رسانه خبری پیامِ ایرانی

عبدالله عبدالله واژه «رئیس جمهوری افغانستان» را از حساب توییتر خود حذف کرد


منبع: دبی-العربیه.نت دفارسی

عبدالله عبدالله پس از امضای توافقنامه سیاسی «رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان» را از صفحه رسمی توییترش حذف کرد بجایش رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نوشت.

گفتنی است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ افغانستان به تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۰ اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد. اما عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی وی نتیجه این انتخابات را نپذیرفت و ادعا کرد، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

هم‌چنان، مراسم‌های تحلیف محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله به تاریخ ۹ مارس ۲۰۲۰ به‌گونه جداگانه در کابل برگزار شد.

عبدالله عبدالله نیز در صفحه رسمی توییترش «رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان» نوشت و برای برخی ولایت‌های این کشور والی معرفی کرد که این کار وی باعث تشدید تنش‌ها شد.

این تنش‌های سیاسی نزدیک به هشت ماه طول کشید و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز برای حل این تنش‌ها وارد کابل شد، ولی نتیجه داد.

اما چهره‌های مطرح افغانستان از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، عبدالرب رسول سیاف، یونس قانونی و برخی از نمایندگان شورای ملی تلاش‌هایش را برای حل این تنش‌ها ادامه دادند که سرانجام محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله حاضر به امضای توافقنامه سیاسی شدند.

این توافقنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله یک‌شنبه ۱۷ مه امسال در کابل امضا شد به تنش‌های سیاسی این کشور نقطه پایان گذاشت.

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «بربنیاد این توافقنامه، داکتر عبدالله عبدالله، ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیم‌اش در کابینه مشارکت خواهند داشت».

براساس این توافقنامه سیاسی، محمد اشرف غنی برای پنج سال آینده به عنوان رییس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور فعالیت می‌کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.