رسانه خبری پیامِ ایرانی

زیارتگاه یهودیان در همدان؛ از تهدید به تغییرکاربری تا آتش‌سوزی تا تخریب۰ دقیقه

زیارتگاه «اِستر و مُردخای» یهودیان در همدان که پیش‌تر از سوی بسیج دانشجویی تهدید به «تخریب» یا «تغییرکاربری» شده بود، به آتش کشیده شد.

این زیارتگاه پنجشنبه هفته گذشته هم‌زمان با روز تشکیل اسراییل از سوی فرد یا افراد ناشناسی آتش زده شد که تاکنون پلیس موفق به بازداشت کسی نشده است.

خبرگزاری ایرنا گزارش کرده که دوربین‌های مداربسته فردی را شناسایی کرده‌اند که قصد «اقداماتی» در این زیارتگاه داشته، اما موفق نشده است. هویت این فرد با گذشت حدود پنج روز از این حمله، مشخص نشده است.

حمله به زیارتگاه «اِستر و مُردخای» در روز‌های اخیر به موضوع موردتوجه رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شده و بار دیگر موضوع یهودی‌ستیزی و نهاد‌های مروج نفرت‌پراکن مذهبی در ایران را بر سر زبان‌ها انداخته است.

متهم ردیف نخست این حمله، نهاد‌های مذهبی و سیاسی در ایران هستند که بسیج یکی از آن‌هاست. یکی از زیرمجموعه‌های سازمان بسیج یعنی بسیج دانشجویی از سال ۱۳۸۹ تاکنون دست‌کم دو بار موضع‌گیری تندی درباره این زیارتگاه داشته است.

بسیج دانشجویی همدان سال ۱۳۸۹ در واکنش به اقدامات اسراییل در بیت‌المقدس، مقابل این زیارتگاه تجمع اعتراضی برگزار کرده و هشدار داده بود که این مکان را تخریب خواهند کرد.

در بیانیه آن سال بسیج دانشجویی به‌صراحت آمده بود: «ما دانشجویان بسیجی هشدار می‌دهیم اگر به هر نحوی به مسجدالاقصی تعدی شود، مقبره این قاتلان پست {اِستر و مُردخای} را ویران می‌کنیم.»

آن‌ها همچنین با طرح این موضوع که اِستر و مُردخای «دستور قتل‌عام ۷۷ هزار ایرانی را در یک روز صادر کرده‌اند»، درخواست کرده بود که آرامگاه آن‌ها باید از فهرست آثار تاریخی همدان خارج شود.

۱۸بهمن۱۳۹۸ نیز شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های همدان با صدور بیانیه‌ای هشدار داده بود در صورت هرگونه اقدام برای اجرای «معامله قرن» مقبره اِستر و مُردخای را به کنسولگری فلسطین تبدیل خواهد کرد.

این تشکیلات که دست‌کم دو تهدید علنی علیه این مکان مذهبی را در کارنامه خود دارد، در روزهای اخیر بیانیه‌ای صادر کرده و آتش زدن این مکان را «سناریو» خوانده است.

بسیج دانشجویی در بیانیه خود از مسئولان قضایی همدان خواسته که «نتایج سناریوی به آتش کشیدن مقبره استر و مردخای را منتشر کنند.»

این تشکل شبه‌نظامی همچنین دست داشتن در این آتش‌سوزی را رد کرده، اما اعلام کرده که همچنان آماده تبدیل این مکان مذهبی به کنسولگری فلسطین است.

در تاریخ آمده که «استر» همسر یهودی خشایار شاه و عمویش «مُردخای» توانستد مانع از قتل‌عام یهودیان شوند ی به همین دلیل یهودیان در ۱۴ آذر هر سال، «جشن پوریم» را به یاد نجات یهودیان ایران از دست هامان وزیر دربار خشایارشاه برگزار می‌کنند اما مذهبی‌های تندرو نزدیک به حاکمیت این روایت را قبول ندارند. آن‌ها در این سال‌ها تلاش می‌کنند که داستان «اِستر و مُردخای» را داستان هولوکاست ایرانی بخوانند. داستانی که سندیت تاریخی ندارد، اما شیعیان تندرو در ایران علاقه ویژه‌ای به آن دارند.

