رسانه خبری پیامِ ایرانی

تاریخ دقیق آغاز تمرینات و لیگ برتر اعلام شد؛ استقلال و فولاد ۲۹ خرداد۰ دقیقه

درحالی‌که روزهای پایانی اسفندماه تصور می‌شد که ایران شاید تا زمستان سال ۱۳۹۹ رنگ فوتبال را نبیند، امروز (سه‌شنبه) دستورالعمل‌ها و برنامه آغاز مجدد تمامی رده‌های فوتبال ایران به‌صورت رسمی اعلام شد.

طبق اعلام سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال، «حیدر بهاروند»، سرپرست فدراسیون و رییس سازمان لیگ، صبح امروز در نامه‌ای رسمی به باشگاه‌ها، هیات‌های فوتبال و ادارات کل ورزش و جوانان استان‌های سراسر کشور، زمان آغاز تمرینات تیم‌ها و همچنین برنامه آغاز مسابقات را طبق «رعایت پروتکل‌های بهداشتی» اعلام کرد.

پیش‌ازاین یک منبع آگاه در فدراسیون فوتبال ایران به «ایران‌وایر» خبر داده بود که «ستاد مبارزه با کرونا در ورزش» به ریاست «مهرزاد خلیلیان» مکاتباتی را با فدراسیون فوتبال آلمان آغاز کرده است تا پروتکل‌های بهداشتی این فدراسیون و روش‌های تدوین‌شده دولت فدرال آلمان برای آغاز بوندسلیگا (لیگ حرفه‌ای فوتبال آلمان) را به دست آورد.

آلمان به‌عنوان فدراسیون پیش‌رو در زمینه آغاز مجدد لیگ‌های فوتبال در جهان شناخته شد. درحالی‌که کشورهایی مانند فرانسه و بلژیک اقدام به لغو و انحلال لیگ‌های خود کرده بودند، فدراسیون فوتبال آلمان با همکاری فرماندارهای ایالتی و دولت مرکزی، به پروتکلی محکم برای آغاز مجدد تمرینات و برگزاری رقابت‌های لیگ رسید.

قوانین آلمان به‌شدت سخت و البته رعایت آن‌ها الزامی بود. دولت آلمان و فرمانداران ایالت‌ها توافق کرده بودند که اگر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هر منطقه فراتر از ۵۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسید، فرماندار آن ایالت اجازه خواهد داشت که از اختیارات خود برای محدودیت‌های قرنطینه به‌صورت منطقه‌ای به‌صورت خودمختار استفاده کند و حتی اجازه برگزاری هرگونه تمرین یا مسابقه فوتبال را ندهد.

هم‌چنین مقرر شد رعایت مواردی که دولت «آنگلا مرکل» به مسئولان ورزشی اعلام کرده است، «بدون قید و شرط» باید پذیرفته شود.

آلمان نه‌تنها با ایران که حتی با تمامی کشورهایی که برای اخذ پروتکل‌های جدید بهداشتی با این کشور وارد مذاکره شد همکاری کامل کرد. منبع آگاه ایران‌وایر در فدراسیون فوتبال می‌گوید: «خیلی طبیعی بود که آلمانی‌ها برای در اختیار قرار دادن برخی از پروتکل‌ها توقعات مالی داشته باشند. اما اولا ارقامی که اعلام کردند چشمگیر نبود و بیشتر جنبه نمادین داشت و دوما به ما پیشنهاد دادند که در صورت نیاز می‌توانند به‌صورت آنلاین هم برای ما کلاس آموزشی برگزار کنند.»

حالا ایران به یک فرمول اولیه رسیده است. اگر نخواهیم نه با نگاه صددرصد خوش‌بینانه یا از زاویه‌ای بدبینانه، سازوکار فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را بررسی کنیم، می‌توان فقط به یک جمله رسید؛ ایران خلاصه‌نویسی کرده است.

