رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر دفاع اسرائیل در سخنرانی پایان کارش: ایران خروج از سوریه را آغاز کرده است


نفتالی بنت رهبر حزب خانه یهود و وزیر پیشین دفاع اسرائیلحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

نفتالی بنت رهبر حزب خانه یهود و وزیر پیشین دفاع اسرائیل

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل شب گذشته (دوشنبه ۱۸ مه/ ۲۹ اردیبشت) در آخرین روز کاری خود در این مقام گفت که ایران خروج از سوریه را آغاز کرده است، اما او برای این اظهارات خود هیچ مدرک و سندی ارائه نکرده است.

نفتالی بنت تا دیروز وزیر دفاع اسرائیل بود.

به گزارش رویترز او همچنین از جانشین خود بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید و نخست وزیر آینده دولت ائتلافی خواست تا سیاست فشار بر ایران را حفظ کند وگرنه ممکن است این روند برعکس شود.

اسرائیل خواهان خروج ایران از سوریه است و اسرائیل در ظرف چند سال اخیر به صدها حمله علیه نیروهای ایرانی و متحدان آنها از جمله گروه حزب الله لبنان که در سوریه به طرفداری از حکومت بشار اسد می جنگند دست زده است. این در حالیست که ایران می گوید به دعوت رسمی دولت سوریه و در چارچوب قوانین بین المللی به سوریه نیرو اعزام کرده است.

اکنون نفتالی بنت می‌گوید ایران به طرز قابل توجهی نیروهای خود در سوریه را کاهش داده و حتی تعدادی از پایگاه‌های خود را در این کشور تخلیه می‌کند.

او گفته اگرچه ایران در حال خروج است اما ما باید تا آنها در دسترس هستند کار خود را تکمیل کنیم.

در آخرین حمله هوایی به نیروهای ایران و متحدانش در سوریه، حداقل ۱۴ شبه نظامی ایرانی و عراقی کشته شده بود. این حمله که بر اساس گزارشها در نزدیکی شهر میادین، واقع در شرق سوریه، رخ داده به اسرائیل نسبت داده شده است.

در آن زمان نفتالی بنت در یک مصاحبه تلویزیونی بدون آن که مسئولیت دست داشتن در حمله یاد شده را تایید یا تکذیب کند، گفت که اقدام‌های کشورش علیه اهداف ایران در سوریه ادامه خواهد یافت. او گفت: “ایران در سوریه هیچ کاری ندارد…تا زمانی که آنها سوریه را ترک نکنند ما ادامه خواهیم داد.”

در هفته‌های گذشته رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که حملات این کشور علیه ایران و متحدانش در سوریه (همزمان با اوج‌گیری بحران کرونا در ایران و جهان) شدت گرفته و به نتایج مهمی نیز رسیده است؛ از جمله اینکه از تعداد نیروهای ایرانی مستقر در سوریه کاسته شده است.

ایران و سوریه تا کنون نسبت به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.