رسانه خبری پیامِ ایرانی

«پادشاه عربستان دستور بازداشت سه عضو خاندان سلطنتی را صادر کرده است»


Share

منابع منطقه‌ای جزئیات تازه‌ای از دستگیری سه عضو خاندان سلطنتی سعودی را فاش کردند. گفته می‌شود پادشاه عربستان سعودی دستور دستگیری محمد بن نایف، ولیعهد پیشین، احمد بن عبدالعزیز و نواف بن نایف را صادر کرده است. این سه تن به «ارتباط با قدرت‌های خارجی، از جمله آمریکا» و «تلاش برای کودتا» متهم شده‌اند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی

رویترز به نقل از منابع منطقه‌ای به «رویترز» گفتند که این بازداشت‌ها به منظور پاکسازی کامل در خاندان سلطنتی صورت گرفته تا هیج رقیب یا منتقدی برای به چالش کشیدن جانشینی محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی عربستان سعودی وجود نداشته باشد.

صبح شنبه ۱۷ اسفند/ ۷ مارس رسانه‌های آمریکایی از بازداشت سه عضو خاندان سلطنتی خبر دادند. دولت عربستان سعودی تا به حال این خبر را رد یا تایید نکرده است.

منابع منطقه‌ای که نامشان فاش نشد اما بازداشت این سه عضو خاندان سلطنتی را تایید کردند و گفتند که ولیعهد سعودی آنها را به خیانت متهم کرده است.

یک منبع مطلع دیگر هم گفته که این سه تن با سران برخی قبایل قدرتمند برای کودتا صحبت کرده بودند اما به نتیجه نرسیدند.

یکی از پنج منبع رویترز هم گفته که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، بازداشت این سه تن را تایید کرده است.

ملک عبدالله سالخورده و بیمار است. یکی از منابع منطقه‌ای وضعیت جسمی و روحی ملک سلمان را «سالم» توصیف کرد. پیش از این خبرهایی مبنی بر «بیماری شدید» پادشاه سعودی منتشر شده بود.

محمد بن نایف که به گفته منابع منطقه‌ای صبح جمعه ۱۶ اسفند/ ۶ مارس در اردوگاه شخصی خود بازداشت شد، پیش از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی بود اما در سال ۲۰۱۷ برکنار شد.

احمد بن عبدالعزیز هم آخرین بازمانده ملک عبدالعزیز است که دو سال قبل یک ویدئو از بیعت گروهی از مردم عربستان سعودی با او منتشر شد. عبدالعزیز در همان سال از سیاست‌های ریاض در یمن انتقاد کرده بود. او از اکتبر ۲۰۱۸ به عربستان سعودی بازگشت و تحت کنترل است. از او به عنوان تنها عضو شورای بیعت که با ولیعهدی محمد بن سلمان مخالف بود، نام برده می‌شود.

به گفته منابع، محمد بن نایف هم به عنوان مقام ارشد وزارت کشور (امور داخلی) پیش از این ارتباط گسترده‌ای با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا برقرار کرده بود که در سالهای گذشته محدود شده است.

محمد بن سلمان از زمان قرار گرفتن در مقام ولیعهد برنامه‌های سیاسی و اقتصادی تازه‌ای برای ارائه یک چهره تازه از عربستان سعودی به اجراء گذاشته است. اما قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سفارت عربستان سعودی در ترکیه و بازداشت خانگی شمار زیادی از تجار و شاهزادگان جایگاه و موقعیت او را در داخل و بیرون از عربستان سعودی لرزان کرده است.


در همین زمینه:

سه عضو خاندان سلطنتی سعودی بازداشت شدند

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.