رسانه خبری پیامِ ایرانی

بعد از کرونا، دوباره استقلال، پرسپولیس و تراکتور را خواهیم دید؟۰ دقیقه

احتمالا پس از آن‌که ابر کرونا از روی آسمان ایران کنار برود، ماه دیگر یا سال دیگر، وقتی مردم ایران بتوانند با آسودگی در خیابان‌های تهران قدم بزنند یا بدون هراس دست یکدیگر را بگیرند، روی هم را ببوسند، در کوچه‌ها قهقهه بزنند یا دوباره به این بیاندیشند که می‌توان با آسودگی خاطر به ورزشگاه رفت یا از تلویزیون بازی‌های لیگ را دید، دیگر نشانی از سه باشگاه بزرگ فوتبال ایران نخواهد بود.  

استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی (به ترتیب حروف الفبا، نه به میزان فاجعه‌ای که آفریده‌اند) در انتظار احکام سنگین فدراسیون جهانی فوتبال هستند.  

*** 

سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی تا روز شنبه هفدهم اسفندماه، بیش از ۵.۹ میلیون یورو بدهی و محکومیت قطعی از سوی فیفا دارند. مبالغی که در صورت پرداخت نشدن از سوی همین سه باشگاه می‌تواند به صورت قدم به قدم، منجر به بسته شدن پنجره‌های نقل و انتقالاتی، کسر امتیاز، سقوط قطعی به لیگ پایین‌تر و سرانجام لغو امتیاز آن‌ها منجر شود.  

دو باشگاه استقلال و پرسپولیس کاملا دولتی و تراکتورسازی در ظاهر خصوصی اما در پشت پرده زیر سایه سپاه پاسداران قرار دارد.  

استقلال؛ لب تیغ  

پرونده‌ شکایت‌ها از باشگاه استقلال از سه سال قبل انباشته شده است. حالا ضرب و تقسیم ارقامی که فدراسیون جهانی برای این باشگاه بریده، به حدود ۲ میلیون دلار می‌رسد.  

«علی فتح‌الله‌زاده» که پس از صرف هزینه‌های تبلیغاتی و فشارهای رسانه‌ای موفق شد به مدیرعاملی باشگاه استقلال برسد، حالا با دستاوردی از بدهی‌ها روبروست که مشخص نیست باید از کدام خزانه تامین شود.    

براساس یکی از احکام فدراسیون جهانی فوتبال، باشگاه استقلال تا روز یسست اسفندماه فرصت دارد که بدهی «بویان کرکیچ» و تا روز ۲۲ اسفند مهلت دارد بدهی «سرور جباروف» بازیکن ازبکستانی پیشین خود را با احتساب جریمه‌های دیرکرد، پرداخت کند.  

جباروف مطالبه ۹۳ هزار دلاری داشت، کرکیچ هم ۲۹۰ هزار دلار از استقلالی‌ها می‌خواست. کنار این‌ها نام «ایسما گونسالوس» را می‌بینیم که ۱۲۵ هزار دلار از باشگاه استقلال طلب داشته و به فیفا شکایت کرده است.  

فدراسیون جهانی فوتبال به استقلال اعلام کرده تمامی مطالبات این بازیکنان باید در روزهای بیستم و بیست‌ و دوم اسفندماه پرداخت شود. به علاوه این‌که ۱۰۵ هزار دلار نیز باید بابت هزینه حق وکالت وکلای این سه بازیکن از سوی باشگاه استقلال به حساب این وکلا پرداخت شود.  

«گادوین منشا» دیگر طلبکار باشگاه استقلال است که مطالباتش به ۴۰ هزار دلار می‌رسد. فیفا هنوز برای او زمان معین تعیین نکرده اما حکم فیفا در مورد او هم به زودی به دست فتح‌الله‌زاده می‌رسد.  

اما وزنه اینجا و با این دو نام سنگین می‌شود؛ «وینفرد شفر» و «آندره‌آ استراماچونی».  

