رسانه خبری پیامِ ایرانی

تهدید دونالد ترامپ به خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی | جهان | DWحملات دونالد ترامپ در ارتباط با شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا به سازمان بهداشت جهانی همچنان ادامه  دارد. اکنون ترامپ این سازمان را تهدید به خروج آمریکا کرده و گفته است که همه کمک‌های مالی خود به این نهاد را قطع خواهد کرد.

سایت “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت (۱۹ مه) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تهدید جدید ترامپ علیه سازمان بهداشت جهانی داده است.

گفته می‌شود که ترامپ با ارسال یک نامه به سازمان بهداشت جهانی، از عدم استقلال کافی این سازمان از کشور چین انتقاد کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترامپ برای سازمان بهداشت جهانی یک اولتیماتوم ۳۰ روزه قائل شده است. رئیس جمهوری آمریکا از سازمان بهداشت جهانی درخواست کرده است که در این بازه زمانی دست به “اصلاحات جدی” بزند. در غیر این صورت، آمریکا درباره عضویت خود در  این سازمان تجدید نظر خواهد کرد.

ترامپ موضوع این نامه که خطاب به تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی نوشته است را در شبکه توییتر رسانه‌ای کرده است.

انتقاد شدید از سازمان بهداشت جهانی

ترامپ در این نامه از “اهمال‌کاری” سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرده و نوشته است: «در این موضوع تردیدی نیست که به علت خطاهای مکرر شما [تدروس آدهانوم] و سازمان بهداشت جهانی در مقابله با شیوع ویروس کرونا، جهان متحمل پرداخت هزینه کلانی شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا در  این نامه نوشته است که او نمی‌تواند اجازه دهد پول مالیات مردم آمریکا صرف تامین هزینه سازمانی گردد که در خدمت منافع آمریکا نیست.

ترامپ بار دیگر “سوءمدیریت” و “اعتماد” بیش از حد سازمان بهداشت جهانی نسبت به چین را عامل شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان دانسته است.

رئیس جمهوری آمریکا عدم استقلال سازمان بهداشت جهانی به چین را نگران کننده دانسته است. این در حالی است که منتقدان ترامپ او را متهم به آن می‌کنند که بر آن است تا تعلل و همچنین عدم مقابله به موقع دولت خود را به حساب دیگران بنویسد.

آن‌ها همچنین از این سیاست ترامپ به عنوان ترفندی برای منحرف کردن خشم مردم از دولت به سوی نهادهای دیگر یاد می‌کنند.

آمریکا، بزرگترین تامین کننده مالی

در تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی، آمریکا نقش مهمی برعهده دارد. یک چهارم بودجه این سازمان از طریق حق عضویت کشورهای حاضر در این سازمان تامین می‌شود.

آمریکا بزرگترین تامین کننده مالی سازمان بهداشت جهانی است. بر اساس آمار منتشر شده، تامین ۱۱۶ میلیون دلار از بودجه سازمان بهداشت جهانی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برعهده ایالات متحده آمریکا است.

افزون بر آن شماری از کشورها به طور داوطلبانه تامین بخش دیگری از هزینه‌های این سازمان را برعهده دارند. به این ترتیب، ۱۵ درصد کل بودجه سازمان بهداشت جهانی از سوی آمریکا تامین می‌شود.

کشور چین نیز پرداخت ۵۷ میلیون دلار از هزینه این سازمان را متقبل شده است. سهم چین در تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی در سال جاری در قیاس با سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

در آن‌سال‌ها، سهم چین از هزینه‌های سازمان بهداشت جهانی کمتر از ۳۸ میلیون دلار بود. این در حالی است که سهم آمریکا از تامین نیازهای مالی این سازمان جهانی در سال جاری در قیاس با سال‌های گذشته ثابت مانده است.

تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی از طریق سهم کشورهای مختلف و شرکت‌های داروسازی و انجمن‌های خصوصی به انتقادهایی دامن زده است. گفته می‌شود که وابستگی این سازمان به این منابع مالی راه را برای دخالت دولت‌ها و شرکت‌های داروسازی در امور آن هموار می‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.