رسانه خبری پیامِ ایرانی

شاهد دادگاه حمید نوری: متهم همسایه و هم محل ما بود<![CDATA[18 ساعت،10 دقیقه

شصت و سومین جلسه دادگاه حمید نوری، دادیار سابق قوه قضاییه ومتهم به مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، روز پنجشنبه هفتم بهمن ۱۴۰۰ با شهادت رحمان درکشیده از هواداران سازمان فداییان خلق (اقلیت) برگزار شد.

او قرار است  روز دهم فوریه ۲۰۲۲ به صورت تلفنی ادامه شهادت خود را به دادگاه ارائه کند.

شاهد متولد لاهیجان است و در این دادگاه گفت که  با حمید نوری در خیابان سبلان شمالی در نظام آباد در شرق تهران همسایه و هم‌محل بوده‌اند. او گفت که خانه آن‌ها و حمید نوری تنها سه خانه با هم فاصله داشت ورحیم، برادر شاهد با حمید نوری دوست و همکلاسی بوده‌اند.

رحمان درکشیده  خود نیز با بهمن، برادر کوچکتر حمید نوری دوست بوده است.

شاهد همچنین گفت پیش از دستگیر شدن از برادرش در مورد اینکه حمید نوری از طریق «یکی از بچه محل‌ها به نام ماشاالله در زندان اوین شروع به کار کرده است»

این درحالیست که حمید نوری در جلسات دفاع خود گفته بود که در سال ۱۳۵۹ به خدمت سربازی اعزام شده است.

رحمان درکشیده  روز بیست و ششم آذر ۱۳۵۹ به اتهام فعالیت و هواداری از سازمان فدائيان خلق – اقلیت – و در حالیکه مشغول نوشتن شعار علیه جنگ ایران و عراق بود، دستگیر شد.

او در دادگاه گفت که در زمان بازداشت تنها ۱۶ سال داشته و شش ماه بعد در دادگاهی که برگزار شد از اتهامات وارده تبرئه شده است. به او گفته بودند روز  بیست و ششم خرداد ۱۳۶۰ آزاد خواهد شد اما این اتفاق نیفتاده و یک‌بار دیگر در دادگاه دومی محاکمه شده است.

رحمان درکشیده  در نهایت به سه سال زندان محکوم شد اما هشت سال و دو ماه را در زندان‌های اوین و گوهردشت گذراند.

این زندانی سیاسی سابق از مهر۱۳۶۱ تا مهر ۱۳۶۳ در سلول های انفرادی زندان گوهردشت نگهداری شد و در فروردین ۱۳۶۴ به زندان اوین منتقل شد.

او در مورد نخستین مواجهه با حمید نوری در زندان گفت: « سال ۱۳۶۵ اسم واقعی من را یک فرد تواب به اسم حسن رضوی در زندان اوین لو رفت من به دادیاری رفتم. آنجا از نوع سوالات و اطلاعات خاصی که حمید عباسی داشت مطمئن شد که او همان حمید نوری، بچه محل‌‌مان است.»

رحمان درکشیده گفت حمید نوری به او دستور داده بود که در ملاقات بعدی که با پدرش دارد از او بخواهد برادرش را به همراهش به سالن ملاقات بیاورد: «به جای ملاقات، پدر و دو برادرم را دستگیر کردند. پدر و یکی از برادرانم در نهایت آزاد شدند، اما رحیم، دوست و همکلاسی حمید نوری را بدون هیچ فعالیت سیاسی سه ماه در سلول انفرادی زندانی کردند همه اش به این خاطر که حمید نوری او را می شناخت و می‌ترسید که هویت واقعی‌اش توسط ما افشا شود.»

رحمان درکشیده که در تیر ماه ۱۳۶۷ ویکماه قبل از آغاز اعدام ها از زندان اوین به زندان گوهردشت منتقل شده بود در موج دوم اجرای احکام اعدام یعنی شهریور  ۱۳۶۷ مقابل هیات مرگ از جمله نیری و اشراقی قرار گرفت. او گفت در پاسخ به سوالات اعتقادی و اینکه آیا مسلمان است و نماز می‌خواند یا خیر پاسخ منفی داده اما در نهایت روز بعد از دادگاه قبول کرده است که نماز بخواند.

این زندانی سیاسی گفت در بهمن سال ۱۳۶۷هم مجبور شده در مصاحبه ای شرکت کند اما برخلاف بقیه زندانیان که حمید نوری از آن‌ها مصاحبه می‌گرفت فردی به نام حمید رحمانی از او مصاحبه گرفت و نوری از رویارویی با او خودداری کرد تا شناسایی نشود.

رحمان درکشیده تایید کرد که از تمامی زندانیان مشهور به «ملی کش مجاهد» در زندان گوهردشت تنها سامان رحیمی معروف به اصغر زنده ماند و بقیه اعدام شدند.

ملی‌کش‌ها به زندانیانی گفته می‌شود كه پس از سپری شدن ایام محكومیت همچنان در زندان باقی مانده و عموما به دلیل ماندن بر سر مواضعشان از آزادیشان ممانعت به عمل می‌آمد.

رحمان درد کشیده در گذشته و بارها پیش از دستگیری متهم دادگاه با نوشتن مقالاتی از جمله در روزنامه «کار» چاپ شهریور ۱۳۹۲ و مجله «آرش» تاکید کرده بود که حمید عباسی همان حمید نوری است.

حمید نوری نیز در دومین جلسه دفاعیاتش در آذر ماه امسال ، در پاسخ به سوال دادستان تایید کرد که رحمان درکشیده را می شناسد و با رحیم، برادر او دوست بوده است. حمید نوری ادعا کرد که از زندانی بودن رحمان درکشیده خبر نداشته و اگر هم داشته است، یادش نمی آید.

رحمان درکشیده با سپردن وثیقه و معرفی یک ضامن در هجدهم بهمن ۱۳۶۷ از زندان گوهردشت آزاد شد.

حمید نوری آبان ماه ۱۳۹۸ در لحظه ورود به فرودگاه استکهلم به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ بازداشت شد و جلسات رسیدگی به اتهامات او  تا آوریل ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت.

جلسه بعدی دادگاه دوازدهم بهمن ۱۴۰۰، با شهادت علیرضا امید معاف برگزار خواهد شد.

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.