رسانه خبری پیامِ ایرانی

پرستارانی که در بحران کرونا به جای تکریم اخراج شدند | ایران | DW


پرستاران گیلان که با قراردادهای موسوم به “قرارداد ۸۹ روزه” در بحبوحه بحران کرونا به خدمت فرا خوانده شده بودند، پس از چندین روز تجمع در گیلان روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت به تهران آمده و مقابل وزارت بهداشت و درمان تجمع کردند.

اعتراض این پرستاران به عدم دریافت دستمزد و نیز اخراج پس از ۸۹ روز است.

در میانه بحران کرونا دانشگاه علوم پزشکی گیلان پرستاران داوطلب را با قراردادهای ۸۹ روزه به کار گرفت. این پرستاران اما از ابتدای ماه اسفند تا کنون (پایان اردیبهشت) هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.

تعداد این پرستاران در استان گیلان بیش از ۵۰۰ نفر و در مازندران نزدیک به ۲۰۰ نفر است و زمانی که این پرستاران با وعده و وعید به کار گمارده شده بودند، حدود ۱۶۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های گیلان بستری بوده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حالا با اتمام دوره ۸۹ روزه قراردادشان این پرستاران اخراج شده و تا کنون حقوقی هم دریافت نکرده‌اند.

از روز ۲۰ اردیبهشت این پرستاران دست به تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی گیلان زدند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

 محمد حسین‌پور پرستار شاغل در گیلان در این باره به خبرگزاری ایلنا گفته است: «بسیاری از پرستارانی که در ایام شیوع کرونا اخبار ابتلایشان به کرونا و فوتشان انتشار یافت، ازجمله همین پرستاران قرارداد ۸۹ روزه بودند. خیلی از آنها ناقل شدند و بیماری را به بستگان‌شان انتقال دادند. آنها در شرایط مساوی با دیگر پرستاران کار کردند و جان‌شان را کف دست‌شان گرفتند اما از مزایای حداقلی نیز برخوردار نیستند.»

به گفته این فعال صنفی پرستاران در دیدار پرستاران معترض با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار شد درخواست‌های این پرستاران به صورت کتبی  تحویل ریاست دانشگاه شود. همچنین کمیته‌ای متشکل از نمایندگان پرستاران نیز تشکیل شد.

اعضای این کمیته روز چهارشنبه به تهران رفته و مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری ایلنا این نمایندگان به داخل وزارتخانه دعوت شده‌اند.

“زیر بار قرارداد ۸۹ روزه نروید”

رییس سازمان نظام پرستاری ایران در گفتوگو با ایلنا تاکید کرده که وضعیت این پرستاران را پیگیری می‌کند، حتی در صورت نیاز به پیگیری حقوقی.

 محمد میرزابیگی رفتار دانشگاه علوم پزشکی با این پرستاران را غیرمسئولانه دانسته و تصریح کرده که این دانشگاه “حق ندارد بگوید در قبال پرستاران مسئولیتی نداریم”. به گفته او دانشگاه مازندران هم حق اخراج این پرستاران را ندارد.

رییس سازمان نظام پرستاری به گفته‌های حسن روحانی استناد می‌کند که در میانه بحران کرونا گفته بود ۱۰ هزار پرستار به کادر درمانی کشور اضافه شده است. او می‌گوید البته تعداد پرستاران به ۱۰ هزار نرسید و تنها سه هزار پرستار اضافه شد. به گفته  میرزابیگی، رییس جمهور در ان زمان گفته است: از قرارداد ۸۹ روزه اسمی نیاورید تا در قواعد بوروکراتیک نیفتیم.

رییس نظام پرستاری اضافه می‌کند: «وقتی رئیس جمهور می‌گوید بدون اسم آوردن از نوع قرارداد به این معنی است که بی‌محابا تا ۱۰ هزار نفر نیرو بگیرند و استخدام کنند. این رفتار دانشگاه‌های علوم پزشکی با گفتار رئیس جمهور در مورد پرستاران ۸۹ روزه تناقض دارد.»

او در ادامه از رییس‌جمهور خواسته تا “زیرمجموعه خود را کنترل کند”.

رییس سازمان نظام پرستاری از پرستاران خواسته به هیچوجه زیر بار قرارداد ۸۹ روزه نروند و افزوده است: «پدیده پرستار ۸۹ روزه متاسفانه بدعت خطرناکی است که نباید اجازه دهیم شکل بگیرد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.