امیر چمنی، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار که در تاریخ ۱۴ فروردین‌ ماه از سوی پلیس فتای شهر تبریز احضار و بازداشت شده بود، بعدازظهر روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت‌ با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد. او دو روز پیش از آزادی از بازداشتگاه عاشورای اطلاعات سپاه تبریز به زندان تبریز منتقل شده بود.
بر اساس اعلام منابع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی، دو اتهام «نشر اکاذیب به ‌قصد تشویش اذهان عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به امیر چمنی تفهیم شده است.
این فعال سیاسی ۴۵ روز در انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه عاشورای تبریز به ‌سر برده است.
امیر چمنی در زمان بازداشت، پس از مراجعه به مرکز پلیس فتا در تبریز در یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده، از بازداشت و انتقالش به دادستانی خبر داده بود. سه روز بعد خانواده او اعلام کردند این فعال سیاسی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده است.
جمعی از روزنامه‌نگاران در روزهای پس از بازداشت امیر چمنی، با انتشار دادخواستی از این زندانی سیاسی حمایت کردند. این دادخواست به ‌امضای بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.
عمده فعالیت‌های چمنی به عنوان یکی از فعالان سیاسی در شهر تبریز در زمینه خبررسانی و دفاع از حقوق اقشار فرودست شهری، کارگران و کودکان کار است.
امیر چمنی در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد تبریز و دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه پیام نور این شهر است.