رسانه خبری پیامِ ایرانی

صراف ایرانی بعد از استرداد از بریتانیا به آمریکا در دادگاه حاضر شد


سجاد شهیدیانحق نشر عکس
Shanbemag

Image caption

سجاد شهیدیان که در ایران با نام سهیل شهیدی شناخته می‌شود، در رسانه‌ها با عناوینی مانند “کارآفرین موفق” و “کارشناس بانکداری الکترونیکی” معرفی می‌شد

سجاد شهیدیان، مدیر ایرانی یک شرکت صرافی که پیشتر در بریتانیا بازداشت و به آمریکا مسترد شده بود، روز دوشنبه ۱۸ مه (۲۹ اردیبهشت) در دادگاهی در ایالت مینه‌سوتا تفهیم اتهام شد.

آقای شهیدیان ۳۳ ساله مدیر عامل و بنیانگذار شرکت صرافی payment24 متهم به انجام معاملاتی شده که به گفته دادستانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.

او و وحید والی، یکی دیگر از مدیران شرکت، در شش مورد از جمله پولشویی، کلاهبرداری بانکی و سرقت هویت متهم شده‌اند.

به گفته دادگاه آقای والی در این پرونده دستگیر نشده و “فراری” است.

سجاد شهیدیان که در ایران با نام سهیل شهیدی شناخته می‌شود، در رسانه‌ها با عناوینی مانند “کارآفرین موفق” و “کارشناس بانکداری الکترونیکی” معرفی می‌شد و در سال‌های گذشته در برنامه‌ها و گردهم‌ِآیی‌های زیادی به عنوان سخنران شرکت داشت.

بیشتر بخوانید:زندانیان ایرانی در آمریکا چه کسانی هستند؟

شهیدیان چه زمانی دستگیر شد؟

اسفند سال ۱۳۹۸ حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، در توییتی خبر داده بود که آقای شهیدیان “بنا به تصمیم شخصی، اتهام اصلی نقض مقررات تحریمی و در نتیجه، استرداد به آمریکا را پذیرفته است.”

آقای بعیدی‌نژاد نوشت “سفارت طی ملاقات اخیر در زندان، مخاطرات این تصمیم و ضرورت تجدید نظر را به وی اعلام کرده بود.”

آقای بعیدی‌نژاد در آن زمان گفت که سجاد شهیدیان حدود یک سال و نیم پیش “به دستور دادگاه آمریکا در سفر به انگلیس” بازداشت شده بود.

سجاد شهیدیان سال ۱۳۹۵ شرکتی به نام “صرافی سید سجاد شهیدیان و شرکاء” را در ایران ثبت کرد که وحید والی هم از سال ۹۶ عضو هیئت مدیره آن بود. بر اساس اسناد رسمی این شرکت در تاریخ ۹ اردیبهشت امسال از سوی بانک مرکزی ایران منحل شد.

رسانه‌های ایران بهمن سال ۱۳۹۷ گزارش دادند که سایت payment24 “یکی از مشهورترین سایت‌های پرداخت برای سرویس‌های اینترنتی یا حواله پول” از دسترس خارج شده است.

حق نشر عکس
Iran media

Image caption

سجاد شهیدیان در سال‌های گذشته در برنامه‌ها و گردهم‌ِآیی‌های زیادی در ایران به عنوان سخنران شرکت داشت

اتهامات چیست؟

بنا بر اسناد دادگاه payment24 یک شرکت خدمات مالی اینترنتی بوده که با حدود ۴۰ کارمند در شهرهای تهران، شیراز و اصفهان در داخل ایران دفتر داشته است.

دادستانی می‌گوید کار اصلی این شرکت ارائه خدمات به شهروندان ایرانی برای انجام مبادلات ممنوع با شرکت‌هایی در ایالات متحده بوده است.

“خرید غیرقانونی و صادرات نرم‌افزارهای کامپیوتری، مجوزهای نرم‌افزار و سرورهای کامپیوتری از آمریکا” جمله مواردی است که در کیفرخواست متهمان به آن اشاره شده است.

بنا بر کیفرخواست در سایت payment24 مبلغی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از مشتریان دریافت می‌شده و این سایت ادعا می‌کرده که میلیون‌ها دلار ارز را به داخل ایران بازگردانده است.

در کیفرخواست ادعا شده است که سجاد شهیدیان و وحید والی و چند نفر دیگر، از سال ۲۰۰۹ تا نوامبر ۲۰۱۸ با نقض محدودیت‌های تجاری و صادراتی آمریکا علیه ایران مرتکب جرم شده‌اند.

بنا بر اسناد دادگاه این سایت به مشتریان ایرانی خدماتی برای خرید آنلاین از ایالات متحده ارائه می‌داده که شامل در اختیار گذاشتن حسابی روی سایت پرداخت آنلاین paypal، کارت شناسایی و آدرس جعلی دریافت خرید، نشانی آی‌پی در امارات متحده و یک کارت هدیه اعتباری ویزا بوده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.