رسانه خبری پیامِ ایرانی

برنامه دولت عراق برای قطع وابستگی به واردات برق از ایران | ایران | DWدولت جدید عراق به ریاست نخست‌وزیر، مصطفی الکاظمی برنامه‌های اصلاحی گسترده‌ای در دستور کار دارد که یکی از پیامدهای آن ظاهرا افزایش همکاری و نزدیکی بیشتر با ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی است.

علی عبدالامیر علاوی،، وزیر دارایی عراق روز گذشته (۲۹ اردیبهشت/ ۱۸ مه) در یک پیام توئیتری از برنامه‌های این وزارت‌خانه برای ساخت “آینده اقتصادی کشور” و ایجاد فرصت‌های شغلی با همکاری ایالات متحده آمریکا خبر داد.

علاوی در این پیام اعلام کرد که عراق قصد دارد طی دو سال آینده “با حمایت متحدان خود در آمریکا”  به سمت ساخت یک نظام اقتصادی مبتنی بر سرمایه‌گذاری و رقابت تجاری آزاد حرکت کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گزارش “میدل ایست” قرار است عراق و آمریکا طی هفته‌های آینده برای مشخص کردن چارچوب همکاری‌های استراتژیک خود گفت‌وگوهای دوجانبه را آغاز کنند.

همکاری با عربستان برای قطع وابستگی به ایران

وزیر دارایی عراق در پیام دیگری از جایگزین کردن عربستان با جمهوری اسلامی به عنوان منبع تامین برق مورد نیاز این کشور خبر داد و از طرح‌ها و برنامه‌هایی سخن گفت که هدف آنها تامین بیش از ۲۰ هزار فرصت شغلی در وزارت برق این کشور است.

ایران از تامین‌کنندگان اصلی برق عراق محسوب می‌شود اما این کار با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۹۷ و اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده با مشکلاتی روبرو شده است. عراق بخشی از برق مورد نیاز خود را نیز در نیروگاه‌های داخلی با استفاده از گاز وارداتی از ایران تامین می‌کند.

واشنگتن در دو سال گذشته برای واردات برق از ایران برای عراق معافیت‌هایی در نظر گرفته که معمولا ۹۰ یا ۱۲۰ روزه بودند و تمدید می‌شدند. این معافیت ماه گذشته و برای یک دوره ۳۰ روزه (تا ۲۶ مه) تمدید شد.

آمریکا بارها به عراق توصیه کرده برای مصون ماندن از تاثیر تحریم‌ها برق و گاز مورد نیاز خود را از منابع دیگری نظیر عربستان تهیه کند یا به افزایش ظرفیت تولید داخلی بپردازد.

عراق در حال حاضر دومین تولیدکننده بزرگ نفت در میان کشورهای عضو اوپک است اما سقوط شدید بهای نفت در پی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ این کشور را برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

فاتح بیرول، مدیر عامل آژانس بین‌المللی انرژی روز سه‌شنبه، سی‌ام اردیبهشت در گفت‌وگوی تلفنی به نخست‌وزیر عراق وعده داد حمایت‌های این نهاد از بغداد در حوزه انرژی، به خصوص در زمینه برق و گاز افزایش یابد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تا کنون چگونگی و ابعاد حمایت‌های آژانس بین‌المللی انرژی از عراق و همکاری‌های آینده این کشور با عربستان و آمریکا کاملا روشن نشده است.

مصطفی الکاظمی پس از ماه‌ها ناآرامی و حرکت‌های اعتراضی در عراق که به کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشین منجر شد، به تازگی موفق شد نظر موافق اکثریت گروه‌های پارلمانی را جلب کند و هفتم ماه مه برای اعضای کابینه‌اش از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

وزیر دارایی عراق از برنامه دولت برای همکاری اقتصادی با امریکا و قطع وابستگی به واردات برق از ایران خبر داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.