رسانه خبری پیامِ ایرانی

کلیه ۵۰ ایالت آمریکا در مسیر بازگشایی قرار دارند


فلوریداحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بازگشایی فروشگاه های در فلوریدا شروع شده

با عبور آمار درگذشتگان در اثر همه گیری ویروس کرونا در آمریکا از ۹۲ هزار نفر، کلیه ۵۰ ایالت این کشور پس از حدود دو ماه مقررات منع تردد بخش هایی از فعالیت های معمول را از سر گرفته اند.

روز چهارشنبه کانتیکات با دادن اجازه کار به فروشگاه ها و رستوران ها تحت شرایط خاص، آخرین ایالتی شد که محدودیت های شدید را به تدریج لغو می کند.

در حال حاضر تفاوت های شدیدی میان ایالات از نظر آمار ابتلا و سرعت بازگشایی اقتصادی وجود دارد.

بسیاری از ایالات هنوز معیارهای دولت فدرال برای بازگشایی، از جمله کاهش پیوسته موارد ابتلا برای ۱۴ روز پیاپی، را برآورده نکرده اند.

در مجموع در کل آمریکا آمار موارد تازه ابتلا و مرگ درحال کاهش بوده است.

برخی از آسیب دیده ترین نواحی، از جمله نیویورک، نیوجرسی و ایالت واشنگتن اکنون شاهد افت شدید ابتلا هستند و در اکثریت ایالات هم شیب اپیدمی از حالت صعودی خارج شده. با این حال برخی ایالات از جمله آریزونا و کارولینای شمالی افزایش آمار ابتلا را گزارش می دهند.

اقدامات

بسیاری ایالات مثل کانتیکات شروع به رفع محدودیت ها کرده اند.

در مریلند ساکنان باید فعالیت های تفریحی را فقط در فضای باز انجام دهند مثلا استفاده از زمین های گلف، سواحل، و چادر زدن در پارک ها آزاد می شود. در اکلاهما ساکنان اکنون اجازه شرکت در مراسم مذهبی، خالکوبی و حتی وقتگذرانی در کلوپ های شبانه را خواهند داشت.

ایالت هایی که گام های آهسته تری بر می‌دارند اغلب در شمال شرقی و ساحل غربی متمرکز هستند.

برای نمونه در کالیفرنیا برخی رستوران ها و خرده فروشی ها اجازه باز کردن خواهند داشت، اما فقط در بخش هایی که استانداردهای گرفتن تست و کاهش موارد ابتلا را برآورده کرده باشند.

در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا که جزو هیچ ایالتی نیست، شهردار شهر محدودیت های فاصله گیری اجتماعی را تا حداقل ۸ ژوئن تمدید کرده است.

حق نشر عکس
VANO SHLAMOV

Image caption

در ایالت جورجیا آرایشگاه ها شروع به کار کرده اند

راهنمای تازه فدرال

سازمان کنترل بیماری های آمریکا، سی دی سی، در راهنمایی ۶۰ صفحه ای خود که در پایان هفته منتشر کرد توصیه هایی مشخص برای بخش های مختلف دارد.

برای نمونه در مدارس میزها باید حداقل دو متر از هم فاصله داشته باشند و در یک جهت قرار گیرند. به علاوه دمای بدن دانش آموزان و کارکنان مدارس باید اندازه گیری شود.

“سی دی سی” توصیه می کند که رستوران ها ابتدا با ظرفیت محدود برای حفظ فاصله شروع به کار کنند و کارکنان آسیب پذیرتر را در جاهایی به کار گیرند که تماس کمتری با مشتریان داشته باشند.

به علاوه به ایالات توصیه می شود از کاهش موارد “علائم شبیه به کووید”، موارد تایید شده بیماری و تست های مثبت برای یک دوره ۱۴ روزه اطمینان حاصل کنند.

اما حتی در حالی که موارد ابتلا در آمریکا حالا از ۱.۵ میلیون فراتر رفته، همه ایالت ها این توصیه ها را دنبال نمی کنند.

برای مثال تگزاس که بازگشایی را به صورتی جدی شروع کرده، روز شنبه شاهد بزرگترین جهش روزانه ابتلا – با ۱۸۰۱ مورد – بود.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.