگو با عباس استانکزی، مذاکره‌ کننده ارشد طالبان

او تاکید کرد که اعضای این هیأت مذاکره‌‍کننده باید مدافع قانون اساسی، جمهوریت و حقوق اساسی مردم افغانستان باشند و فهرست این هیأت تا پنج روز آینده، ۲۰ حوت/اسفند، نهایی خواهد شد.

آقای غنی درباره نوع تصمیم‌گیری درباره صلح گفت که برای ایجاد شورای عالی صلح یا ساختار دیگری بزودی به نتیجه خواهد رسید که در آن نمایندگی از همه وجود داشته باشد.

تاکنون منتقدان آقای غنی از او ایراد گرفته که صلح را دولتی کرده و بیشتر کسانی را به عنوان هیأت مذاکره کننده انتخاب کرده که اعضای دولت افغانستان هستند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.