رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا: کشتی‌ها در خلیج فارس بیشتر از صد متر به ناوگان ما نزدیک نشوند | ایران | DWنیروی دریایی ایالات متحده آمریکا طی هشداری که روز سه‌شنبه ۱۹ مه منتشر شد، به تمام وسایل نقلیه دریایی در خلیج فارس هشدار داده که بیشتر از ۱۰۰ متر به کشتی‌های رزمی آمریکایی نزدیک نشوند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در این هشدار تصریح شده که نزدیک شدن به کشتی‌های آمریکایی در فاصله کمتراز ۱۰۰ متر تهدید تلقی میشود و در نتیجه واکنش درخور دفاعی در پی خواهد داشت.

این هشدار که خبر آن نخستین بار در خبرگزاری رویترز منتشر شد به دنبال تهدید دونالد ترامپ آمده است که ماه گذشته گفته بود در صورت تعرض قایق‌های ایرانی به سوی آنها شلیک خواهد شد.

در هشداری که نیروی دریایی آمریکا منتشر کرده آمده است: «کشتی‌های جنگی که بیشتر از ۱۰۰ متر به یک ناو جنگی آمریکایی نزدیک شوند می‌توانند تهدید تلقی شوند.»

یک مقام رسمی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود گفته این هشدار تازه به کشتی‌ها تغییری در قوانین جنگی آمریکا به وجود نمی‌آورد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

یک ماه پیش نیز که ترامپ گفت دستور شلیک به قایق‌های ایرانی را صادر کرده، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، تصریح کرد که تهدید ترامپ تاکیدی بر حق دفاع از خود نیروی دریایی آمریکاست.

مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا در بحرین در بیانیه‌ای هدف هشدار جدید نیروی دریایی را “بالا بردن سطح ایمنی و کم کردن سوءبرداشت و ریسک محاسبه نادرست” دانسته است.

ماه گذشته ۱۱ قایق ایرانی در حرکتی که نیروی دریایی آمریکا آن را “مانور خطرناک” نامید به کشتی‌های آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شدند. به گفته ارتش آمریکا این قایق‌ها در یک نقطه تا فاصله ۹ متری گارد ساحلی آمریکا، کاتر مائوئی، پیش رفتند. 

پس از آن بود که ترامپ دستور شلیک به قایق‌های ایرانی در صورت ایجاد خطر برای کشتی‌های جنگی آمریکایی را صادر کرد. حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران نیز در واکنش به این دستور ترامپ گفت  که “اگر شناور یا واحد جنگی از نیروهای دریایی ارتش آمریکا بخواهد امنیت کشتی‌های غیرجنگی و یا شناورهای رزمی جمهوری اسلامی را مورد مخاطره قرار دهد، آن شناور و یا واحد نظامی هدف حمله قرار خواهد گرفت”.

تنش بین ایران و آمریکا پس از خروج یک جانبه آمریکا از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ بالا گرفت. با کشتن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط آمریکا این تنش به اوج خود رسید.

اخیرا نیز این تنش به دریای کارائیب  رسیده است؛ جایی که کشتی‌های آمریکایی منتظر ورود نفتکش‌های ایرانی هستند که قرار  است به ونزوئلا سوخت و تجهیزات پالایشگاهی برسانند. ایران گفته هرگونه “حماقت آمریکا” در این منطقه را با شدت پاسخ خواهد داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.