رسانه خبری پیامِ ایرانی

توافق جهانی با تحقیق درباره نحوه واکنش به همه‌گیری کرونا


اجلاس اعضای سازمان بهداشت جهانی در ژنو، ۱۸ مهحق نشر عکس
AFP

Image caption

اجلاس اعضای سازمان بهداشت جهانی در ژنو، ۱۸ مه

اعضای سازمان بهداشت جهانی در مجمع بین المللی این سازمان با تحقیق مستقل درباره واکنش بین المللی به همه گیری ویروس کرونا و از جمله عملکرد سازمان بهداشت جهانی موافقت کرده اند.

این قطعنامه به پیشنهاد اتحادیه اروپا و به نمایندگی از سوی بیش از ۱۰۰ کشور جهان طرح شده و بدون مخالفتی در اجلاس روز سه شنبه تایید شد.

این قطعنامه خواستار “ارزیابی بی طرفانه، مستقل و جامع” واکنش بین المللی می شود.

این سند از دولت ها می خواهد از “دسترسی شفاف، برابر و به موقع” به هرگونه معالجه یا واکسن در گوشه و کنار دنیا اطمینان حاصل کنند و از سازمان بهداشت جهانی می خواهد درباره “سرمنشاء ویروس و مسیر ورود آن به جمعیت انسانی” تحقیق کند.

این تحقیقات قرار است جدول زمانی واکنش های سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با همه گیری کرونا را نیز در بر بگیرد.

کشورهایی مثل آمریکا از سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرده اند و می گویند این سازمان برای اعلام وضعیت اضطراری دیر اقدام کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سازمان بهداشت جهانی را بازیچه دست چین خوانده و خواستار برکناری تدروس گبریسیوس مدیر این سازمان شده است.

تدروس گبریسیوس رییس سازمان جهانی از این که قطعنامه این سازمان را به تنهایی زیر ذره بین قرار نداده و زحمات آن را به رسمیت شناخته استقبال کرده است.

دکتر تدروس گفت: “کوید ۱۹ جگرگوشه های ما را ربوده. زندگی و زندگی کردن را از ما گرفته و بنیان دنیایمان را لرزانده است. این بیماری همکاری های بین المللی را به مخاطره انداخته اما یک بار دیگر به ما یاداوری کرده که در کنار همه تفاوت هایمان، ما همه اعضای بشریم و در کنار هم قوی تریم.”

دونالد ترامپ و دولت آمریکا پرسرو صدا ترین منتقد سازمان بهداشت جهانی بوده و دستور قطع سهم آمریکا از بودجه این سازمان را صادر کرده است. آمریکا بزرگترین تامین کننده بودجه دبلیو اچ او است.

آقای ترامپ چین را به تلاش برای پنهانکاری درباره شیوع ویروس متهم کرده – اتهامی که پکن رد می کند – و گفته که سازمان بهداشت جهانی پکن را پاسخگو نکرده.

آقای ترامپ در ابتدا زمانی که شیوع عمدتا به چین محدود بود از واکنش این کشور ستایش کرده بود.

او روز دوشنبه نامه ای را که برای دکتر تدروس گبریسیوس ارسال کرده منتشر کرد که در آن مسائل مورد نظر آمریکا را تشریح می کند.

آقای ترامپ که با آزمون تازه ای در انتخابات ریاست جمهوری پاییز آینده روبروست ترجیح می دهد مرگ بیش از ۹۰ هزار نفر در این کشور در پی ابتلا به کرونا در کارنامه او نوشته نشود.

با این همه اتحادیه اروپا و کشورهایی مثل بریتانیا استرالیا و نیوزلند هم خواستار تحقیق درباره واکنش ها نسبت به همه گیری این ویروس هستند که ظرف ۵ ماه گذشته نزدیک به ۵ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۳۲۰ هزار نفر را گرفته.

روز سه شنبه یک مرکز مطالعات مخاطرات در دانشگاه کمبریج پیش بینی کرد خسارت ناشی از این همه گیری ظرف پنج سال به ۸۲ تریلیون دلار خواهد رسید.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

دکتر تدروس مدیر سازمان از تحقیقات استقبال کرد

اظهارات گزنده

سخنان الکس ایزار وزیر بهداشت آمریکا در جلسه روز دوشنبه اجلاس گزنده بود.

او گفت: “باید در مورد یکی از دلایل اصلی از کنترل خارج شدن این اپیدمی صراحت داشته باشیم: این سازمان در کسب اطلاعاتی که جهان به آنها نیاز داشت ناکام ماند، و آن ناکامی به قیمت جهان خیلی ها تمام شد.”

ویرجینی باتو-هنریکسون سخنگوی اتحادیه اروپا گفت که در هرگونه مطالعه و بررسی باید به چند سوال کلیدی پاسخ داده شود.

او گفت: “این همه گیری چطور منتشر شد؟ دلایل اپیدمی شناختی آن چیست؟ برای جلوگیری از بروز همه گیری دیگری از این نوع کاملا ضروری است به این سوالات پاسخ داده شود.

با این حال او گفت که اکنون وقت “رد و بدل کردن تقصیرات نیست.”

دکتر تدروس قبلا با بررسی نحوه رسیدگی این سازمان به همه گیری موافقت کرده است، و در عین حال درخواست ها در مورد نیاز به اصلاح گسترده در این سازمان را رد کرده است.

او خواستار تقویت سازمان بهداشت جهانی شده است.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.