رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا با حرف زدن هم منتقل می‌شود | دانش و محیط زیست | DW


یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قطراتی که طی مکالمه و حرف زدن به بیرون ترشح می‌‌شوند، می‌توانند در انتقال ویروس کرونا به ویژه در فضاهای بستهنقش داشته باشند.

به گزارش نیویورک تایمز؛ یافته‌های این مطالعه که اهمیت حفظ فاصله اجتماعی و لزوم استفاده از ماسک را چند برابر می‌کند، نشان داده که ترشحات دهان می‌توانند ۸ تا ۱۴ دقیقه در هوا بمانند. 

نتایج این تحقیق که روز چهارشنبه گذشته توسط آکادمی ملی علوم (NAS) منتشر شد، می‌تواند توضیح دهد که چگونه افراد دارای علایم خفیف کووید ۱۹ یا افراد بدون علامت ممکن است دیگران را در فضاهای بسته مانند اداره، خانه سالمندان و… آلوده کنند.

محققان انستیتوی ملی دیابت، گوارش و بیماری‌های کلیوی در دانشگاه پنسیلوانیا که روی حرکت بیولوژیکی مولکول‌‌ها در بدن انسان مطالعه می‌کنند، از داوطلبان این مطالعه خواستند که جمله “سالم بمانید” را در یک جعبه مقوایی باز چندین بار تکرار کنند. محققان با لیزر درون جعبه را روشن و قطرات تولیدشده ناشی از تکرار این جمله را دنبال کردند. آنها نشان دادند که هنگام صحبت کردن، حدود ۲۶۰۰ قطره در هر ثانیه تولید می‌شود. ضمنا میزان و اندازه قطرات تولید شده بر اساس تن صدا و میزان بلند صحبت کردن، متفاوت است.

محققان تخمین زده‌اند که یک دقیقه صحبت با صدای بلند می‌تواند حداقل ۱۰۰۰ قطره حاوی ویروس ایجاد کند. البته این آزمایش در یک محیط کنترل شده با هوای راکد انجام شده که ممکن است منعکسکننده آنچه در اتاق‌های با تهویه مناسب اتفاق می‌افتد، نباشد.

با این حال هرچند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا تاکید می‌کند که حفظ فاصله دو متری از دیگران می‌تواند به افراد کمک کند تا از تماس با قطرات تنفسی خودداری کنند، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که قطرات می‌توانند بسته به نوع کلماتی که بیان می‌شوند، شدت نیرویی که قطرات را پرتاب می‌کند، دمای اطراف، جریان هوا و… دورتر از این مسافت نیز حرکت کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

گوگل ابزار مناسبی برای تشخیص بیماریها نیست!

محققانبه بسیاری از افراد که برای تشخیص علائم بیماری‌هابه مرورگر گوگل مراجعه می‌کنند، هشدار می‌دهند که اینگونه اطلاعات آنلاین شاید تنها در یک سوم موارد دقیقباشد.

به گزارش Times of India بنا به مطالعه جدیدی که نتایج آن در مجله پزشکی استرالیا منتشر شده، مشخص شده که توصیه‌های ارائه شده در مورد زمان مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی از سوی این جستجوگر و سایر ابزارهای آنلاین تشخیص پزشکی، تنها در ۴۹ درصد موارد درست است.

میشلا هیل، نویسنده اصلی این تحقیق از دانشگاه ادیث کوان استرالیا می‌گوید: در حالی که استفاده از این ابزارها به خاطر سهولت دسترسی به آنها، ممکن است وسوسه‌کننده باشد اما بیشتر اوقات آنها نه تنها قابل اعتماد نیستند بلکه می‌توانند با تشخیص‌های غلط و عدم هشدار برای مراجعه به موقع به مراکز درمانی، بسیار خطرناک باشند.

به گفته دکتر هیل، مرورگرهای آنلاین به کاربران خود که اغلب فاقد دانش پزشکی هستند، احساس امنیت کاذب می‌دهند. اما واقعیت این است که این ابزار باید با احتیاط فراوان مورد استفاده قرار گیرد، چون هیچ تصویری از سابقه پزشکی فرد یا سایر علائم پزشکی او ندارند و هیچ‌وقت نمی‌توانند جایگزینی برای مراجعه به پزشک باشند.

تخمین زده شده است که در هر دقیقه، ۷۰ هزار نفر در گوگل جستجوهای مرتبط با سلامتی می‌کنند. نزدیک به ۴۰ درصد استرالیایی‌ها نیز به دنبال اطلاعات آنلاین پزشکی برای خوددرمانی هستند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌‌دهد، حداقل از هر ۲۰ جستجو در موتور گوگل یک مورد اطلاعات پزشکی و سلامت است.

