رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد


خبرگزاری هرانا – روز یک‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، شماری از مستأجرین غرفه‌‌های صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان واقع در معبد هندوها در مقابل ساختمان استانداری و امروز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک در محوطه داخلی محل کار خود و شماری از شهروندان ساکن شهرری در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، امروز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک، در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت تولید در این واحد صنعتی، برای دومین روز متوالی در محوطه داخلی محل کار خود دست به تجمع زدند.

رضا عبدلی، رئیس شورای کار هپکو پیش از این گفته بود که این شرکت سال ۹۸ را با تولید تنها ۱۰ دستگاه ماشین‌آلات به پایان رساند که آن هم مربوط به پروژه‌های قبلی شرکت بود و در حال حاضر هم ۱۰ دستگاه در خط تولید دارد که با کمبود قطعات روبروست.

عبدلی افزود: “وظیفه مدیریت یک واحد صنعتی این است که قرارداد کاری منعقد کند تا کارگران به تولید مشغول باشند، متاسفانه هشت ماه از مدیریت عاملی “روغنی” در شرکت هپکو و مدیریت “غلامی” در هپکوی اراک می‌گذرد، اما در این مدت حتی یک قرارداد و کار جدید برای شرکت جذب نشده است و هر بار به بهانه‌هایی همچون کرونا شرکت را تعطیل می‌کنند در حالی که دیگر صنایع بزرگ استان مانند ماشین‌سازی و آذرآب و … در همین شرایط فعالند و کارگران مشغول کارند”.

وی تصریح کرد: “در حال حاضر تنها ۱۰ درصد ظرفیت شرکت مشغول بکار است و ۵۰ درصد کارگران در شرکت حضور دارند، این روزها تمامی تولیدی که در شرکت در حال انجام است مربوط به قراردادها و پروژه‌های قبلی است”.

وی افزود: “کارگران نه تنها با معوقات سال ۹۹ مواجه هستند، بلکه برخی از مطالباتی که از سال ۹۵ و ۹۶ دارند هم هنوز تسویه نشده و شاید این مطالبات به رقمی حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برسد، علاوه بر معوقات، از اواخر سال گذشته تاکنون ۸۶ نفر از پرسنل بازنشسته شده‌اند که جذب نیرو در این خصوص انجام نشده و شرایط حاکی از آن است که هپکو برای رفع مشکلات خود حامی ندارد”.

وی گفت: “۲۹ آذرماه ۹۸ جلسه ویژه شرکت هپکو با حضور معاون اول رئیس جمهور در تهران برگزار شد و قرار بود ظرف دو هفته تکلیف این شرکت مشخص و سهامدار جدید معرفی شود، اما تا امروز که اواخر اردیبهشت ماه ۹۹ هستیم همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌بریم، سازمان خصوصی‌سازی هم کاری برای هپکو نکرد و پرداخت حقوق معوق کارگران را هم از دریافت تسهیلات انجام داد”.

عبدلی با اشاره به فروش یک درصد سهام شرکت هپکو، تصریح کرد: “این سهام به مبلغ ۹۷ میلیارد تومان به فروش رفت، اما این پول به دولت داده شد و عملا رقمی برای تولید به هپکو داده نشد”.

در این گزارش آمده است، اوایل اردیبهشت ماه ۹۹، استاندار مرکزی طی جلسه‌ای با حضور برخی از کارگران و اعضای شورای کار صنایع استان از جمله هپکو، از قطعیت واگذاری هپکو به ایمیدرو خبر داشت و البته اعلام کرد که دست‌هایی در پشت پرده نمی‌خواهند که این واگذاری و سرپا شدن هپکو انجام شود.

تجمع شهروندان ساکن شهرری

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، شماری از شهروندان ساکن شهرری در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

معترضان دلایل اجتماع خود را اعتراض به فروش زمین در سال ۹۱ و بی پاسخ ماندن خود از طرف اتحادیه پلاستیک عنوان کردند.

تجمع مستأجرین غرفه‌‌های صنایع دستی هرمزگان

به گزارش تابناک، روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، شماری از مستأجرین غرفه‌‌های صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان واقع در معبد هندوها، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

چندی پیش اموال موجود در غرفه های این افراد به دلیل استاندارد و ایمنی نبودن محل کار، در آتش سوخت و با توجه به اینکه این محل بیمه نبوده، معترضان خواستار جبران خسارت وارده به خود هستند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.