رسانه خبری پیامِ ایرانی

سناتور منندز: با احیای برجام چه چیزی را می‌خواهیم نجات دهیم؟ | ایران | DWمحمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم، از نشست فوق‌العاده این کمیسیون با معاون سیاسی وزارت خارجه خبر داده است. عباس‌زاده گفته که علی باقری، مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کرده و یادآور شده که هیچ گفت‌وگوی مستقیمی تا کنون با آمریکا انجام نشده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از عباس‌زاده نوشت: «طبق مباحث مطرح شده، در شرایط موجود مابه‌ازای عینی مذاکره مستقیم با آمریکا روشن نیست. با وجود مثبت و رو به جلو بودن روند مذاکرات، هنوز مسائل مهمی باقی مانده که باید بر سر آن مذاکره و توافق شود.»

او افزوده که لغو تمام تحریم‌ها حق ایران است اما طرفین تا امروز تنها لغو بخشی از آنها را پذیرفته‌اند.

در این میان، باب منندز سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با ابراز مخالفت جدی با احیای برجام، از دولت بایدن خواست سیاستی جدی و جدید برای مقابله با برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی در پیش بگیرد و مانع حمایت تهران از گروه‌های نیابتی در منطقه شود.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

منندز شامگاه سه‌شنبه ۱۲ بهمن در سنای آمریکا تاکید کرد که در زمان اوباما نیز با توافق هسته‌ای مخالف بود. او گفت: «ما اینک چه چیزی را می‌خواهیم نجات دهیم؟ برای تغییر رفتار رهبران ایران، باید از تهدید معتبر نظامی به روشنی سخن گفت و به این اکتفا نکرد که بگوییم تمام گزینه‌ها روی میز است.»

در حال حاضر، مذاکرات احیای برجام در وین، موقتا متوقف شده و هیات‌ها برای مشاوره به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. 

نشریه نیویورک تایمز روز سه‌شنیه اول فوریه از قول مقامات دولت بایدن نوشت که طرفین ظاهرا در آستانه احیای برجام هستند اما این ایران است که باید تصمیم بگیرد “آماده برچیدن بسیاری از تاسیسات خود یا محدود کردن برنامه‌ هسته‌ای هست یا خیر”.

گفته می‌شود که گفت‌وگوها اواخر هفته جاری از سرگرفته می‌شوند.

مقامات وزارت خارجه آمریکا بارها هشدار داده‌اند که زمان اندکی برای کسب توافق باقی است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.