باشگاه استقلال فقط برای دو مربی‌اش از آخر فصل قبل میانه نیم فصل اول، باید بیش از یک میلیون و سیصد هزار دلار پرداخت کند. دقت کنیم ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار؛ یعنی ۵۵۰ هزار دلار برای وینفرد شفر که در پایان فصل قبل ناگهان با او قطع همکاری کرد و فرهاد مجیدی را جای او نشاند و بعد ۷۵۰ هزار دلار برای آندره‌آ استراماچونی که میانه فصل از این باشگاه رفت و باز فرهاد مجیدی جای او را گرفت.  

پرسپولیس؛ یک قدم تا سقوط  

داستان پرسپولیس فاجعه‌بار است. یک خودزنی تعمدی را در این داستان به صراحت می‌بینیم.  

«ایرج عرب» در اواخر فصل گذشته مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌شود. در کارنامه‌اش بجز فعالیت‌های امنیتی، اطلاعاتی و حراستی، هیچ موردی به چشم نمی‌آمد. او زمانی که سرپرست حراست وزارت ورزش و جوانان شد به برخی گفته بود که اساسا شخصی به نام «ایرج عرب» وجود خارجی ندارد و این فقط یکی از اسامی مستعار اوست.  

عرب با ورودش به باشگاه پرسپولیس، پروژه حذف برانکو ایوانکوویچ را آغاز کرد. یعنی دست روی مردی گذاشت که یک نایب قهرمانی لیگ، سه قهرمانی لیگ، یک قهرمانی جام حذفی، دو قهرمانی سوپرجام و یک نایب قهرمانی لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا را داشت.  

او از پرداخت یک فصل حقوق سرمربی تیم خودداری کرد و در پایان لیگ به او گفته بود یک روز بیاید به باشگاه و چمدان دلارهایش را بگیرد و برود؛ پولی هم در کار نبود.  

برانکو ایوانکوویچ از ایران رفت اما به مدیران باشگاه باز هم فرصت داد تا حقوق معوقه‌اش را پرداخت کنند. اما هیچ مبلغی به حساب او واریز نشد. ایرج عرب سراغ «گابریل کالدرون» رفت و با رقمی قریب به ۱.۵ برابر قرارداد ایوانکوویچ، او را به تهران آورد.  

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مدیرعامل مورد پسند وزارت ورزش که حالا سرپرست فدراسیون دوومیدانی ایران هم شده، فساد مالی قریب به ۵۰ میلیارد تومان در دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی دارد. همین رقم می‌توانست مدیران یک باشگاه خصوصی در فوتبال آلمان را بیش از ده سال به میله‌های زندان بسپارد.  

فدراسیون جهانی فوتبال روز جمعه حکم نهایی خود را در قبال پرونده برانکو ایوانکوویچ صادر و به باشگاه پرسپولیس ابلاغ کرد. با حکم فیفا، باشگاه پرسپولیس در پرونده شکایت برانکو به پرداخت یک میلیون و ۵۵ هزار «یورو» به اضافه ۵ درصد سود (دیرکرد پرداخت) و ۲۰ هزار «فرانک سوییس» بابت هزینه دادرسی فیفا محکوم شد. همچنین باشگاه پرسپولیس اگر توضیحات کامل رأی صادره را نپذیرد باید ظرف ۳۰ روز باید این مبلغ را به برانکو پرداخت کند.  

همچنین در همین حکم باشگاه پرسپولیس به پرداخت ۷۶ هزار و ۴۸۰ یورو به اضافه پنج درصد سود سالانه و همچنین ۸۶ هزار یورو غرامت به پانادیچ محکوم شد.  

سیاهه دیگری هم از لیست بدهکاری‌های مدیران باشگاه پرسپولیس وجود دارد. فیفا تمامی آرای خود را اعلام کرده و باشگاه پرسپولیس باید فراتر از درآمدهایش آماده پرداخت شود.  

