رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | خطای پزشکی؛ مرگ مادر و جنین در بوشهر


خبرگزاری هرانا – روز گذشته متنی تحت عنوان “اصرار بر زایمان طبیعی جان مادر و نوزاد را گرفت” در فضای مجازی منتشر شد که بر اساس آن، روز ۲۹ اردیبهشت ماه زن ۴۱ ساله ای ساکن شهر اهرم در ماه پایانی بارداری به بیمارستان سلمان فارسی بوشهر مراجعه می‌کند که به علت خطای پزشکی در روند زایمان، مادر و نوزاد پس از زایمان جان خود را از دست میدهند. روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر طی روز جاری با انتشار یک بیانیه در این خصوص از بررسی ابعاد این واقعه و برخورد با مقصرین احتمالی آن خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، شب گذشته متنی تحت عنوان “اصرار بر زایمان طبیعی جان مادر و نوزاد را گرفت” در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از مرگ زن باردار و کودکش در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر داشت.

بر اساس این گزارش در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه زن ۴۱ ساله ای ساکن شهر اهرم در ماه پایانی بارداری به بیمارستان سلمان فارسی بوشهر مراجعه می‌کند که پس از معاینه غیرضروری کیسه آب نوزاد پاره می شود و پزشکان جهت القای زایمان از آمپول فشار استفاده می کنند که منجر به زایمان نمی شود و مادر شروع به خونریزی می کند.

این روند که از ساعت ۱۹ شروع شده بود ادامه داشته و میزان آمپول فشار بیشتری به مادر تزریق می نمایند که باز منجر به نتیجه نمی شود و مادر با این سخت زایی و پارگی رحم بدون رسیدگی پزشکی تا ساعت ۲ بامداد روز بعد یعنی ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ در بلوک زایمان بیمارستان سلمان فارسی بوشهر تحت فشار بود و بعد از آن با حال عمومی بد و شوک بر اثر از دست دادن خون زیادی به اتاق عمل برده می شود که متاسفانه مادر و نوزاد بعد از تحمل سختی فراوان جان خود را از دست می دهند. بیمارستان تامین اجتماعی بوشهر با نام سلمان فارسی با اصرار بر زایمان طبیعی جان خانم بازیار ساکن شهر اهرم را گرفت.

به گفته یکی از بستگان این زن: “این خانم از اقوام ما بود و فرزند چهارم خود را باردار بود که متاسفانه در اتاق عمل بر اثر شوک طبیعی بر اثر زایمان طبیعی و با آمپول فشار بر ایشان وارد شده بود فوت کرده است. مثل اینکه در اتاق عمل، دکتر رگ را اشتباهی زده و به خونریزی افتاده و جان خودشان را از دست می‌دهند.”

روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر طی روز جاری با انتشار یک بیانیه در این خصوص از بررسی ابعاد این واقعه خبر داده است.

سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره فوت مادر و کودک در بیمارستان تامین اجتماعی عنوان کرد: “یک کمیسیون به نام “بررسی علت مرگ مادر باردار” داریم که با حضور تمام پزشکان درگیر این ماجرا، برای هر مرگ مادر بارداری که در استان اتفاق بیافتد برگزار شده و پرونده ریز به ریز بررسی می شود”.

کشمیری تصریح کرد: “موضوع از این قرار است که ظاهراً مادر باردار، برای زایمان چهارم به بیمارستان مراجعه می کند و در حین مراحل اولیه زایمان دچار یک سری علائم می‌شود که تشخیص پارگی رحم می‌دهند و بلافاصله بیمار به اتاق عمل انتقال داده و چندین پزشک جراح فراخوان می شوند، رحم زن به دلیل پارگی و برای جلوگیری از خونریزی بیشتر برداشته شده اما این اتفاقات آنقدر سریع رخ می‌دهد که در ICU مرگ ناخواسته رخ می دهد و تا آنجایی که من در جریان هستم حدود ۴-۳ لیتر خون، ۱۰ کیسه پلاکت، ۱۰ لیتر سرم به بیمار تزریق شده اما شدت خونریزی به علت پارگی رحم خیلی بالا بوده است”.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: “پارگی رحم در واقع مانند خونریزی داخلی شدید است، چون رحم در زمان بارداری یک عضو پرخون است، پارگی آن باعث خونریزی زیاد و ناگهانی شده و ممکن است به مرگ فرد منجر شود. در این مورد زمان بسیار مهم است، اما همه این فاکتورها باید مورد بررسی قرار بگیرد که جراح چه دستوراتی داده، اولین علامت بیمار چه زمانی بوده، پزشک چه زمانی بر بالین بیمار حاضر شده و کِی او را به اتاق عمل برده‌اند”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.