چرا برخی از ما دچار آلرژی به نور آفتاب هستیم؟

آلرژی یا حساسیت به نور خورشید به عارضه‌ای گفته می‌شود که طی آن، فرد با قرارگیری در معرض نور خورشید، دچار آسیب پوستی و حتی کهیر خورشیدی می‌شود. 

به گزارش ساینس آلرت؛ شایع‌ترین نوع آلرژی آفتاب، فوران نور چند شکلی (PLE) است. به طوری که اندکی پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست فرد در اطراف سینه و بازوها قرمز و خارش‌دار می‌شود و تا یک هفته ممکن است این علائم برطرف نشود. PLE در بهار و اوایل تابستان، هنگامی که مردم، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرند، شعلهور می‌شود. دانشمندان کاملاً مطمئن نیستند که چرا PLE بروز می‌کند، اما به نظر می‌رسد حساسیت به اشعه ماوراء بنفش علت آن باشد.

هر کسی می‌تواند آلرژی به آفتاب داشته باشد، اما قرار گرفتن در معرض برخی عطرها، خوشبوکننده‌ها، ضد‌عفونی‌کننده‌ها و حتی برخی مواد شیمیایی مورد استفاده بر ضد خورشید، خطر آلرژی به آفتاب را بیشتر می‌کند. همچنین برخی داروها از جمله آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین، داروهای تسکین‌دهنده درد مانند کتوپروفن، خطر این نوع آلرژی را افزایش می‌دهند. این نوع آلرژی می‌تواند ارثی هم باشد.

اگر حساسیت به آفتاب دارید می‌توانید با انجام این مراحل از بروز آن جلوگیری کنید:

  • در ساعات اوج تابش آفتاب (۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر) در معرض تابش مستقیم قرار نگیرید.

  • به تدریج میزان زمانی را که در بیرون از خانه می‌گذرانید افزایش دهید تا سلول‌های پوستی شما زمان لازم برای انطباق با نور خورشید را داشته باشند.

  • عینک آفتابی و لباس محافظ بپوشید. پیراهن‌های آستین بلند و کلاه می‌توانند از پوست شما محافظت کنند. از لباس‌های خیلی نازک یا خیلی گشاد بپرهیزید. پرتوهای UV می‌توانند از طریق این لباس ها عبور کنند.

  • از یک ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. هر دو ساعت یک بار این کرم‌ها را تجدید کنید.

  • اگر بعد از مواجهه با نور خورشید دچار واکنش پوستی غیرعادی و آزاردهنده مانند قرمزی پوست، خارش یا درد پوست، برآمدگی‌های کوچک پوستی، خونریزی پوست، تاول پوستی یا کهیر شدید، نزد پزشک متخصص پوست بروید.

کاهش چاقی شکمی با نوشیدن روزانه ۳ فنجان قهوه

محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده به تازگی اعلام کرده‌اند زنانی که روزانه ۲یا۳ فنجان قهوه می‌نوشند، بیشتر از دیگران شاهد کاهش چربی‌های بدن‌شان هستند.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس و بنا به گفته محققان بریتانیایی، درصد چربی شکمی و چربی سایر اندام‌ها در زنان سنین ۲۰ تا ۴۴ سال که روزانه این مقدار قهوه می‌نوشند، ۳.۴ درصد کمتر از سایر زنان است. همچنین میزان چربی کلی بدن زنان در تمام سنین که این میزان قهوه را در روز می‌نوشند، ۲.۸ درصد کمتر از سایرین است.

چربی کل بدن مردان ۲۰ تا ۴۴ ساله نیز که روزانه دو یا سه فنجان می‌نوشند، ۱.۳ درصد و چربی شکم آنها ۱.۸ درصد کمتر از کسانی است که قهوه نمی نوشند.

دکتر لی اسمیت؛ متخصص بهداشت عمومی دانشگاه آنگلیا روسکین بریتانیا و نویسنده ارشد این تحقیق، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که ممکن است ترکیبات فعال زیستی در قهوه به غیر از کافئین وجود داشته باشد که می‌توانند وزن را کاهش دهند و چربی‌‌ها را بسوزانند. از این ترکیبات می‌توان به عنوان ترکیبات ضدچاقی استفاده کرد و بار بیماری‌های مزمن مربوط به همه‌گیری چاقی را کاهش داد.

وی گفت: البته ما اعتقاد نداریم که تنها با نوشیدن قهوه بتوان از چربی احشایی کاست و لاغر شد بلکه این راهکار می‌تواند تنها در کنار رعایت سبک سالم زندگی، پیروی از رژیم‌های غذایی سالم، تحرک کافی و اجتناب از استعمال دخانیات، موثر واقع شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.