رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمفان: با پیش‌بینی ابر-گردباد استوایی شدید هند و بنگلادش میلیون‌ها نفر را تخلیه می‌کنند


خیزش امواجه میلیونها تن از ساکنان مناطق ساحلی را در معرض خطر قرار می دهدحق نشر عکس
AFP

Image caption

خیزش امواجه میلیونها تن از ساکنان مناطق ساحلی را در معرض خطر قرار می دهد

با پیش بینی وقوع گردباد استوایی شدید در منطقه، دولت های هند و بنگلادش به تخلیه میلیون ها نفر از ساکنان مناطق مناطق آسیب پذیر پرداخته اند.

انتظار می رود روز چهارشنبه گردباد استوایی آمفان منطقه ای در مرز دو کشور را در نوردد.

بیش از ۲۰ گروه امدادرسان به منطقه اعزام شده اند و چندین گروه دیگر در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

شیوع ویروس کرونا باعث دشواری در انتقال ساکنان منطقه شده است.

سرعت توفان هنگام عبور از منطقه تا ۱۸۵ کیلومتر در ساعت پیش بینی شده است.

آمفان شدیدترین گردباد استوایی بعد از “گردباد سدر” در سال ۲۰۰۷ است که تلفات آن به سه هزار پانصد نفر رسید. اکثر قربانیان سدر نتیجه طغیان دریا جان خود را از دست دادند.

در حالیکه انتظار می رود هنگام رسیدن آمفان به مناطق ساحلی، سرعت آن کمتر از میزان کنونی باشد، با اینهمه سازمان هواشناسی هند هشدار داده است که طغیان دریا ممکن است به خیزش امواجی به ارتفاع سه تا پنج متر منجر شود.

این توفان در حالی به وقوع می پیوندد که دهها هزار کارگر مهاجر هندی به خاطر قرنطینه خانگی و تعلیق فعالیت های اقتصادی محل کار خود را ترک کرده و به سوی خانواده های خود روان هستند.

ایالت های بنگال غربی و اریسا (یا ادیشا) از جمله ایالت های هند هستند که شمار زیادی از این کارگران مهاجر به خانه های خود در آنها باز می گردند.

با خاطر نزدیک شدن گردباد آمفان، ایالت اریسا حرکت قطارهایی را که قرار بود روزهای ۱۸ و ۲۰ مه با هزاران کارگر مهاجر وارد این ایالت شوند متوقف کرده است.

شماری از مقامات محلی هم ورود کارگران مهاجر را ممنوع کرده و از مقامات ایالتی خواسته اند تا پایان عبور گردباد، آنها را به نحوی اسکان دهند. اکثر کارگران مهاجر با پای پیاده به سوی مناطق خود در حرکت هستند.

انتظار می رود تخلیه ساکنان مناطق آسیب پذیر تا بامداد چهارشنبه ادامه یابد. وزیر مدیریت حوادث طبیعی بنگلادش به بی بی سی گفته است که در نظر است حدود دو میلیون تن به مناطق امن انتقال داده شوند.

به منظور حفظ فاصله گذاری اجتماعی، تعداد بیشتری پناهگاه ایجاد شده و بین مردم ماسک توزیع می شود.

مقامات ایالتی هد هم برای یافتن پناهگاه برای کسانی که تخلیه شده اند تلاش می کنند. به عنوان مثال، در اریسا از ۸۵۰ یناهگاه موجود، ۲۵۰ پناهگاه به عنوان مراکز قرنطینه برای مبتلایان به ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفته است.

مقامات هر دو ایالت خواسته اند تا مدارس و سایر ساختمان های عمومی در مناطق آسیب پذیر به عنوان پناهگاه در اختیار آنها قرار گیرد. به خاطر لزوم فاصله گذاری اجتماعی، نیاز به پناهگاه بیشتر شده است.

حدود پنجاه هزار تن نیز از مناطق نزدیک جزایر سوندربان در هند تخلیه می شوند.

آمفان اولین ابر-گردباد استوایی در خلیج بنگال از سال ۱۹۹۹ است. در آن سال وزش یک ابرگردباد در سواحل اریسا به مرگ بیش از ۹ هزار نفر منجر شد.

سازمان هواشناسی هند با انتشار “هشدار زرد” برای منطقه، به ماهیگیران توصیه کرده است که “ظرف ۲۴ ساعت آینده وارد خلیج بنگال نشوند و بین روزهای ۱۸ تا ۲۰ ماه مه هم از منطقه شمالی خلیج دوری جویند.”

سازمان هواشناسی گفته است که احتمال دارد از نیمروز ۲۰ مه، این توفان “به شکل یک گردباد بسیار شدید” از شمال غرب خلیج بنگال و سواحل بنگلادش عبور کند.

این سازمان همچنین در مورد طغیان دریا هشدار داده و گفته است احتمال زیاد دارد که امواج به مناطق ساحلی هجوم آورند. سازمان هواشناسی هند پیش بینی کرده است که ارتفاع امواج بین سه تا پنج متر باشد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.