«گابریل کالدرون» که جای برانکو را گرفت و او هم در نیم فصل از ایران رفت به فیفا شکایت کرده و مدعی شد که ۳۰۰ هزار دلار طلب دارد. او همچنین درخواست غرامت خود ۲۵۰ هزار دلاری خود را از طریق وکیلش تقدیم فیفا کرده است.  

«بودیمیر» مهاجم سابق پرسپولیس ۵۰۰ هزار دلار، «نیلسون کوره‌آ» ۱۰۰ هزار دلار و «فرناندو گابریل» با ۲۳ هزار دلار پشت صف هستند.  

تراکتور؛ دقیقا از کدام خزانه؟  

باشگاه تراکتورسازی ماجرای غریبی دارد. به نیمی از دنیا بدهکار است. آن هم با مدیریت مردی که معتمد نظام شد و باشگاه سپاه پاسداران را در تبریز خرید.  

روز پنج‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ فیفا در حکمی رسمی اعلام کرد که باشگاه تراکتورسازی به دلیل شکایت «کوین کنستانت»، به ۸۲۰ هزار یورو جریمه محکوم شده است و اگر این مبلغ را طی دو هفته پرداخت نکند، از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم خواهد شد. 

ماجرای قراردادی که محمدرضا زنوزی با کوین کنستانت بست، در نوع خود بی‌نظیر است. کونستانت که اصلیتی گینه‌ای دارد، سال گذشته برای عقد قرارداد به ایران آمد و طبق قانون، به مرکز پزشکی «ایفمارک» رفت. سه روز بعد ایفمارک به صورت رسمی اعلام کرد که این بازیکن به دلیل مشکل قلبی، نباید با باشگاه تراکتورسازی قراردادی منقد کند. 

اما مالک باشگاه مدعی شد که کوین کنستانت قرص مصرف می‌کند و هیچ مشکلی برای بازی کردن ندارد. کنستانت قرارداد بست، فقط ۱۰ جلسه با تراکتورسازی تمرین کرد، به خانه‌اش برگشت و به فیفا نامه‌ای نوشت مبنی بر این‌که باشگاه تراکتورسازی نه پولش را داده و نه برای او مسکن تهیه کرده است. 

تراکتورسازی می‌توانست با ارایه مستندات قانونی و پزشکی به فیفا، نه تنها از جریمه ۸۲۰ هزار یورویی (مبلغی بیش از ۱۲ میلیارد تومان) رها شود که حتی از بازیکن گینه‌ای غرامت بگیرد. اما دقیقا شخص مالک باشگاه تراکتورسازی مانع از نامه‌نگاری با فیفا شده بود. 

چرا مالک یک مجموعه خصوصی باید بپذیرد که باشگاه تحت کنترلش، متحمل  ۱۲ میلیارد تومان ضرر مالی شود؟ برخی بدبینانه به این سوال جواب می‌دهند؛ قرار نیست زنوزی باشگاه تراکتورسازی را زنده نگه دارد.  

کنستانت حالا به صورت قطعی حکم دریافت ۸۰۰ هزار «یورو» از دادگاه عالی ورزش را در دست دارد.  

طبق احکام صریح فیفا، باشگاه تراکتورسازی باید طی هفته‌های آینده ۱۰۰ هزار یورو به «لی اروین» بپردازد. همچنین طی ۴۵ روز آینده باید مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به حساب «آنتونی استوکس» واریز کند.  

سوال اینجاست چرا مالک باشگاه تراکتورسازی تعمدانه برخی از هزینه‌ها را به باشگاه شخصی خود وارد کرد؟  

در صورتی که طی روزهای آینده این مبالغ به حساب طلبکاران پرداخت نشود، پس از آغاز دوباره لیگ، استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی را با صورت‌هایی زخمی در فوتبال ایران خواهیم دید.  منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.