بسیج دانشجویی نیز به همراه ده‌ها ارگان و رسانه و روحانی وابسته به حاکمیت روحانیون در ایران سال‌هاست که به بهانه مبارزه با اسراییل، دو تن از شخصیت‌های مذهبی آرمیده در این آرامگاه را به‌عنوان «قاتلان» مردم ایران معرفی می‌کنند.

آن‌ها با بازخوانی یک‌سویه یک حادثه تاریخی به‌طور علنی علیه یهودیان و اسراییل نفرت‌پراکنی می‌کنند که حمله اخیر به این زیارتگاه هم می‌تواند ناشی از همین مساله باشد.

بازخوانی و بازنشر این قصه‌های تاریخی طی ۴۰ سال اخیر به یکی از اصول ثابت تبلیغاتی جمهوری اسلامی در منابر و هیات‌ها و محافل مذهبی برای حامیان نوجوان و جوان بی‌تجربه تبدیل شده است.

در این محافل آزادانه بذر نفرت نسبت به سایر ادیان و حتی اهل سنت مسلمان در دل این افراد کاشته و پرورش داده می‌شود که مواضع بسیج دانشجویی همدان درباره مقبره یهودیان در همدان یکی از مهم‌ترین مصادیق چنین آموزه‌هایی است.

آتش زدن، تخریب و بستن امکان مذهبی یا قبور اقلیت‌های مذهبی از دیگر نشانه‌های این نفرت‌پراکنی در جمهوری اسلامی است.

شهریور سال ۱۳۹۶ قبرستان «خالد نبی»، منسوب به قبر یکی از پیامبران بعد از حضرت عیسی در استان گلستان به آتش کشیده شد که هرگز عامل یا عاملان آن شناسایی و بازداشت نشدند.

در آن زمان «محمد حمیدزاده»، رییس هیات‌امنای این مجموعه گفت که «احتمالا مخالفان توسعه گردشگری این مجموعه دست به چنین اقدامی زده‌اند.»

حمید‌زاده گفته بود که مهاجمان «اقدام به تخریب و شکستن سه سنگ مزار استوانه‌ای چلیپا کرده و یک سنگ مزار دیگر را نیز از دل خاک بیرون کشیده و رها کرده‌اند.»

سال ۱۳۹۵ نیز پس از رونمایی از ساختمان جدید شورای شهر یزد، ویدیویی از حجت‌الاسلام «عباس زارع گاریزی»، رییس وقت این شورا منتشر شد که تلاش می‌کرد یکی از نماد‌های نصب‌شده مربوط به زرتشتیان را از محوطه داخلی این ساختمان تخریب کند.

این روحانی در شرایطی دست به این اقدام زده بود که «سپنتا نیکنام» یک عضو شورای شهر یزد است. نام سپنتا نیکنام برای نخستین بار سال ۱۳۹۶ بر سر زبان‌ها افتاد، زمانی که دستور داده شد وی به خاطر زرتشتی بودن نمی‌تواند عضو شورای شهر شود.

این رای که از سوی شعبه ۴۳ دیوان عدالت اداری صادر شده بود مدتی بعد از سوی شورای نگهبان نیز تایید شد، اما مجمع تشخیص مصلحت نظام رای به بازگشت نیکنام به شورای شهر یزد داد این جنجال در تیر ۱۳۹۷ پایان یافت.

این موارد تنها گوشه‌ای از محدودیت‌ها و برخورد‌های صورت گرفته با پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران است که در قانون اساسی به رسمیت شناخته می‌شوند و مقام‌های جمهوری اسلامی به ظاهر می‌گویند به این اقلیت‌های مذهبی احترام می‌گذارند و حقوق آن‌ها را محترم می‌شمارند.

مطالب مرتبط

ایرنا خبر حمله به مقبره یهودیان در همدان را تایید کرد

تائید خبر آتش‌سوزی در مقبره یهودیان در همدان

حمله افراد ناشناس به کنیسه‌های یهودیان در شیرازمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.