رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر دفاع اسرائیل خروج تدریجی نیروهای ایران از سوریه را تایید کرد | جهان | DWخبرگزاری رویترز چندی پیش در  یک گزارش اختصاصی به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع اسرائیل از خروج نیروهای ایران از سوریه خبر داده بود. اکنون، وزیر دفاع اسرائیل، نفتالی بنت، که قرار است هدایت این وزارتخانه را به بنی گانتس واگذار کند، رسما از خروج ایران از سوریه گفته است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که از اورشلیم (بیت‌‌المقدس) منتشر کرده، به اظهارات نفتالی بنت درباره سیاست وزارت دفاع اسرائیل در قبال حضور نظامی ایران در سوریه پرداخته است.

نفتالی بنت از جانشین خود در وزارت دفاع، بنی گانتس، خواسته است تا سیاست اعمال فشار بر ایران را ادامه دهد. او گفته است که کاهش حملات به مواضع ایران در سوریه می‌تواند باعث تغییر رویکرد ایران شده و این کشور بار دیگر بر نفوذ و حضور خود در سوریه بیافزاید.

خبرگزاری رویترز به حمایت مالی و نظامی ایران از نیروهای شیعه و فعال در سوریه اشاره کرده و گفته است که از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ به این سو، جمهوری اسلامی همه تلاش خود را برای تقویت و حفظ دولت بشار اسد به کار گرفته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این گزارش آمده است که اسرائیل تا کنون صدها بار اقدام به حمله به مواضع ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه نموده است. این در حالی است که ارتش اسرائیل اصولاً به طور رسمی نسبت به حملات صورت گرفته در سوریه اعلام موضع نمی‌کند.

نفتالی بنت اخیرا بارها اعلام کرده بود که اسرائیل به حملات خود علیه مواضع و متحدان ایران در سوریه تا خروج کامل و قطعی این کشور از سوریه ادامه خواهد داد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز، حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی مستقیم برای امنیت کشور اسرائیل اعلام کرده است.

خروج از سوریه

نفتالی بنت خطاب به بنی گانتس گفته است که در اثر حملات صورت گرفته «ایران آشکارا از میزان حضور نظامی خود در سوریه کاسته و حتی برخی از پایگاه‌های نظامی خود در آن کشور را تخلیه کرده است.»

بنت گفته است: «گرچه ایران شروع به خروج نیروهای خود از سوریه کرده است، اما نیاز داریم کار را تا به پایان دنبال کنیم. خروج کامل ایران از سوریه در حال تحقق است.»

خبرگزاری رویترز در گزارش خود تاکید کرده است که بنت سند و مدرکی درباره خروج ایران از سوریه ارائه نکرده است.

این در حالی است که تماس خبرنگار این خبرگزاری با مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز برای بازتاب موضع آن‌ها نسبت به اظهارات وزیر دفاع اسرائیل نیز نتیجه‌ای نداشته است.

رسانه‌های ایران ظرف دو هفته گذشته عمدتا نسبت به خبر رویترز مبنی بر خروج نیروهای ایران از سوریه سکوت کرده‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

“باشگاه خبرنگاران جوان” با انتشار گزارشی درباره جابه‌جایی در وزارت دفاع اسرائیل تنها آن بخش از اظهارات بنت درباره ادامه حملات به مواضع ایران در سوریه را بازتاب داده و به اظهارات وزیر دفاع اسرائیل در زمینه خروج ایران از سوریه نپرداخته است.

جمهوری اسلامی ایران به علت تحریم‌های گسترده اقتصادی این کشور از سوی آمریکا و همچنین شیوع بیماری کووید-۱۹ تحت فشار قرار دارد.

به رغم آن، مسئولان جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده‌اند که حضور نظامی این کشور در سوریه به درخواست بشار اسد بوده و مادام آنکه دولت سوریه به کمک و پشتیبانی ایران نیاز داشته باشد، در خاک آن کشور می‌مانند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.