رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش وزیرخارجه آمریکا به توییت آیت‌الله خامنه‌ای: توییتر جای اظهارات یهودستیزانه نیست


حق نشر عکس
KHAMENEI.IR

Image caption

پوستر منتشر شده در وبسایت رهبر جمهوری اسلامی ایران

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره اسرائیل را محکوم کرده و گفته این سخنان نباید در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر منتشر شود.

آقای پومپئو در توییترش با انتشار عکسی از توییت‌های انگلیسی حساب کاربری آیت‌الله علی خامنه‌ای، این اظهارات را “منزجرکننده و نفرت‌انگیز” خوانده و گفته که ایالات متحده آن را محکوم می‌کند. وزیر خارجه آمریکا نوشته است: “این گفته‌ها در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی جایی ندارد. ما می‌دانیم لفاظی‌های بیهوده خامنه‌ای، منعکس‌کننده تاریخ مردم ایران در رواداری نیست.”

اشاره آقای پومپئو به توییتی از آقای خامنه‌ای است که به انگلیسی در آن گفته شده: “رژیم صهیونیستی بارزترین نمونه یک تروریسم حکومتی است. از زمانی که سیاست ضداسلامی و ضدانسانی بریتانیا صهونیست‌ها را به قدرت رساند٬ آنها مانند یک غده سرطانی رفتار کرده و اهداف خود را با کشتار کودکان٬ زنان و مردان پیش برده‌اند.”

پیش از این توییت هم انتشار یک پوستر ضداسرائیلی در وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز قدس باعث بحث‌ و جنجال شده بود.

این پوستر به سه نسخه عربی، انگلیسی و فارسی منتشر و در آن نوشته شده “راه حل نهایی: مقاومت تا همه‌پرسی”.

یهودیان حساسیت خاصی به عبارت “راه حل نهایی” دارند چرا که رهبران آلمان نازی از این عبارت برای اشاره به طرح کشتار جمعی یهودیان استفاده می‌کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم در واکنشش به این موضوع اشاره کرده و گفته این عبارت یادآور طرح نازی‌ها برای نابودی یهودیان است.

نخست‌وزیر اسرائیل در توییترش خطاب به آقای خامنه‌ای نوشته: “او باید بداند هر رژیمی که اسرائیل را به نابودی تهدید کند، خودش با همین خطر روبه‌رو خواهد شد.”

پیشتر روزنامه جروزلم پست این پوستر را “ضد یهودی” خوانده و نوشته بود رهبر ایران از عبارت آلمان‌های نازی برای نابودی یهودیان اروپا استفاده کرده است.

مقام‌های ایران بارها اظهارنظرهایی درباره محو اسرائیل داشته‌اند که بیان آنها در بسیاری موارد با واکنش گسترده و محکومیت جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد همراه بوده است.

هر سال با نزدیک شدن به آخرین جمعه ماه رمضان٬ که به ابتکار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، “روز قدس و روز اعتراض مسلمانان به اسرائیل و حمایت از فلسطینیان” نامیده شده، تنش‌های لفظی میان ایران و حامیان اسرائیل بالا می‌گیرد.

ایران مشروعیت دولت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد اما مقام‌های ایران می‌گویند محو اسرائیل، به معنای محو یهودیان اسرائیل نیست.

آقای خامنه‌ای در سخنانی در آبان سال گذشته گفت: “ما طرفدار مردم و استقلال فلسطین هستیم؛ ما یهودستیز نیستیم.”

او در این سخنرانی گفته بود “مردم فلسطین، چه مسلمان چه مسیحی و چه یهودی که صاحبان اصلی آن سرزمین هستند باید بتوانند خودشان دولت خود را انتخاب، و بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو را بیرون و کشورشان را اداره کنند که البته این اتفاق خواهد افتاد.”

پس از واکنش‌های مقام‌های آمریکا و اسرائیل، حساب انگلیسی توییتر رهبر جمهوری اسلامی باز هم این بخش از حرف‌های قبلی او را توییت کرد.

محو اسرائیل از صفحه روزگار از سخنان آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است و در سال‌های پس از انقلاب این جمله بارها از زبان مقام‌های جمهوری اسلامی تکرار شده است. این گفته آقای خمینی به یکی از ارکان سیاست خارجی ایران تبدیل شده و در مناسبت‌های مختلف تکرار شده است.

اسرائیل با استناد به چنین سخنانی از زبان مقامات ایران، آنان را به تلاش برای تهدید موجودیت اسرائیل متهم می‌کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.