رسانه خبری پیامِ ایرانی

جهان شاهد بزرگترین جهش روزانه موارد ابتلا به کرونا


لاگوس، نجیریهحق نشر عکس
EPA

Image caption

لاگوس، نجیریه

روز چهارشنبه با ثبت بزرگترین آمار روزانه شیوع ویروس کرونا در جهان، مدیر سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که جهان هنوز فاصله زیادی با مهار این همه گیری دارد.

این سازمان گفت که موارد تازه گزارش شده در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۶ هزار بوده است.

تدروس گبریسوس مدیر “دبلیو اچ او” به خصوص در مورد رشد فزاینده بیماری در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط ابراز نگرانی کرد.

این هشدار درحالی صادر می شود که کل موارد ابتلا در جهان به پنج میلیون نزدیک می شود.

کارشناسان می گویند که شمار موارد آلودگی احتمالا خیلی بالاتر است چون محدود بودن تست کرونا در بسیاری کشورها تصویری ناقص ارائه می کند.

براساس داده هایی که دانشگاه جانز هاپکینز جمع آوری می کند بیش از ۳۲۶ هزار نفر هم جان خود را در جهان از دست داده اند.

آمریکا با بیش از یک و نیم میلون مورد ابتلا و مرگ ۹۲ هزار نفر آسیب دیده ترین کشور جهان است.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

بیش از ۳۲۶ هزار نفر در جهان در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته اند – انتقال تابوت در سائوپائولو برزیل

سازمان بهداشت جهانی چه گفت؟

دکتر تدروس در کنفرانسی خبری در روز چهارشنبه گفت: “در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۶ هزار مورد ابتلا به دبلیو اچ او گزارش شده است – که بالاترین رقم روزانه از زمان شروع اپیدمی است.”

“تقریبا دو سوم این موارد در فقط چهار کشور گزارش شده است.”

او بعدا هشدار داد که جهان هنوز “راه درازی تا پایان این همه گیری در پیش دارد.”

دکتر مایک رایان مدیر امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی هم در کنفرانس روز چهارشنبه علیه استفاده از دو داروی ضدمالاریا، کلوروکوئین و هیدروکسی کلوروکوئین، در واکنش به کووید-۱۹ صحبت کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر گفته بود که کلوروکوئین را در تلاشی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مصرف می کند. این درحالی است که مقام های بهداشتی دولت آمریکا علیه این نوع استفاده از دارو هشدار داده اند.

دکتر رایان گفت: “در این مرحله، موثر بودن هیدروکسی کلوروکوئین و کلوروکوئین در درمان کووید-۱۹ ثابت نشده، همچنین نقش آن در پیشگیری از بیماری هم روشن نیست.”

او گفت برعکس، بسیاری مقام ها در مورد عوارض بالقوه خطرناک و جانبی این دارو هشدار داده اند.

علیرغم این نگرانی ها وزارت بهداشت برزیل راهنمای تازه ای را در تایید استفاده گسترده تر از این دو دارو در موارد خفیف بیماری صادر کرده است.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

سازمان بهداشت جهانی نگران رشد بیماری در کشورها کم درآمد یا با درآمد متوسط است – قطار در کراچی پاکستان

برزیل در چند هفته اخیر دو بار وزیر بهداشت عوض کرده که به دلیل تقابل این مقام ها با ژایر بولسونارو رئیس جمهور بر سر نحوه مدیریت همه گیری است.

آمار ابتلا در برزیل اکنون ۲۷۰ هزار نفر است که از این نظر در جهان سوم است، آماری که فقط در روز چهارشنبه تقریبا ۲۰ هزار مورد جهش کرد.

درحالی که کارشناسان اخطار می دهند این کشور هنوز هفته ها تا اوج بیماری فاصله دارد، نگرانی زیادی در مورد گسترش سریع ویروس در نواحی فقیرنشین و جوامع بومی برزیل وجود دارد.

در سایر تحولات:

  • وزیر بهداشت بولیوی به ظن فساد در زمینه خریداری دستگاه های تنفس مصنوعی به قیمت گزاف برای بیماران مبتلا به کرونا دستگیر شده است
  • یک توفان فوق استوایی در شرق هند و بنگلادش به خشکی رسیده، آن هم درحالی که محدودیت های مربوط به اپیدمی، عملیات تخلیه و امداد را دشوار کرده است
  • مقام های یونان علیرغم همه گیری جهانی می گویند امیدوارند فصل گردشگری را ماه آینده از سر گیرند
  • اسپانیا با تغییر مقررات گفت که پوشیدن ماسک را در مکان هایی که فاصله گیری اجتماعی ممکن نیست از روز پنجشنبه اجباری خواهد کردمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.