خبرگزاری تسنیم، دستورالعمل اولیه برای آغاز تمرینات تیم‌های لیگ برتری، به ترتیب اولویت و همین‌طور شرح وظایف هر نهاد و سازمان را به شرح زیر منتشر کرده است؛

۱- پیگیری امور مربوط به بازگشایی محل تمرینات و ورزشگاه‌ها توسط هیئت فوتبال استان‌ها و باشگاه‌های ذینفع از اداره کل ورزش و جوانان استان و انجام امور مربوط به ضدعفونی کردن آن‌ها.

۲- فراخوان بازیکنان و عوامل کادر فنی توسط باشگاه‌ها.

۳- انجام تست‌های استاندارد مربوط به تشخیص ویروس کرونا برای بازیکنان و عوامل کادر فنی و اجرایی باشگاه‌ها طبق دستور ستاد مقابله با کرونا در ورزش.

۴- تحویل نتایج تست‌های انجام‌شده به ستاد فوق‌الذکر و یا ایفمارک و اخذ مجوزهای لازم.

همین‌جا نقطه آغاز اعتراضات است. باشگاه پرسپولیس اعلام کرد بازیکنان برای حضور در تمرینات تست کرونا خواهند داد؛ اما همین باشگاه به همراه ۱۵ تیم دیگر حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران، به‌صورت رسمی به سازمان لیگ اعلام کرده‌اند که برای آغاز تمرینات و حضور در ورزشگاه‌ها، نیاز به اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده دارند.

باشگاه تراکتورسازی همچنان ساز مخالف می‌زند و حاضر به آغاز تمرینات و مسابقاتش نیست. «ساکت الهامی» سوال کرده است که «اگر دو بازیکن کرونا بگیرند تکلیف چیست» و البته این را می‌توان ادامه موج اعتراضی «محمدرضا زنوزی» مالک و رییس باشگاه دانست.

هفته گذشته محمدرضا زنوزی در بیانیه‌ای خطاب به «حسن روحانی» رییس‌جمهور ایران نوشت: «فلسفه‌‌ فوتبال در لیگ‌های اروپایی بر مبنای جذب اسپانسرهای قدرتمند، پیش‌فروش بلیت مسابقات و طبیعتا، کسب درآمدهای آن‌چنانی است. فوتبال در اروپا به یک صنعت پویا تبدیل شده، صنعتی که میلیون‌ها دلار در آن ردوبدل می‌شود. اینجا که خبری از اسپانسرهای آن‌چنانی، حق پخش تلویزیونی، پیش‌فروش بلیت مسابقات و درآمد نیست.» در ادامه نیز گفت که جان بازیکنان و مربیان برایش مهم‌تر است.

پیش‌ازاین خبرگزاری تابناک مدعی شده بود که دلیل فشارهای محمدرضا زنوزی برای تعطیل شدن لیگ برتر، «جیب خالی» اوست. تابناک در بخشی از گزارش خود نوشته بود: «مالک باشگاه‌های تراکتورسازی ماشین‌سازی در حالی کشور‌های صاحب‌نام دنیای فوتبال مانند فرانسه را برای نیمه‌تمام ماندن مسابقات مثال زده که در آن کشور، باشگاه پاری‌سن ژرمن صدرنشین به‌عنوان فاتح فصل معرفی شده است. آیا تراکتور زیر بار اعلام قهرمانی پرسپولیس بدون انجام باقی بازی‌ها خواهد رفت؟»

همچنین «رسول بهروش»، روزنامه‌نگار ورزشی سایت «بانک ورزش» در نقد جمله اعتراضی «محمدرضا زنوزی» که خطاب به ستاد مبارزه با کرونا برای سلامت بازیکنان خود ضمانت خواسته بود در این رسانه نوشت: «به کارگرهایت هم تضمین داده‌ای آقای زنوزی؟» او در بخشی از یادداشت خود برای مردی که مالک بیش از ۱۰ شرکت اقماری و خریدار پژوی «محمود احمدی‌نژاد» بود نوشت: «جناب زنوزی کبیر می‌پرسیم؛ مرد و مردانه حتی یکی از کارگران پرشمار شما جراتش را دارد برای بازگشت به کار تضمین ضد کرونا بخواهد؟ اگر بخواهد به او مرخصی با حقوق می‌دهید یا پرونده‌اش را می‌زنید زیر بغلش؟»

