رسانه خبری پیامِ ایرانی

احتمال تبعید و افزایش حبس سمانه نوروزمرادی به دلیل انتشار ویدیوی قدردانی از مردم۱۶ ساعت،۳۴ دقیقه

استان وایر- «سمانه نوروز مرادی» در تماسی از زندان «اوین»، از تشکیل پرونده جدیدی علیه خود خبر داد.
این زندانی سیاسی طرف‌دار پادشاهی مشروطه که علی‌رغم تایید پزشکان برای تداوم مرخصی و انجام امور درمانی، بعد از اتمام مرخصی نوروزی به زندان برگشته است، در تماسی تلفنی از احضار خود به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای «شهید مقدس» به ریاست قاضی «خدابخشی» و تشکیل یک پرونده جدید علیه خود خبر داد.

به گفته او، جلسه بازپرسی را بدون حضور وکیل انتخابی وی برگزار کرده‌اند. پرونده جدید نوروز مرادی با اتهام «تبلیغ علیه نظام»، به دلیل انتشار یک ویدیوی یک دقیقه‌ای قدردانی از مردم و گفتن عبارت «جاوید شاه» برای او گشوده شده که در جلسه  بازپرسی، تفهیم اتهام شده است. اما با اعتراض وی به عدم حضور وکیل، جلسه دادگاه را به روز دیگری موکول کرده‌اند.

این زندانی سیاسی در تماس تلفنی خود از احتمال صدور حکم تبعید و سه سال زندان جدید خبر داده و افزود: «وظیفه اخلاقی خود می‌دانستم در طول مرخصی نوروزی، از شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی که پی‌گیر وضعیت وخیم جسمانی من در زندان بوده‌ و مرا حمایت‌ کرده‌اند، قدردانی کنم. برایم قابل باور نیست که این کلیپ مرا با خطر تبعید و سه سال زندان مواجه کند.»

این هوادار شاهزاده «رضا پهلوی» و از اعضای «کمپین بازگشت شاهزاده» که در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود، با فشار مقامات زندان اوین و عدم تمدید مرخصی وی، روز بیستم فروردین خود را به زندان اوین معرفی کرد. بازگشت او به زندان در حالی رخ داد که مرخصی برخی از زندانیان تا ۳۰ فروردین تمدید شده است.

مقامات زندان در تماس با او و وکیلش تاکید کرده بودند که او باید به زندان برگردد.

نوروزمرادی چندین گواهی پزشکی برای بیماری «لوپوس» مفصلی و بیماری سرطان سینه که عفونت آن باعث بروز قارچ نیز شده، به مقامات زندان اوین ارایه کرده است اما مسوولان زندان توجهی به آن نکرده و او را به زندان انتقال داده‌اند.

سمانه نوروزمرادی متولد نهم آبان ۱۳۶۵ در شهرستان تنکابن (شهسوار) است. فوق‌لیسانس کارگردانی تئاتر دارد و از فعالان سیاسی طرف‌دار پادشاهی مشروطه محسوب می‌شود. شهریور ۱۳۹۷ او به دلیل فعالیت در کمپین بازگشت شاهزاده، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از حدود یک ماه بازجویی، با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به‌صورت موقت آزاد شد.

کمپین بازگشت شاهزاده از اواخر سال ۱۳۹۴ توسط عده‌ای از هواداران رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران در داخل و خارج از کشور راه‌اندازی شد.

این فعال سیاسی طرف‌دار پادشاهی مشروطه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری» با اتهامات «اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی کشور»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار انقلاب» و «توهین به آیت‌الله خامنه‌ای» محاکمه و به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد؛ حکمی که براساس «قانون مجازات اسلامی»، اشد آن، یعنی پنج سال از آن اجرا می‌شود.

حکم نوروزمرادی البته به دلیل عدم اعتراض و تسلیم به رای، درنهایت به سه سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد. او از چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ برای اجرای حکم زندان، بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل ‌شده بود.

او در مدت بازجویی و حضورش در سلول انفرادی، به علت عدم امکان رعایت بهداشت و رسیدگی پزشکی، به عفونت پستان دچار شد. عدم رسیدگی به‌موقع و شروع درمان در مدت تحمل محکومیت در زندان هم منجر به رشد و بزرگ‌تر شدن تومور در سینه‌ او شده است. سابقه سرطان پستان در خانواده این زندانی سیاسی و درگیری مادر و خاله‌اش با این بیماری بر استرس‌های او افزوده است. به باور وی، عدم اهمیت به بیماری زندانی، شکنجه‌ مضاعفی است که به‌صورت مرسوم در بازجویی و در زندان‌ها، علیه زندانیان سیاسی و عقیدتی به کار گرفته می‌شود.

روز بیستم مهر ۱۳۹۸، پدر سمانه نوروزمرادی بر اثر ایست قلبی درگذشت. سمانه در تماس تلفنی با مادرش از درگذشت پدر مطلع شد ولی مقامات زندان و دستگاه قضایی از دادن مرخصی به او برای شرکت در مراسم تشییع پیکر پدرش خودداری کردند.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com
📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.comمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.