رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادگاه عالی آمریکا سودان را به پرداخت غرامت بابت انفجار سفارت‌های این کشور ملزم کرد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

دادگاه عالی آمریکا دوشنبه ۱۸ ماه مه ۲۰۲۰ با صدور حکمی سودان را به «توطئه چینی» در انفجار دو سفارت آمریکا در نایروبی و دارالسلام مسئول دانسته و به پرداخت غرامت‌های چندین میلیارد دلاری ملزم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز دادگاه عالی آمریکا دوشنبه به عدم امکان معافیت سودان از پرداخت این غرامت‌ها رای داد.

سودان که به موجب دعاوی قضایی در آمریکا متهم به توطئه‌چینی در حوادث انفجارهایی است که سازمان القاعده در سال ۱۹۹۸ انجام داده که طی آن دو سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا هدف قرار گرفته و ۲۲۴ تن در طی این انفجارها کشته شده‌اند.

از سویی و در طرفداری از صدها تن از زخمی شدگان و نزدیکان کشته شدگان در این انفجارها ۸ تن از قضات دادگاه عالی به اجماع به ابطال حکم دادگاهی پایین‌تر رای دادند که در سال ۲۰۱۷ صادر شده بود.

دادگاه قبلی بر خلاف نزدیک به ۶ میلیارد دلار غرامت‌های دیگر، سودان را از پرادخت غرامت‌های مجازات کننده مقرر معاف می‌کرد.

در تعدیلی که در سال ۲۰۰۸ درباره قانون فدرال و با نام قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی تنظیم شد اجازه داده شده تا بررسی این پرونده به رای دادگاه عالی ارجاع شود.

دادگاه تجدیدنظر در اداره بریتیش کلمبیای آمریکا در سال ۲۰۱۷ مسئولیت سودان در رابطه با این انفجارها را تایید کرده اما رای داد که تعدیل بعد از وقوع انفجارها انجام شده و نمی‌توان با بازگشت به گذشته آن را به مورد اجرا گذاشت.

طبق حکم این دادگاه به اداره پایتخت دستور داده شده تا در رای مبنی بر این‌که افراد بیگانه‌ای که با استناد به قانون ایالت شکایت‌هایی را علیه سودان تقدیم کرده‌اند، نمی‌توانند غرامت مطالبه کنند، تجدید نظر شود.

از سال ۲۰۰۱ گروه‌هایی از مدعیان شکایت‌هایی قضایی را با استناد به قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی مربوط به سال ۱۹۷۶ در دادگاه فدرال در واشینگتن تقدیم کردند که این قانون تقدیم هر گونه شکایت‌هایی علیه کشورهای اجنبی را به استثنای آنهایی که آمریکا به عنوان کشورهای حامی تروریسم شناسایی کرده ممنوع می کند. آن طوری که سودان در سال ۱۹۹۳ بوده است.

همچنین یک قاضی فدرال سودان را مسئول دانسته و برای مدعیان ۱۰٫۲میلیارد دلار و از جمله آن ۴٫۳ میلیارد دلار غرامت تنبیهی تعیین کرد.

از زمان سرنگونی رژیم عمر حسن البشیر در سال ۲۰۱۹ که برای مدتی طولانی در این کشور فرمانروای می‌کرد، سودان اکنون با بحرانی اقتصادی مواجه است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از قاضی‌ها خواست تا در کنار مدعیانی بایستند که شکایت‌هایی قضایی را علیه سودان تقدیم کرده‌اند.

در حملات ۷ اوت ۱۹۹۸ تنها ۱۲ آمریکایی کشته شدند و دعواهای قضایی شامل ۵۶۷ شخص است که اغلب آنها شهروندان غیر آمریکایی بودند که خود یا نزدیکانشان نزد دولت ایالات متحده آمریکا کارمند بوده‌اند.

ثبت خسارت‌های ناشی از این انفجارها از طریق مجازی انجام شد زیرا که در تمامی شکایت‌ها سودان در هیچ دادگاهی حاضر نشده تا در برابر اتهامات حمایتش از سازمان القاعده از خود دفاع کند، سودان اما این گونه اتهامات را تکذیب می‌کند.

انفجار کامیون‌های بمب‌گذاری شده در خارج از ساختمان‌های سفارت‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا اولین حمله گسترده سازمان القاعده علیه آمریکا بوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.