رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | سیستان و بلوچستان؛ تجمع شهروندان در اعتراض به عدم دریافت حقابه هیرمند


بر اساس این گزارش، جمعی از مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان نسبت به دریافت حق آبه رودخانه هیرمند تجمع اعتراض آمیزی در پایانه مرزی میلک نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان برگزار کردند.

این تجمع از ساعت ۹ امروز در پایانه مرزی میلک آغاز و پس از پایان گروهی اقدام به شکستن شیشه‌ سه کامیون متعلق به اتباع افغانستان مستقر در این پایانه مرزی کردند که با ورود نیروهای انتظامی به محل از ادامه این حرکت جلوگیری به عمل آورده شد.

همچنین امروز همزمان با تجمع شهروندان در پایانه مرزی میلک شماری از شهروندان زاهدان نیز در رابطه با همین موضوع در مقابل کنسولگری افغانستان در این شهرستان، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این تجمعات با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسوولان کشوری خواستند تا نسبت به دریافت حق آبه رودخانه هیرمند با مسوولان کشور افغانستان به طور جد وارد مذاکره شوند.

قابل ذکر است عصر روز گذشته فرمانداری هیرمند واقع در شمال سیستان و بلوچستان برگزاری هر گونه تجمع در مقابل پایانه مرزی میلک را غیرقانونی اعلام کرده بود.

رودخانه هیرمند از کوههای بابا یغما در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر به مرز ایران در منطقه سیستان می رسد. این رودخانه سرچشمه تالاب بین المللی هامون بود که اکنون با گذشت دو دهه این تالاب به سبب بروز خشکسالی و عدم رها سازی حق آبه ایران از افغانستان خشکیده است.

گفتنی است، ساخت سد کمال خان بر روی رودخانه هیرمند در ولایت نیمروز افغانستان موجب جلوگیری از انتقال آب به ایران شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.