رسانه خبری پیامِ ایرانی

جنجال بر سر کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل خبرساز شد


جنجال تازه بر سر کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل بار دیگر خبر ساز شده است

منبع تصویر، UN

توضیح تصویر،

جنجال تازه بر سر کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل بار دیگر خبر ساز شده است

جنجال بر سر احراز کرسی دایمی افغانستان در سازمان ملل یکبار دیگر پس از آن بالا گرفته است که هیأت افغانستان در این سازمان در یک بیانیه جدید، محمد ولی نعیمی را به عنوان جانشین غلام‌ محمد اسحاق‌زی، معرفی کرده است.

در بیانیه هیأت افغانستان در سازمان ملل که به دولت پیشین این کشور مرتبط است، آمده است که محمد ولی نعیمی، به دلیل مشکلات سلامت نتوانسته بود به موقع کار خود را آغاز کند اما اکنون وضعیت سلامت او بهبود یافته و به عنوان سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان، کار خود را آغاز کرده است.

سازمان ملل نماینده‌ معرفی شده از سوی طالبان را به عنوان نماینده افغانستان نپذیرفت و نمایندگان دولت پیشین کماکان در این نهاد نمایندگی این کشور را به عهده دارند. غلام‌محمد اسحاق‌زی، نماینده دایمی پیشین افغانستان در سازمان ملل در ماه دسامبر سال گذشته میلادی به دنبال “کشمکش‌هایی” از سمت خود کنار رفت. در پی کناره‌گیری آقای اسحق‌زی، سازمان ملل نصیر احمد فایق را به عنوان جانشین وی پذیرفته بود. اما آقای فایق ظاهرا اقدام اخیر هیات افغانستان در سازمان ملل را تائید نکرده و مقامات دولتی سابق را به توطئه علیه خود متهم کرده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نصیر احمد فایق مقامات دولتی سابق را به توطئه علیه خود متهم کرده است

نصیر احمد فایق، در رشته‌توییتی مدعی شده است که پس از سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل در ۹ ژانویه، تلاش‌هایی برای خاموش کردن صدای او صورت گرفته است. او در آن سخنرانی خود خواستار تحقیق در مورد فساد مالی مقامات پیشین افغانستان و حساب‌های آنها شده بود. آقای فایق همچنین در توییتر خود نامه‌ای را با امضای محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه دولت پیشین افغانستان منتشر کرده که آقای اتمر در آن نامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته است تا محمد ولی نعیمی را به عنوان نماینده دائم افغانستان در سازمان ملل متحد بپذیرد و جانشین آقای فایق بسازد. اما نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد روز گذشته در بیانیه‌ای این ادعای نصیر احمد فایق را رد کرده و گفته است که چنین اظهاراتی تنها به نفع دشمنان جمهوری افغانستان تمام می‌شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.