با وجود همه موافقت و مخالفت‌ها، حیدر بهاروند برنامه آغاز فوتبال در ایران را امروز به‌صورت رسمی اعلام کرده است. براساس اعلام سازمان لیگ، زمان شروع تمرینات تیم‌ها و جدول زمان‌بندی شروع مسابقات لیگ‌های برتر، یک، دو و سه کشور به شرح زیر است؛

لیگ برتر زمان شروع تمرینات ۳ خرداد ۱۳۹۹ (زمان مسابقه معوقه ۲۹خرداد۱۳۹۹) زمان شروع هفتگی مسابقات ۲تیر۱۳۹۹

لیگ دسته اول زمان شروع تمرینات ۵خرداد۱۳۹۹ (زمان مسابقه معوقه ۳۰خرداد۱۳۹۹) زمان شروع هفتگی مسابقات ۴تیر۱۳۹۹

لیگ دسته دوم زمان شروع تمرینات ۱۱خرداد۱۳۹۹ (زمان مسابقه معوقه ۵تیر۱۳۹۹) زمان شروع هفتگی مسابقات ۱۰تیر۱۳۹۹

لیگ دسته سوم زمان شروع تمرینات ۱۱خرداد۱۳۹۹ (زمان مسابقه معوقه ۵تیر۱۳۹۹) زمان شروع هفتگی مسابقات ۱۲تیر۱۳۹۹

به‌این‌ترتیب لیگ برتر فوتبال ایران از روز ۲۹ خردادماه با بازی معوقه‌ تیم‌های استقلال و فولاد خوزستان آغاز خواهد شد.

آنچه اما همچنان گنگ مانده این بخش از ابلاغیه‌ای است که امروز به دست باشگاه‌های فوتبال ایران رسید؛ «با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تایید وزارت بهداشت نیز بوده و در روزهای آتی نیز این مصوبات ارسال خواهد شد، خواهشمند است با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر نسبت به رعایت موارد ذیل توسط باشگاه‌ها و با نظارت ستاد مقابله با کرونا در ورزش دقت لازم را به عمل آورید.»

کدام پروتکل؟ با چه قوانین و ممنوعیت‌هایی؟ به‌صورت نمونه، کره جنوبی برای آغاز رقابت‌های لیگ برتر حتی تعداد خبرنگاران و عکاسانی که باید وارد ورزشگاه شوند را مشخص کرد. در بوندسلیگا بازیکنان اجاره شادی پس از گل را ندارند و همه بازیکنان باید با ماسک روی نیمکت بنشینند. در ایران جزییات اما هنوز مشخص و یا لااقل ابلاغ نشده است.

 

مطالب مرتبط:

استوری و کمپین علیه آغاز لیگ: روحانی به دادمان برس

لیگ برتر فوتبال ایران آغاز می‌شود؛ سه هفته تمرین، ۴۵ روز مسابقه

بوندسلیگا می‌آید، لالیگا و لیگ برتر ایران شاید

اعلام موضع حریرچی در مورد آغاز لیگ برتر؛ کدام شهرها و کدام ورزشگاه‌ها؟

کشته‌شده‌های کرونا تا امروز؛ چند ورزشگاه در چند کشور دنیا؟

کرونا در سایه فوتبال امنیتیِ ایران

کرونا در ورزش؛ ملی‌پوش به زندگی بازگشت، اروپا تعطیل شد

کرونا و تصیمات شبانه فدراسیون پزشکی و ورزشی؛ شاهکار مدیریت

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.