رسانه خبری پیامِ ایرانی

احضار عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ایران بدلیل اظهارنظر در مورد آمار کرونا


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

احضار محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ایران سه‌شنبه ۱۹ مه ۲۰۲۰ به دلیل اظهار نظر درباره آمار کرونا در این کشور به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.

به گزارش روابط عمومی حزب اعتماد ملی ایران، اتهام حق‌شناس در این احضاریه نشر «اکاذیب در رابطه با کرونا» عنوان شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران چندی پیش، خواهان ارائه آمار دقیق مبتلایان و فوتی‌های کرونا در تهران شده بود تا مردم، با توجه به دانستن آمار دقیق، خود مراقبتی کنند.

مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به احضار حق‌شناس نوشت: «جناب آقای رئیس جمهور شما عهد و قسم یاد کردید که پاسدار قانون اساسی و حقوق مردم باشید و ما اعضای شورا نیز قسم یاد کردیم که وظایف نمایندگی مردم را ایفا کنیم لذا چگونه است که برادرمان آقای دکتر محمد جواد حق شناس صرفا به خاطر ایفای وظایف نمایندگی مردم توسط جنابعالی و برخی دستگاه‌ها با طعنه و توبیخ و احضار رو به رو شده است.»

قبل از این در ماه مارس، رئیس کل دادگستری قم اعلام کرد، یک پرستاری که در فضای مجازی، آمار تعداد فوتی‌های کرونا در قم را ارائه کرده بود را بازداشت و سه روز نیز در بازداشتگاه نگهداری کردند. رئیس کل دادگستری قم، اعلام کرد که یک پرستار به دلیل انتشار آمار تعداد فوتی‌ها در فضای مجازی بازداشت شده است.

بارها وزارت بهداشت ایران به ارائه آمار غیرواقعی از مبتلایان و متوفیان بیماری کرونا، متهم شده است، ماه قبل مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران نیز آمار مبتلایان به کرونا در ایران را غیرواقعی دانست و گفت که آمار ویروس کرونا در ایران «به شوخی» گرفته شده است.

همچنین نماینده رشت در مجلس هم آمار فوتی‌ها از سوی وزارت بهداشت را «چیزی شبیه شوخی» دانسته و وضعیت گیلان را وخیم توصیف کرده بود. غلامعلی جعفرزاده، به «عصر ایران» گفته بود که «وضعیت گیلان بسیار وخیم‌تر از قم و حتی دیگر نقاط ایران است».

محمد مختاری کاپیتان تیم فوتبال داماش گیلان، روز چهارشنبه ۱۱ مارس ۲۰۲۰ به دلیل انتقاد از نحوه برخورد مسئولان با شیوع کرونا؛ با حکم دادستان گیلان توسط ماموران اطلاعات سپاه قدس بازداشت شد.

به گزارش «خبرگزاری ایلنا» محمد مختاری، کاپیتان تیم داماش گیلان پیشتر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام در یادداشتی ضمن انتقاد از نحوه برخورد مسئولان با شیوع کرونا گفته بود: «بخدا تو استان گیلان فقط روزانه بالای ۱۰۰ نفر در اثر کرونا میمیرن، دیگه جا واسه دفن کردن ندارن، جنازه ها روی هم تلمبار شده و میخوان چنتا چنتا تو یه قبر بذارن که جا کم نیاد، اونوقت آمار کلی رو تو رسانه ها به دروغ فقط چند درصد از کل واقعیت اعلام میکنن. تف تو شرف نداشته تون بی غیرتا.»

به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران، مسئولان کشوری و محلی طی اظهارنظراتی جداگانه از دستگیری ده‌ها تن از افرادی خبر دادند که به زعم آنان متهم به «شایعه پراکنی» یا «تشویق اذهان عمومی» هستند. گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل در ایران متهم کرده است. مقامات وزارت بهداشت اما این موضوع را رد می‌کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.