رسانه خبری پیامِ ایرانی

رقابت شرکت‌های دارویی بر سر تولید هر چه سریعتر واکسن کرونا | جهان | DW


این اولین باری نیست که انتشار گزارش‌های مثبت در باره امکان به‌نتیجه رسیدن آزمایش واکسن کرونا باعث ایجاد خوشبینی و حرکتی در مبادلات جهانی می‌شود. اما این بار در شروع این هفته خبرهای جدیدی که در ارتباط با واکسن کرونا از آمریکا پخش شد تکان‌های بیشتری را در بازار سهام نیویورک و توکیو و سپس در فرانکفورت به وجود آورد.

گزارش مربوط به نتایج اولیه مثبت آزمایش واکسن کرونا است که از سوی شرکت دارویی “مدرنا” (Moderna) در آمریکا انجام شده است. این شرکت برای اولین بار واکسن مقابله با بیماری کووید ۱۹ را بر روی انسان آزمایش کرده است. چنین آزمایش‌هایی پیش از این در چین، بریتانیا و آلمان نیز انجام گرفته اما در ایالات متحده هزینه سرسام‌آوری به پروژه واکسن Covid-۱۹ اختصاص داده می‌شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هم اکنون در سراسر جهان به روی بیش از صد ماده مختلف برای به دست آوردن واکسن موثر ضد ویروس کرونا آزمایش می‌شود. پروژه‌های واکسن کرونا از سوی ۱۲۰ شرکت مختلف دنبال می‌شود؛ از شرکت‌های کوچکی مانند Biontech در شهر ماینز آلمان یا شرکت Curevac در توبینگن گرفته تا شرکت‌های جهانی مانند Sanofi و GlaxoSmithKline و یا شرکت مدرن Moderna در بوستون آمریکا. سهام شرکت “مدرنا” پس از اینکه آزمایش انجام گرفته در مراحل اولیه نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داد، حدود بیست درصد افزایش یافت و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز بلافاصله چشم‌انداز تصویب سریع آن را اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده شرکت “مدرنا” با شرکت دارویی “لونزا” (Lonza) در سوئیس توافق کرده است که پس از تأیید آزمایش بتواند واکسن را در مقادیر زیاد توسط این شرکت تولید کند. در پی انتشار این خبر سهام شرکت “لونزا” در زوریخ نیز بیش از چهار درصد افزایش یافت.

واکسن موسوم به (mRNA-۱۲۷۳)

روز دوشنبه (۱۸ ماه مه) شرکت “مدرنا” اعلام کرد که واکسن (mRNA-۱۲۷۳) به طور مشترک همراه با کارشناسان اداره بهداشت ایالات متحده تهیه شده است. بر مبنای خبر منتشر شده از سوی این شرکت سیستم دفاعی بدن هشت نفر از افراد مورد آزمایش از مجموع ۴۵ شرکت کننده در این پژوهش پس از دریافت واکسن، سلول‌های ایمنی لازم را تولید کرده است.

تال زاکس، مدیر بخش پزشکی شرکت “مدرنا” در این باره گفت: «نتایج مقدماتی مرحله اول آزمایش نشان می‌دهد که واکسینه کردن با ماده mRNA-۱۲۷۳ می‌تواند باعث شود که سیستم ایمنی بدن همان واکنشی را نشان دهد که در برخورد با یک عفونت دیگر هم به طور طبیعی ایجاد می‌کند.» شرکت “مدرنا” تاکید کرده است که نتایج کامل مرحله اول آزمایشات بالینی هنوز مشخص نشده است.

دولت آمریکا از طریق دو برنامه مختلف، میلیارد‌ها دلار برای ساخت واکسن ضد کرونا هزینه می‌کند. پیش از همه اتکای واشنگتن به بخش خصوصی است و سازمان دولتی تحقیقات پیشرفته زیست پزشکی آمریکا BARDA برنامه پشتیبانی مالی از شرکت‌های داروسازی را در این زمینه دنبال می‌کند. بودجه لازم برای تحقیقات شرکت دارویی “مدرنا” هم از این طریق تامین می‌شود.

در پایان ماه آوریل بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اولین بار از عملیات Warp Speed در ارتباط با بحران کرونا سخن گفت. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ساخت واکسن کرونا “یک وظیفه ملی” است و او برای این کار هزینه ده میلیارد دلاری را در نظر گرفته است. Warp Speed به معنای چیزی شبیه سرعت نور است و اشاره ترامپ نیز در این ارتباط به برنامه توسعه بمب اتمی آمریکا در دهه ۱۹۴۰ بود. اما هنوز جزئیات برنامه سریع ترامپ مشخص نشده است. آنچه معلوم است این است که اکنون پروژه ساخت احتمالی ۱۴ واکسن در آمریکا مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

آزمایش‌های بالینی در بوستون، آکسفورد، ماینز و توبینگن

محققان دانشگاهها از واشنگتن گرفته تا آکسفورد در بریتانیا و در ماینز و تورینگن در آلمان آزمایشات بالینی روی بیش از هزار داوطلب را از ماه گذشته آغاز کرده‌اند. این پروژه با همکاری غول دارویی (Astra-Zeneca) در حال اجرا است. اگر نتایج آزمایش‌ها مثبت باشند تولید واکسن به سرعت و در صورت لزوم در میلیون‌ها دوز ساخته خواهد شد.

اتحادیه اروپا به تازگی در یک کنفرانس بین المللی اعلام کرد که ۷.۴ میلیارد یورو را برای حمایت از این نوع تحقیقات و تولید واکسن اختصاص داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

شرکت دارویی Biontech در ماینز مدتها است که اولین مطالعه بالینی را در آلمان در مورد بیماران سالم انجام داده است و قرار است که نتایج اولیه این پژوهش در اواخر ژوئن (تا یک ماه و نیم دیگر) در دسترس قرار گیرد. شرکت آمریکایی Pfizer و شرکت چینی Fosun Pharma نیز در این پروژه مشارکت می‌کنند.

به گفته اوگور ساهین، رئیس شرکت دارویی Biontech، در صورت موفقیت شرکت همکار Pfizer می‌تواند میلیونها دوز واکسن را تا پایان امسال تأمین کند.

دیتمار هوپ، رئیس شرکت دارویی Curevac در توبینگن نیز معتقد است که در صورت به دست آمدن نتایج مثبت، آزمایش‌های بالینی می‌توانند از اوایل تابستان شروع شوند و این شرکت می‌تواند واکسن را در پاییز آماده کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.