رسانه خبری پیامِ ایرانی

فرانسه از ایران خواست به پایبندی کامل به برجام برگردد


Share

نمایندگی فرانسه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از ایران خواست به توافق هسته‌ای برگردد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

تأسیسات هسته‌ای فردو (عکس: آرشیو)

سه‌شنبه ۱۹ مه/ یکم خرداد نمایندگی فرانسه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در پیامی در تویبتر نوشت:

« فرانسه حمایت‌اش از برجام و کار آژانس و بازرسان آن را اعلام می‌‌کند. راستی‌آزمایی‌ها و بازرسی‌های آژانس در ایران از اهمیت اساسی برخوردار است. پاریس از ایران می‌خواهد به اجرای کامل توافق بازگشته و به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.»

بلومبرگ اوایل مه/ اواسط اردیبهشت سال جاری با تکیه بر اسناد مرتبط با گزارش «اجرای ضمانت‌ها»ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۹، اعلام کرد بازرسان آژانس در سال گذشته رکود بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران را شکستند. پیش از آن، این نگرانی وجود داشت که به سبب همه‌گیری ویروس کرونا در ایران بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته‌ای ایران متوقف شود.

روز گذشته نمایندگی فرانسه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اعلام کرد که  فرانسه، بریتانیا و آلمان مشترکاً ۷۵۰ هزار یورو به پرواز‌های چارتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اختصاص داده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده بود که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است. ایران از اردیبهشت ۹۸ به تدریج در پنج گام تعهدات خود در توافق هسته‌ای را متوقف کرده است. بر اساس توافق هسته‌ای، تحریم‌ تسلیحاتی ایران در اکتبر/ مهر سال جاری لغو می‌شود. ایالات متحده آمریکا پیش‌نویس طرح تمدید تحریم تسلیحاتی مادام‌العمر ایران را در اختیار اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.